şükela:  tümü | bugün
 • 4 sene boyunca her gun nefretler ve kufurler esliginde okuyup bitirdigim eski okulum.
 • ne kadar sevmeyerek okusamda hazirlik sinifinda cok iyi ingilizce egitimi verilen okuldur.
  baska bir artisi da okulun konumudur tabiki. her sabah ve aksam besiktas'a kadar yurumesi o golgeli yoldan cok keyif verirdi bana. ayrica futbol sahasinin dili olsada ne maclar yaptigimizi anlatsa. beyaz uniforma ve beyaz kosele ayakkabilarla nasil oyle zevkli maclar yapabildigimizi hala anlayamamisimdir.
 • il özel idaresi tarafından deprem güçlendirmesi adı altında tecavüze uğrayan boğaza nazır okul ama ne yaparlarsa yapsınlar o manzara bitmez...
 • ortaköyde çırağan sarayı ve galatasaray üniversitesi arasında kalan boğaza nazır denizcilik lisesi. elektronik haberleşme, güverte ve gemi makineleri bölümleri bulunmaktadır. eskiden yatılı (1998 öncesi) olan ve eskiden erkek lisesi (2001 öncesi) olan okuldur. eskiden liselere giriş sınavıyla(artık şimdiki adı neyse bilmiyorum) okulu kazanan öğrenciler fiziksel kondüsyon mülakatlarına girerlerdi. bu mülakatı geçenler okula girmeye hak kazanırlardı. şimdilerde nasıl olduğunu bilmemekteyim. güverte ve gemi makineleri bölümünü okuyan öğrencilere gemilerde yakın yol çalışma ehliyetleri verilmektedir(sınavı geçerlerse). bu yüzden okulun önemi azalmıştır. elektronik bölümü mezunlarının ise (bkz: reo) ehliyetlerinin ticaret gemilerinde önemi kalmaması sebebiyle bu bölüm de gözden düşmüştür. bu tespitler ise okulun eksi şaşalı günleri kıyaslanarak yapılmıştır. eskiden boğaza sıfır olan bu okulun lojmanlarında kalan bazı okul yöneticileri vardı(bu şanslı insanlar hala var mıdır bilmiyorum). çok yetkin ve idealist hocaları da vardı (bkz: tayyip ekinalan). diğer boğaza nazır okullar gibi "ne zaman okulu kaldırıp otel yapacaklar" gibi düşüncelere de sevk eder insanı.
 • geçmişte adının başında ziya kalkavan isminin yer almadığı, ortaköy-beşiktaş arasındaki nefis konumu ile sahip olduğu mekan güzelliğini (çırağan sarayı ile galatasaray üniversitesi arasında, yıldız parkının, beşiktaş emniyetinin ve balyan biraderlerin yaptığı barok mimari örneği küçük mecidiye camiinin karşısında, yahya efendi dergahının hemen alt tarafında; boğazı esas alırsan kuzguncuk, paşalimanı ve fethi paşa korusuna cephe) özleten, çocukları geleceğe hazırlamada, en azından geçmişte, başarılı olamayan erkek lisesi. sanırım en iyi yanı, ingilizce öğretme konusundaki çabaları olsa gerek; ancak bir yılda güçlükle verdiklerini, sonraki üç yıl kolaylıkla geri alabiliyor, ne gam...
 • kıza susamış okul
 • gemi elektronigi ve haberlesme bolumunden mezun oldugum okuldur. 2005
  gemi makinaları güverte ve gemi elektroniği ve haberleşme olmak üzere 3 bölümü vardır.. denize sifir muhtesem bir manzara ve beyaz uniformasina vurulmustuk. okuldan kacar yildiz parkina giderdik. ozel okul kivaminda 19 kisilik bir sinifim vardi. hazirlikta cok degerli bi sinif ogretmenimiz vardi. gulay ozkul adinda. ıyi bir ingilizce ogretmeni olmanin disinda cok kaliteli bir insandi ayrica. kendisinden cok sey ogrendik. agir bir ders programi vardi. mezuniyet kolay olmadi ama zeki arkadaslarla okuduk. gerci kimse okudugu bolumun isini yapmiyor ayri mesele. sayisala kafaniz yatkin degilse gemi elektronigi ve haberlesme bölümü izdirap olur.