şükela:  tümü | bugün
  • orta öğretim tarih kitaplarına göre, izmir'i işgal eden yunanlıların tutsak aldıkları bir kısım türklere söyletmek istedikleri tezahürat. alparslan'ın malazgirt savaşı öncesi yaptığı konuşma sırasında giydiği kıyafetin beyaz olması gibi bi ayrıntıdır.

    (bkz: venizelos)
  • alparslan'ın malazgirt savaşı öncesi yaptığı konuşma sırasında giydiği kıyafetin beyaz olması gibi bi ayrıntı değildir. söz konusu tezahürat izmiri işgal eden yunanlılar tarafından bölgedeki osmanlı subaylarına yaptırılmıştır. onurları hiç sayılan bu askerlerin arasında süleyman fethi bey tezahüratı yapmayı reddetmiştir. bunun üzerine yunan askeri fethi beyi birer üçer beşer en sonunda toplam yirmi iki kez süngüleyerek yaralamıştır. aynı gece fethi bey hakkın rahmetine kavuşmuştur. test çözebilme yeteneğini geliştirmeye yarayan eğitim sistemimizde elbet önemli bir bilgi değildir.
  • (bkz: alakaya maydonoz)
    (bkz: entry sıçmak)

    mükemmel eğitim sistemimizin öğrencilere kazandırdığı bilgilerden biri değildir çünkü bu bilgi tarih kitabında ya bir cümle olarak geçmektedir ya da hiç geçmemektedir. bu yüzden bilginin şehirle de bir alakası yoktur. bu bilgiden haberdar olmayanların kıtaların kayıp türkiyenin meydana gelişinden beri izmir'de yaşıyormuşçasına davranmalarını kesip odunluklarını kendilerinde aramaları gerekmektedir zira bahsi geçen slogan ve anı aziz nesin'in borçlu olduklarımız isimli kitabında geçmektedir (tabii sadece burada geçecek diye bir şey yok), bu kitap da okul kütüphanelerinde yer almaktadır.