şükela:  tümü | bugün
  • çok cahil anlamında, sıfat.
  • galiba zırdeli ve kara cahil karışımı bir kelime. eskiden yoktu sanki ama şimdi tdk bile almış sözlüğe.

ne bileyim bana çok zorlama bir kelime gibi geliyor, kara cahil varken, bildik ve alışıldık.
  • cahil= bilmeyen kimsedir. hepimiz bu kısma gireriz; çünkü kimse her şeyi bilemez; bilmek zorunda da değildir. bildiklerimiz, bilmediklerimize nispetle devede kulaktır. hatta o bile değildir.

irfan, bir kimsenin bilmediğini bilmesidir. bilmediğini bilmek ilimdir. böylece işi ehline vermek, bilenine havale etmek şuuru doğar. bu sebeple irfan sahipleri bir nevi bilmediklerinin de bilgisine sahip olmuş olurlar; çünkü bilene danışırlar.

zırcahil= hem bilmeyen, hem de bilmediğini bilmeyendir. bu tayfa ahmaktır. ahmaklar hakkında vârid olan ise "ahmaktan kaçınız" ölçüsüdür. hz. isa gibi büyük bir peygamber kendisi ahmaktan kaçtığı gibi, bize de kaçmayı tavsiye etmişti; çünkü ahmağın iflah olması olası değildir.

ben gördüğümü söyleyeyim, siz ister kabul edin ister etmeyin: kanaatimce, şu sözlükte yazan her 10 kimseden 8'i zırcahil sınıfındandır ve ahmaklar gürühuna dahildir. bakıyorsun adam ahkam kesiyor ama yazdığı konuda gerçekte hiçbir bilgisi yok. o zırvaları yazarken insanın yüzü kızarır. bilmiyor, bilmediğini dahi bilmiyor...

kıssadan hisse= hz. isa'ya sormuşlar, "bu güzel ahlakı nasıl elde ettin?"... "ahlaksızdan öğrendim" diye cevap vermiş o büyük zat.
  • uzman cahil
  • (bkz: malum kişi).
  • maalesef bu ülkede zır cahiller kendi bilgisizlikleri kendilerine zarar verdiği gibi, bilenlerin ile bildiklerinden şüphe etmesine yol açacak kadar şiddetle yanlış şeyleri savunmaya devam ediyorlar. yani bilgi kirliliğine yol açıyorlar.

binlerce uzman, bilim insanı, düşünür boşuna çalışmış bu güne kadar. ne gerek var sağlıkla ilgili uzman bilgisine, bunların verdiği bilgiler kanserden, diyabetten ve bilumum illetten kurtulmak için verdiği tavsiyeler yeterli. örnekler başka alanlardan da verilebilir. mesela komplo teorileri bu gibilerin eseridir. ayrıca bu zır cahillerin arasında unvanlı akademisyenler de bol miktarda mevcut.

26 mart 2020 tarihinde yılmaz özdil'in yazısını tavsiye ederim:
    zırcahillerle aranıza mesafe koyun