şükela:  tümü | bugün
 • güzide şehrimiz niğde'de ziya dede adlı bir şahsiyetin ( böyle ak sakallı bastonlu bir tip olduğunu düşünüyorum nedense,belki de aktarın adıdır) yapıp satışa sunduğu her derde deva çaydır.
  dedemiz bu çayı özenle paketlemiş,özellikle şiddetli soğuk algınlığına,bitmek bilmeyen öksürüğe iyi geldiğini söylemiştir paketin üstünde.
  kahverengi küplerden oluşan bu karışım sıcak suda patır patır eridiği için bu adı aldı heralde ya da vitamin bombası olduğu için.

  bu karışım tarçın,karanfil,zencefil,havlucan,toz şeker,muskat,yenibahar ve zerdeçaldan oluşup iyki de gripim burnum tıkalı deyip sevineceğiniz kadar tuhaf ve ağır kokmaktadır
  ancak tecrübeyle sabittir ki adının hakkını vermektedir bu karışım,içiyosun ve 10 dakika da bomba gibi oluyorsun.tadı da çok lezzetli,birden nefesiniz açılıyor,göğüs kafesiniz ısınıyor ve artık hasta olmadan da onu içer oluyorsunuz.
  tek kötü yanı istanbuldaki aktarlarda bulamıyor oluşum.içtiğiniz o kadar ilacın yapamadığını yapıyor ziya dedenin koca karı ilacı,kulakları çınlasın.
  (bkz: allah ne muradın varsa versin.)
 • az önce arkadaşıma tattırdığım hem tadına hem şifasına hayran kaldığı mucize karışım.
 • mevsimin ilk gribini yaşadığım şu sıralar kendisiyle şifa bulmaya çalıştığımdır.
 • bu bünyenin şu güne kadar tattığı en ulvi içeceklerden biridir.

  astım-bronşite birebir, ses tellerinin dostudur. nane & limonlu ve tarçın & zencefilden mürekkep iki versiyonu daha bulunmakta, ama hiç biri bomba kadar mikrobu enfeksiyonu patlatmıyor.
 • allah mucidine bol kazançlar nasip etsin. antibiyotiklerden alamadığım şifayı verdi bana. kutunun üzerinde üretim yeri olarak mersin yazmaktadır.

  iki çeşit vardır tarçınlı ve nane limonlu. diğer bitkiler sabitken bu ikisi değişir.

  fotoğrafı da koyayım tam olsun :)
 • şu an içiyorum; tadı pek güzel olmasa da içeriği harikulade olan şifa çayı. 3 gündür boğazım deli gibi ağrırken arkadaşımın tavsiyesiyle alıp denediğim ve üreticisine minnettar olduğum çaydır, candır kendileri ağrı mağrı kalmadı boğazımda.
 • ilaç endüstrisinin yıllardır yapamadığı şeyi ziya dede yapmış lan. alternatif tıp dedikleri şeyin modern tıbbın yanında oldukça gereksiz olduğunu düşünenen biriyken ziya dedeciğim fikrimi değiştirdi.hiç bir ilaç bomba çayı kadar etkili olmadı.
 • 11 ay sonra bir kez daha başvurduğum çaydır kendisi. firmanın sahibinin benden aldığı dua yeter bu yıl. müthiş halsizken canıma can katmıştır. emeğine sağlık ustam.
 • ilk olarak farenjitimin geldiğini yavaş yavaş hissettiğim bi dönemde tavsiye sonucu içtim. diğer gün hiçbi şey olmamış gibi uyanmıştım. tabii adına bakmadım, bu nedir diye sormayı unuttum, derken ofiste gördüm bunu. aha dedim adı ziya dedeymiş. leş gibi is kokusu solumamdan, odama dahi kömür kokusunun girmesinden mütevellit, sabahları boğaz ağrısıyla uyanabiliyorum. zaten kronik farenjitim var. bi şey olsa da boğazlarının ağzına sıçsam diye kenarıda bekliyor. yalnız ağrıdan öldüğüm vakitlerde değil, boğazlarımın hafif hafif ağrıdığını hissettiğim anda, suya atıp hüpletiyorum bunu. mis gibi mis!
 • şekersiz ya da şekeri azaltılmış versiyonları da üretilse tadından yenmez olacak dediğim hayat kurtarıcı.