• güzide şehrimiz niğde'de ziya dede adlı bir şahsiyetin ( böyle ak sakallı bastonlu bir tip olduğunu düşünüyorum nedense,belki de aktarın adıdır) yapıp satışa sunduğu her derde deva çaydır.
  dedemiz bu çayı özenle paketlemiş,özellikle şiddetli soğuk algınlığına,bitmek bilmeyen öksürüğe iyi geldiğini söylemiştir paketin üstünde.
  kahverengi küplerden oluşan bu karışım sıcak suda patır patır eridiği için bu adı aldı heralde ya da vitamin bombası olduğu için.

  bu karışım tarçın,karanfil,zencefil,havlucan,toz şeker,muskat,yenibahar ve zerdeçaldan oluşup iyki de gripim burnum tıkalı deyip sevineceğiniz kadar tuhaf ve ağır kokmaktadır
  ancak tecrübeyle sabittir ki adının hakkını vermektedir bu karışım,içiyosun ve 10 dakika da bomba gibi oluyorsun.tadı da çok lezzetli,birden nefesiniz açılıyor,göğüs kafesiniz ısınıyor ve artık hasta olmadan da onu içer oluyorsunuz.
  tek kötü yanı istanbuldaki aktarlarda bulamıyor oluşum.içtiğiniz o kadar ilacın yapamadığını yapıyor ziya dedenin koca karı ilacı,kulakları çınlasın.
  (bkz: allah ne muradın varsa versin.)
 • bu bünyenin şu güne kadar tattığı en ulvi içeceklerden biridir.

  astım-bronşite birebir, ses tellerinin dostudur. nane & limonlu ve tarçın & zencefilden mürekkep iki versiyonu daha bulunmakta, ama hiç biri bomba kadar mikrobu enfeksiyonu patlatmıyor.
 • göğsümü üşütüp öksürüğün ardı arkası kesilmediği günlerde bana hızır gibi yetişen çay. böyle otun püsürün tadlarından dolayı pek hazzetmeyen bünyem için bile tadı şeker gibi gelmiştir. kutusunu aktardan 7 lira gibi cüzi bir fiyata aldım. hasta olayım olmayayım artık çay yerine bundan içicem. teşekkürler ziya dede*
 • bundan 5-6 tane attım büyük bira kupasına. üzerine 5 kaşık bal ve bir tam limon sıktım, kaynar suyu da ekledim.

  2 saat sonra içeriğindeki hedeler yüzünden himalayalara tırmanırım herhalde.
 • allah mucidine bol kazançlar nasip etsin. antibiyotiklerden alamadığım şifayı verdi bana. kutunun üzerinde üretim yeri olarak mersin yazmaktadır.

  iki çeşit vardır tarçınlı ve nane limonlu. diğer bitkiler sabitken bu ikisi değişir.

  fotoğrafı da koyayım tam olsun :)
 • ilaç endüstrisinin yıllardır yapamadığı şeyi ziya dede yapmış lan. alternatif tıp dedikleri şeyin modern tıbbın yanında oldukça gereksiz olduğunu düşünenen biriyken ziya dedeciğim fikrimi değiştirdi.hiç bir ilaç bomba çayı kadar etkili olmadı.
 • 11 ay sonra bir kez daha başvurduğum çaydır kendisi. firmanın sahibinin benden aldığı dua yeter bu yıl. müthiş halsizken canıma can katmıştır. emeğine sağlık ustam.