şükela:  tümü | bugün
 • son dönemde yaşanan mayınlı ve roketatarlı saldırılarla birlikte kafamda soru işaretleri bırakmış taşıtlardır.

  bu araçlar zırhlı değil mi? herhangi bir saldırıda içindekileri koruyamıyorsa ne işe yarıyor zırhı? tenekeden mi yapıyorlar zırhını? yoksa sadece taş ve molotoftan korumak için mi alınıyor bunlar?

  şu kıçı kırık sivil araç bile atılan rokete kafa atıyor, altında patlayan mayın yerinden bile oynatamıyor.

  ama sırf askeri amaçla tasarlanan ve adına zırhlı denilen araçlar içindeki askerleri, polisleri koruyamıyor.

  ya milli savunma bakanlığı milli üretim adı altında masraftan kaçınıyor ya da pkk bombalama konusunda artık geleneksel yöntemleri bıraktı. kullandığı güçlü patlayıcıları nerden temin ediyorlar bu da ayrı bir soru.

  (bkz: ukteydim doldum)

  edit: pkk'nın mayınlı saldırılarda 100 kiloya yakın güçlü patlayıcı kullandığı, bu patlayıcıların yerde metrelerce derinlikte çukur oluşturduğu ve bu tahribat gücüne karşılık henüz herhangi bir zırhlı aracın mevcut olmadığı yönünde mesajlar geldi.
 • hiçbir boka yaramayan göstermelik şey.
 • 400 kg'lık a4'den bahsedilirken herhangi bir motorlu taşıtın olabilecek en güçlü zırhı taşıması halinde bile zarar göreceği ortada. o kadar patlayıcıya tank bile dayanmaz.
 • kimin ürettiğinin önemi yüksek olan araçlar. bi bakılmalı.
 • zırhlı araçlar savaş şartlarında hafif silah, el bombası, personel mayın vb. mühimmata karşı etkilidir. hertürlü patlayıcıdan, bombadan koruyacak zırhlı araç teknolojik olarak mümkün değildir.

  şu anki durumda ise olan şudur; intikal sırasında yol kenarlarına gömülen el yapımı 50-100 kiloluk patlayıcılar ile saldırılar yapılmaktadır. ateşleme sistemi kablolu olduğu için teknolojik sinyal kesici, jammerlar işe yaramamakta.

  asfalt yol bu açıdan güvenlidir, normalde asfaltlanmış yolun kenarına yapılabilen mayınlama hem farkedilebilir veya palatıldığında zararı derece daha az olur ama son olaylarda bu durum değişmiş gibi gözükmekte.

  çözüm süreci sayesinde artık olanlar şunlar; mahalle aralarında polis araçlarına uzun namlulu silah ve rpg7 roket ile saldırı, mayınlama yapılan noktaların, o bölgedeki siviller tarafından farkedilmeden yapılamayacak noktalarda olmasına rağmen uyarı, istihbarat elde edilememesi, normalde yol kenarına yapılan mayınlamaların yolun ortasına yapılıp üstüne asfalt kapatılarak farkedilemeyecek ve etkisinin artırılmasının sağlanması.

  https://www.youtube.com/watch?v=isaygjxyd4g

  http://www.hurriyet.com.tr/gundem/29747463.asp
 • (bkz: #54607111)
 • 2 cm kurşun geçirmez camlar. normalin 4-5 katı yakıt tüketimi.
 • amerikan konsolosluk ve büyükelçiliklerinin kullandığı zırhlı araçların içlerinde ne var bakımları nasıl yapılır, lastik insertleriyle patlak lastikle kaç km hızla ne kadar uzağa gidebilirler, periyodik muayenelerinde nelere dikkat edilir buyrun otuz iki kısım tekmili birden.

  bunu geçen ağustosta sözlük için değil bir çeviri bürosuna yazmıştım, size 1920 rus leh savaşı yazacaktım ama iş gönderip şark kurnazlığı yapan bu büro yüzünden hiç tadım kalmadı lütfen buyrun sizin olsun tepe tepe kullanın arkadaşlar. rso okur diye bilgi babında tafsilatlı hikayesini de iliştirdim ingilizce bilenler bakabilir.