şükela:  tümü | bugün
 • ( 1876 - 1924 )
  diyarbakir gazetesi basyazarlarindan mehmet tevfik efendi'nin oğlu. idadi öğrencisiyken arapça, farsça, fransızca dersleri aldı. istanbul'a giderek baytar mektebi'ne girdi. meşrutiyet ilan edilince ittihat ve terakki'nin diyarbakır şubesini kurdu. istanbul'un işgalinde tutuklanarak ittihatçılarla birlikte ingilizlerce malta'ya sürüldü. ankara hükümeti'nin çabaları sonucu kurtulunca yazılarıyla milli mücadele'yi destekledi.

  ikinci meşrutiyet döneminde türkçülük kavramından yola çıkarak ulusçuluğu savunan gökalp, önceleri bütün türk topluluklarının bir araya geleceği turan imparatorluğu düşüncesini işledi. savaş yıllarınd ise türkiyecilik dediği siyasal görüşü geliştirdi. (...) aruzla yazdığı ilk şiirlerinin dışında, sanat konusundaki görüşlerini kendi şiirlerine uygualdı. yalın bir dil ve hece ölçüsüyle halk edebiyatı biçimlerinden, folklordan yararlanarak didaktik şiirler yazdı.

  şiir kitapları: şaki ibrahim destanı (1908), kızılelma (1914), yeni hayat (1918), altınışık (1923)
 • ataturk'un fikir babam dedigi kisi.
 • osmanlilik'dan turkluge gecisin onculerinden. azinliklarin imparatorluktan birer birer ayrilmasindan sonra kimlik kargasasinin icine dusen anadolu ve turk halkinin onune yeni bir yol sunmus olan kisi. yolu dogrudur veya yanlistir tartisilir fakat kurtulus savasi'nda anadolu halkinin turk milleti fikri etrafinda toparlanmasinda izi oldugu aciktir. ancak isledigi dusunceler arasinda turklerin ummetinin islam oldugu fikri de vardir ki pek sicak yaklasilmamasi guzel olur zira benim kanaatimce topluluklarin ve milletlerin tek bir dini olmaz. "turkum ve dinim islam" demek yerine "herseyden once insanim, sonra turkum" deseydi daha bir sevebilecegim ama bununla beraber orospu cocugu oldugunu pek sanmadigim kisi.
 • turancilik fikrinin babasi...
  gercek bir kafatasci...
  donemin aydinlarindan .
 • - milli edebiyat döneminin düşünce adamıdır.
 • musa anter'in "kürtlerin türklere attığı en büyük kazık" diye nitelendirdiği kişi...
 • http://www.guzelsozler.com/ da kendisinden yapılan alıntılar şöyledir:

  "başka dile uymaz annenin sesi, her sözün ararsan vardır türkçe'si."

  "ümit ,benim ruhumun vazgeçilmez ihtiyaçlarındandır."
 • kırklareli'de bir ilkokul ismi.!
  rehberlik araştırma binası ile aynı bahçeyi paylaşıyorlardı.!
  (bkz: hey gidi eski günler hey).!
 • "türk milletindenim,
  islam ümmetindenim,
  garb medeniyetindenim."
  buyurmuş insan.
 • türk asıllı olmadığı halde ( kürt,zaza hatta süryani olduğu iddia edilmektedir) kafatasçı ırkçıları iyi yemiş bir şahıs. "türkleşmek islamlaşmak muasırlaşmak" adlı eserinin cumhuriyet dönemi ideolojisinin temel referans noktası olduğu iddia edilir. bahsi güzel bir şiiri ile kapayalım:

  bir ülke ki, câmiinde türkçe ezan okunur,
  köylü anlar manâsını namazdaki duanın...
  bir ülke ki, mektebinde türkçe kur'ân okunur,
  küçük, büyük herkes bilir buyruğunu huda'nın;
  ey türkoğlu, işte senin orasıdır vatanın!
hesabın var mı? giriş yap