şükela:  tümü | bugün
 • onceleri tarla bitkileri, bahce bitkileri, peyzaj mimarligi, tarim makinalari, tarim ekonomisi, bitki koruma, tarimsal yapilar ve sulama, toprak, zootekni, tarimsal mekanizasyon gibi bircok bolumden olusan ve bu bolumlere lisans ogrencisi alan ancak birkac sene onceki uygulamayla sadece hayvansal uretim, bitkisel uretim, gida muhendisligi ve peyzaj mimarligi bolumlerine lisans ogrencisi almaya baslayan, yapi olarak yine ilk sayilan bolumlerden olusan, cogu universitede personel ve odenek acisindan onemli buyukluge sahip her sene cok sayida mezun veren fakultelerdir.
 • uzun yıllar önce mezunlarının ilkokul öğretmeni olarak istihdam edilmesinden ötürü alttan alttan kıl olduğum fakültedir. alakasız adamlar zamanında yemiş kaymağını, biz de hala atama peşinde koşuyoruz.
 • sayılarının nedensiz bir sebeple arttırılması sonucu, yüksek sayıda mezun, ha bire değiştirilen müfredat ve bölümler. bologna süreciyle birlikte belki dersler ve programlar düzene sokulabilir. ancak bu kadar fazla sayıda fakülte varken, mezunların hepsine hele işsiziliğin durumu da belliyken tamamen bir kaosa sahibiz gerçekten de. geçmiş yıllarda tıpla aynı puana sahipken, şimdilerde kimi gerçekten çiftçi çocuğu olup isteyerek, mezun olup dönüp ailemin tarlasının, bağ-bahçesin başın işi bilerek geçeyim diyip giriyor, kimi de bari diğer bölümler olmadı, hiç değilse mühendis olurum diyerek bu fakülteye giriyor. çoğu kişi tarafından ikinci durum yaşanmakta ve girdikten sonra bu sektörün değerini anlaşılmakta. bu kadar önemli bir dönemde bu fakültelerden mezun olacak arkadaşların bilgileri dururken, popüler kişilerin ön planda olmasında biraz da bu fakültelerin öğretim elemanlarının suçu var. fakültelerinin değerini ortaya koymalı ve kendilerini biraz daha ön plana çıkarmalılar. ama maalesef prof. olana kadar süren çalışmaları prof. olunca odalarına çekilmekle sonlanıyor, emekli dahi olmadan yıllarca öğrencilerin, şunun bunun projelerinde isimlerini bulundurarak çalışma yapmış görünüyorlar. bu da acı bir türkiye gerçeği.
 • türkiye'deki ziraat fakültelerine bakacak olursak.. öncelikle 23 tane ziraat fakültesi bulunmakta. logolarını dikkat çekmek amacıyla buldum, bazılarının amblemleri bile yok dahi, ancak olsa da pek farklı olacağını sanmıyorum.

  fakültelerin geçmişine baktığımızda bazıları ilk olarak başka üniversitelerin bünyesinde kurulmuş daha sonra yeni kurulan üniversitelere taşınmışlar. tekirdağ'daki ziraat fakültesi 1982'de trakya üniversitesi'ne bağlı olarak kurulmuş, 2006'da kurulan namık kemal üniversitesi'nin bünyesine geçmiş. bu nedenle kuruluş yılını 1982 olarak belirttim. aydın'daki ziraat fakültesi 1987 yılında 9 eylül üniversitesi bünyesinde açılmış, 1992'de adnan menderes üniversitesi ziraat fakültesi açılınca orasının bünyesine katılmış. şanlıurfa'daki ziraat fakültesi 1978'de dicle üniversitesi altında açılmış, daha sonra 1992'de harran üniversitesi'nin açılmasıyla oraya taşınmıştır. 1992 yılında erciyes üniversitesine bağlı olarak “yozgat ziraat fakültesi” adıyla kurulan fakülte 2006 yılında kurulan bozok üniversitesi bünyesinde “tarım ve doğa bilimleri fakültesi” ismini almıştır.

  1- ankara / 1933 / ankara üniversitesi ziraat fakültesi / logo websitesi
  2- izmir / 1955 / ege üniversitesi ziraat fakültesi / logo websitesi
  3- adana / 1967 / çukurova üniversitesi ziraat fakültesi / logo websitesi
  4- erzurum / 1967 / atatürk üniversitesi ziraat fakültesi / logo websitesi
  5- samsun / 1976 / ondokuz mayıs üniversitesi ziraat fakültesi / logo websitesi
  6- bursa / 1981 / uludağ üniversitesi ziraat fakültesi / logo websitesi
  7- konya / 1982 / selçuk üniversitesi ziraat fakültesi / logo websitesi
  8- tekirdağ / 1982 / namık kemal üniversitesi ziraat fakültesi / logo websitesi
  9- van / 1982 / yüzüncü yıl üniversitesi ziraat fakültesi / logo websitesi
  10- antalya / 1983 / akdeniz üniversitesi ziraat fakültesi / logo websitesi
  11- ısparta / 1992 / süleyman demirel üniversitesi ziraat fakültesi / logo websitesi
  12- aydın / 1992 / adnan menderes üniversitesi ziraat fakültesi / logo websitesi
  13- diyarbakır / 1992 / dicle üniversitesi ziraat fakültesi / websitesi
  14- ordu / 1992 / ordu üniversitesi ziraat fakültesi / logo websitesi
  15- tokat / 1992 / gaziosmanpaşa üniversitesi ziraat fakültesi / logo websitesi
  16- şanlıurfa / 1992 / harran üniversitesi ziraat fakültesi / logo websitesi
  17- yozgat / 1992 / bozok üniversitesi tarım ve doğa bilimleri fakültesi / logo websitesi
  18- antakya / 1993 / mustafa kemal üniversitesi ziraat fakültesi / websitesi
  19- kahramanmaraş / 1993 / k.maraş sütçü imam üniversitesi ziraat fakültesi / logo websitesi
  20- çanakkale / 1995 / çanakkale 18 mart üniversitesi ziraat fakültesi / logo websitesi
  21- eskişehir / 1995 / eskişehir osmangazi üniversitesi ziraat fakültesi / logo websitesi
  22- kayseri / 2005 / erciyes üniversitesi develi seyrani ziraat fakültesi / logo websitesi
  23- kırşehir / 2006 / ahi evran üniversitesi ziraat fakültesi / logo websitesi

  bu arada bilimsel araştırma teknoloji eğitim ve kültür vakfı tarafından kurulmasına karar verilen konya gıda ve tarım üniversitesi de açılacaktır.

  edit: logo ve websitelerinin linkleri güncellendi.
 • türkiye'deki ziraat fakülteleri alman ekolüne göre eğitim vermektedir. bunun sebebi ise, almanya'dan kaçan yahudi asıllı alman profesörlerin bu fakültelerin altyapısını ve hatta üst yapısını (bkz: ankara üniversitesi ziraat fakültesi mimarisi) kurmasıdır.
 • (bkz: #61394718)
 • vaktiyle memleket için avantaj iken şu anda dezavantaj olan kurumlar sürüsü. kalite sıfır. bilgi yok bilim yok üretim yok. barajı geçen herkes alınıyor. memleket sonra büyük ilaç ve tohum firmalarına neden peşkeş çekiliyor dersiniz sonra. neyse sakin ol şampiyon ..
 • tarımsal mekanizasyon bölümünün ağır taşak kokusuna sahip olduğu fakülte.
 • ankarada olanı dedemin hem mezun olup hemde emekli olduğu yer.

  et süt yumurta peynir gibi ürünlerin çalışanlara bedelsiz verildiğini duymuştum bizimkilerden.

  babam orda yetiştirilen çiçekler den epey harçlığını çıkarmış ortaokul zamanında