• şifremi belli aralıklarla değiştirmemi talimatlandıran bir sisteme sahip. anlıyorum güvenlik müvenlik de, bir şifre kolay mı bulunuyor kardeşim. yeni şifre al dediğinde kilitlenip kalıyorum, zaten eskisini yeni ezberlemişim.* akılda kalıcı kombinasyonları zaten kabul etmiyorlar. e kusura bakmayın da 768498829 sayısının da benim için bi anlamı yok. bi gün sıra bu sayıya geldiğinde* nasıl aklımda tutarım:

- 76 yaşındayım. 84 doğumluyum. 98 dünya kupası/fransa. 82 ihtilal anayasası. 9 yaşımdan beri şifre alıyorum ulan.

*
  • neredeyse tüm bankaların ardından hizmete sunulmuş şubesiz bankacılık hizmeti. ziraat bankası hesabının bağlı olduğu şubeye gidilmiş, sorgu sualden geçirilmiş, internet bankacılığının günde en az 5-10 işlem yapacak müşterilere hizmet verdiği öğrenilmiş, üçüncü gözüm açılmıştır. kemikleşmiş devlet bürokrasisi anlayışı harmanlanmış internet bankacılığı kokteylinden içmek isteyenler ve günde beşten fazla işlem yapacaklar http://www.ziraat.com.tr/ den ulaşıp deneme imkanı bulabilirler.
  • siteye girişte sira numarasi verip sizi en az yarim saat bekletmesi gereken site
  • yurtdışı ip'ler ile işlem yapılamayan ve bu konuda sizi zamanında bilgilendirmeyen, zor duruma sokan internet şubesi. verdikleri tepkiler adamı çıldırtmaya yetiyor, hiç bulaşmayın derim.
  • yayınında ve yapımında emeği geçen herkes derhal mesleği bırakmalı.
  • calistigim sirketin ripe'tan alinmis kendine ait bir ip blogu oldugundan mutevellit, internet subesine girmek istedigimde, "yurtdisindan girmek icin tel bankaciligi ile actirmaniz gerekli" diye uyari veriyor.

tel bankaciligini ariyorum, onlar da bir sebepten degistiremediler bu ayari. madem oyle dedim 3g uzerinden baglanayim, play store'dan ziraat uygulamasini indirdim, tum parola sifre ivir zivir ne varsa giriyorum, aha tam oldu diyecekken, uyari cikiyor, internet subesinden giriniz diye. chrome'dan deniyorum, yine benzer bir uyari.

hakikaten kim yapmissa bu sistemi acilen isi meslegi biraksin esnaflik falan yapsin.
  • her şeyin ortasında kare kutular dönen şube. sürekli yükleniyor başka da bir halta yaradığı yok.
  • kendilerini ayakta alkışlamak istiyorum, bugünün maaş günü olması nedeniyle, hesaplara yatan maaşları bir gece daha kendileri işletebilmek için internet şubelerini 17:30 a kadar işlevsiz tutmuşlardır, ve şu sıralar gayet rahatlıkla erişilebilmektedir.

bravo ziraat, bu gece param üzerinden kazanacağın her kuruş haram olsun.
  • kaderin kötü oyunu yüzünden bir ziraat hesabına havale yapmam gerekince, işleri kolaylaştırmak için(!) hadi ziraatin internet şubesini kullanayım nasılsa burada hesabım vardı, dedim. hay demez olaydım. günlerdir sırf bunun için uğraşıyorum.

öncelikle mevcut hesap bilgilerinizi kullanarak internetten, telefon desteği ile ya da başka bir şekilde internete girmeniz mümkün değil. önce paşa paşa şubeye gidip parola alacaksınız diyorlar aramış olduğum müşteri hizmetlerinden. ben de sanıyorum ki gideceğim şifreyi alıp çıkacağım.. ama kazın ayağı öyle değil. önce hesabımın kyk tarafından açılması sorun oluyor. yeni hesap açalım buna internet parolası tanımlayamıyoruz, diyorlar. iyi tamam öbürünü kapatalım o zaman, diyorum. hadi içinde 2 lira varmış o sorun oluyor. tamam neyse işimize bakalım diyorum bu sefer türlü formlar, türlü onaylar bilmem ne.. bir saati buluyor sevinçle çıkıyorum şubeden-bunu bile başardım, ben her şeyi yapabilirim artık diye..

ama sonra internetten girmeye çalışınca müşteri no. ve şifre istiyorlar. şifreyi yine bin tane şey tuşlayıp telefonla belirliyorsun. sonra girmeye çalışırken verdikleri kağıttaki parolayı giriyoruz ama bir de bununla beraber sms şifresi istiyor. haydaa hiç yollamadınız benim telefona şifre falan, diyip ağlaya ağlaya yine müşteri hizmetlerini arıyorum. bir dolu işlem, anne bekarlık soyadları, doğum yerleri, tarihleri havada uçuyor. ondan sonra giriyorum ve farkediyorum artık o kadar zaman geçtikten sonra yapacağım işlem için çok geç kalmışım. neyse en azından zoru başardım. yaşasın.*
  • tasarımıyla, flash animasyonlarıyla beni benden almış sitedir.
hesabın var mı? giriş yap