şükela:  tümü | bugün
  • nukleer reaktor yakıtlarının zarf malzemesidir. uranyum dioksit yakıt peletleri, zirkonyum zarf icine konur. yakıt peletlerinin fisyona ugradiktan sonra sisme ve deformasyona ugramasi zarf malzemesine zarar verebileceginden, basınclı asal gazlar ile yakıt peletlerinin arası acılır. boylelikle zarf korunmus olur. zarf malzemeleri ayrica fisyon sonucu aciga cikan zehirli gazlarin, reaktor sogutma suyuna karısmasını engeller.
    zirkonyumun korozyon direnci, erime sıcaklığı ve radyasyona karsi gosterdigi dayanıklılık oldukca yuksektir. dogal zirkonyum icinde, cok az miktarda hafniyum bulunur. ancak icinde bulunan hafniyum mutlaka ayristirilmalidir. cunku hafniyumun notron yutma tesir kesiti cok yuksek oldugundan, zincir reaksiyonun devam etmesini saglayan, fisyon sonucu aciga cikan notronlari yutabilir. hafniyumun kimyasal ozellikleri zirkonyuma cok benzediginden, ayristirma islemi oldukca zor ve pahalıdır.
  • bundan elmas taklidi de uretilir...
  • alpay erdem in yeni lakabi
  • nükleer silah yapımında kullanılan element.
  • atom numarası: 40
    atom kütlesi: 91,22
    ergime sıcaklığı: 1852 derece*
    kaynama sıcaklığı: 4377 derece*
    yükseltgenme derecesi: +4
    izotopoları: 81-99
    özgül kütlesi: 6.5g/cm3 olan ve titana benzeyen beyaz-gri metal. simgesi zr*'dir. şimdilerde diş estetiğinde, özellikle dişlerde köprü yapımında zirkonyum alaşım kullanılmaktadır. (bkz: zr)
  • beyaz renginden ve dayanıklılığından ötürü estetik protetik diş tedavilerine olanak sağlayan,diş hekimliğinde porselenden sonra çığır açan bir materyal biçimidir.porselenlerin alt yapısı olarak kullanılan metal alaşımların yerine geçmektedir.
  • zirkonyum doğal diş rengine en yakın madde. porselen diş, içindeki metalden dolayı diş etlerinde morarmaya yol açıyor. zirkonyum pahalı ama doğal görünüm için değer.
  • yüzey kaplamalarında metal fosfatlara alternatif olarak kullanılabilecek çevre dostu kimyasalların içerisinde bulunan bir elementtir.
  • sadece görsel olarak beğenmediğim 16 dişimi yaptırdığım kaplama çeşidi. çok para verdim çok güzel oldu. kesinlikle orjinal bir görüntüsü var kendi dişim gibi kullanıyorum. sanatçıların %80 i bu kaplamaları kullanmaktadır.
  • 7 diş için bunu yaptırdım ben. ön dişlerimdeki diş eti çekilmesi vahim boyutlara gelmişti. çekilen etlerin dişlerde yol açtığı görüntü hem estetik açıdan kötüydü hem de çok ciddi sızlamalara yol açıyordu. 4-5 dişçiyi dolandıktan sonra dişlerdeki problemin ortodonti veya temizlemeyle düzelmeyeceği ya geçici estetik dolgu ya da kalıcı kaplama yapılması gerektiğini söyledi hepsi de. ben de uzun uzun düşündükten sonra fiyat/kalitesini uygun gördüğüm bir yerde yaptırdım.

bu süreçte 7 kaplama yapıldı ancak dişlerimden biri zaten eksik olduğu için toplamda 6 dişim kesildi. bu eksik diş için de köprü yapıldı ve o da aradan çıkmış oldu. görüştüğüm doktorların hepsi bana 10 diş yapalım dedi ama ben gayet sağlam olan diğer dişlerimi kaybetmemek için yapılabilecek en minimum sayı olan 7 de ısrar ettim.

dişler kesilirken uyuşturucunun etkisiyle çok fazla bir acı hissetmedim. ağzımın üst kısmı o kadar hissizleşti ki su içtiğimi zannederken ağzımı tutturamadığım için suyu üzerime döktüm. işlemler bittikten sonra geçici kompozit takıldı. ağızda iğrenç duruyor ama adı üstünde geçici zaten. bu kompozitlerle yemek yemek biraz problem oluyor. sert yiyecekleri ısırmaktan kaçın demişti dişçim. bir iki tane hamburger yedim ama hemen hemen çiğnemeden yutmak zorunda kaldım. çok fazla sorun olmadı. uyuşturucunun etkisi birkaç saat sonra geçiyor ve şiddeti değişken sızlamalar başlıyor. bu kısmı da majezikle geçiştirdim.

3 gün sonra kalıcı kaplamalar için gittim. işin en can yakıcı kısmı burası. dişçim damağım sarkmasın diye uyuşturucu iğne yapmadı bu sefer. geçici kompozitler çıkarılırken pek sorun olmadı. kalıcı kaplamayı deneme amaçlı taktık burada da hafif acı veriyor. bir iki prova ve dişler üzerinde ufak tefek düzeltmeler yaptıktan sonra doktorum istersem kalıcı yapıştırabileceğini ancak bu şekilde yapıştırırsa bir sorun çıkarsa tekrar kaplamaları sökmenin baya zor olduğunu bu yüzden geçici yapıştırabileceğini ve bir süre bu şekilde kullanmamı tavsiye etti. hem diş etlerinin kaplamaya vereceği tepkiyi görürüz hem de beğenmediğin bişi olursa çıkartması kolay olur dedi. bu yüzden geçici olarak yapıştırdı. geçici yapışkan kalıcıya göre daha dandik bir malzemeden üretiliyor ve dikkatli bakılırsa dişlerin etrafında çizgi şeklinde beyazlık olarak gözüküyor. kalıcı yapışkansa şeffafmış. kaplamaların yapıştırma işlemi cidden can yakıyor ama 10-15 saniye falan bu. öyle dayanılamayacak bir acı değil.

tüm bu işlemler bittikten sonra hemen yeni dişlerinizi kullanmaya hazır hale gelmiyorsunuz tabi ki. bugün benim 3. günüm ve ön dişlerimle mesela ekmek vs. ısıramıyorum. diş etlerimdeki sızlamalar devam ediyor. bugün hem diş beyazlatma hem de kontrol için dişçime gittim. şu an için diş etlerinin tepkisini iyi buldu. baktığım zaman da o iğrenç görüntü gitmiş durumda. diş etlerimde kızarıklık ve yer yer şişmeler var ama tüm bunlar normalmiş. dişlere alışma süreci ve sızlamaların geçmesi yaklaşık 2 hafta sürüyor. birkaç aya da orada kaplama olduğunu unutuyormuşsunuz.

renk seçimi gerçekten önemli. doktorum bana a2 tavsiye etmişti ben biraz koyu renk buldum o da a1 ve a2 arası bi renk yapalım dedi. şu an tek pişmanlığım keşke doktorumun dediği gibi a2 de kalsaymışım oldu zira şu an bu dişlerin rengi bana aşırı beyaz geliyor. gerçi beyazlatmadan sonra diğer dişler de aynı renge geldi ama diğer dişlerin rengi soldukça beyazlatma yapmak da istemiyorum zira diş beyazlatma da oldukça zahmetli bir işlem. ben aşırı beyaz bulsam da sorduğum 3. kişiler gayet güzel ve uyumlu olduğunu söylüyorlar.

gelelim sonuçtan memnun muyum kısmına. şu anda dişlere tam olarak alışamadım ve çok yeni ama artık rahat rahat gülebiliyorum. eskiden diş etlerim gözükmesin diye yarım ağız gülmek zorunda kalıyordum. şimdi insanların gelip bir gül de bakalım demeleri, beni güldürmeye çalışmaları çok güzel bir duygu. ağzımdaki boşluklar dolunca konuşmam bile değişti :) porselen kaplamaya göre gerçek dişe çok daha fazla benzediğini de rahatlıkla söyleyebilirim. diş sektöründe çalışmayan birinin gerçek dişle aradaki farkı ayırt etmesi mümkün değil bile diyebilirim. kaldı ki bende geçici yapışkan yüzünden kaplamalar tam görünümünü yansıtamıyor. kalıcı yapışkanla takıldığında çok daha güzel görüneceğini söyledi doktorum. sızlamalar devam ediyor, soğuk ve sıcağa karşı hassasiyet de üst seviyede ama dediğim gibi bunlar normal kabul ediliyor ve zamanla düzeleceklermiş. yeme içmede çok fazla bir sorunum yok gibi. şu an için tek endişem diş etlerimin sorun çıkarması. onu da zamanla göreceğiz.

dişlerin bakım kısmındaysa artık dişlerimi çok daha nazik bir şekilde paradontax'la fırçalıyorum. zaten uzun süredir bu diş macununu kullandığım için beni rahatsız etmiyor hatta diğer diş macunlarının tadı tuhaf geliyor. elektirikli diş fırçası almıştım ama doktorum birkaç ay bunu kullanmamamı söyledi. ayrıca günde iki üç kez tuzlu suyla gargara yapıyorum diş etlerim için. doktorum diş macunundan bile daha faydalı olduğunu söyledi. ayrıca içinde yapay boya olan çay, kahve, fabrikasyon meyve suyu, kola ve bilumum asitli içeceği bıraktım. bol bol su içiyorum. tek yapamadığım şey sigarayı bırakmak şu an. onun için de ciddi girişimlerim var bakalım. zaman geçtikçe bu entryi de editler ve gelişmeleri bildiririm.