şükela:  tümü | bugün
 • 4 sene boyunca her gun nefretler ve kufurler esliginde okuyup bitirdigim eski okulum.
 • ne kadar sevmeyerek okusamda hazirlik sinifinda cok iyi ingilizce egitimi verilen okuldur.
  baska bir artisi da okulun konumudur tabiki. her sabah ve aksam besiktas'a kadar yurumesi o golgeli yoldan cok keyif verirdi bana. ayrica futbol sahasinin dili olsada ne maclar yaptigimizi anlatsa. beyaz uniforma ve beyaz kosele ayakkabilarla nasil oyle zevkli maclar yapabildigimizi hala anlayamamisimdir.
 • il özel idaresi tarafından deprem güçlendirmesi adı altında tecavüze uğrayan boğaza nazır okul ama ne yaparlarsa yapsınlar o manzara bitmez...
 • ortaköyde çırağan sarayı ve galatasaray üniversitesi arasında kalan boğaza nazır denizcilik lisesi. elektronik haberleşme, güverte ve gemi makineleri bölümleri bulunmaktadır. eskiden yatılı (1998 öncesi) olan ve eskiden erkek lisesi (2001 öncesi) olan okuldur. eskiden liselere giriş sınavıyla(artık şimdiki adı neyse bilmiyorum) okulu kazanan öğrenciler fiziksel kondüsyon mülakatlarına girerlerdi. bu mülakatı geçenler okula girmeye hak kazanırlardı. şimdilerde nasıl olduğunu bilmemekteyim. güverte ve gemi makineleri bölümünü okuyan öğrencilere gemilerde yakın yol çalışma ehliyetleri verilmektedir(sınavı geçerlerse). bu yüzden okulun önemi azalmıştır. elektronik bölümü mezunlarının ise (bkz: reo) ehliyetlerinin ticaret gemilerinde önemi kalmaması sebebiyle bu bölüm de gözden düşmüştür. bu tespitler ise okulun eksi şaşalı günleri kıyaslanarak yapılmıştır. eskiden boğaza sıfır olan bu okulun lojmanlarında kalan bazı okul yöneticileri vardı(bu şanslı insanlar hala var mıdır bilmiyorum). çok yetkin ve idealist hocaları da vardı (bkz: tayyip ekinalan). diğer boğaza nazır okullar gibi "ne zaman okulu kaldırıp otel yapacaklar" gibi düşüncelere de sevk eder insanı.
 • geçmişte adının başında ziya kalkavan isminin yer almadığı, ortaköy-beşiktaş arasındaki nefis konumu ile sahip olduğu mekan güzelliğini (çırağan sarayı ile galatasaray üniversitesi arasında, yıldız parkının, beşiktaş emniyetinin ve balyan biraderlerin yaptığı barok mimari örneği küçük mecidiye camiinin karşısında, yahya efendi dergahının hemen alt tarafında; boğazı esas alırsan kuzguncuk, paşalimanı ve fethi paşa korusuna cephe) özleten, çocukları geleceğe hazırlamada, en azından geçmişte, başarılı olamayan erkek lisesi. sanırım en iyi yanı, ingilizce öğretme konusundaki çabaları olsa gerek; ancak bir yılda güçlükle verdiklerini, sonraki üç yıl kolaylıkla geri alabiliyor, ne gam...
 • kıza susamış okul
 • 4 yıl boyunca bitse de kurtulsam dediğim, bitti gün ise denize atlayarak bunu kutladığım, ancak aradan geçen senelerden sonra keşke o günlere tekrar gitsem de çok daha fazla macera yaşam dediğim okuldur.
  çırağan sarayı ile galatasaray üniversitesi arasında kalan, adını okula yaptırdığı simülasyon sınıfı neticesinde (bkz: ziya kalkavan) dan alan okuldur. eski adı (bkz: ortaköy denizcilik) tir.
  ingilizce eğitimi çok iyi olan, türkye'nin en iyi dünyanın ise ilk ona girecek düzeyde meslek eğitimi veren okuldur.
  meslek hocalarının tamamının denizcilik tecrübesi vardır. özellikle gmdss hocası olan (bkz: tayyip ekinalan) türkiye'nin sayılı reo1'dir.
  okulda tabi ki kötü şeylerde var. mesela sigara içme kousunda çokça sıkıntılar çekmektedir. gecen bunca seneden sonra ne durumdadır bilinmez ama eskiden bu baya sıkıntılıydı. ancak okul idaresinin bu konuda yaptıkları takdire şahanedir ama öğrenci milleti tabiki her zaman alternatif yollar bulur. bende içtim yalan yok, ha gidip paşa paşa kapalı alanda sigara içme cezasını da ödedim. onun haricinde parmakla gösterilen bir kız kitlesine de sahiptir. ancak bunun çözümüde hemen yanı başında olan kabataş erkek ve beşiktaş anadolu liseleridir. unutmadan zübeyde hanım kız lisesi unutulmamalıdır.
  konumu itibariyle ilk sınıfta insanı aşık eden, ancak son sınıfa gelindiğinde bahçeye çıkmayı bile nefret ettirecek şekilde sıkan konuma da sahiptir. okulun bahçesinin kısıtlı olması, adını "tavaf" denilen dolanma işlemini ortaya çıkartmıştır. okulun eski binasının çevresinde dolanan bu güruh teneffüsler de hep bu işlemi yapmaktadır.
  mesleki altyapısı ve uygulama imkanı ile lise bitiminde yapılan stajda oldukça faydası görülmektedir. ayrıca elektrik-elektronik bölümü ile reo2 sertifika hakkı veren tek denizcilik lisesidir. giriş puanı eskiden uçuk noktalarda iken son senelerde önüne gelen herkesin girebileceği hale gelmiştir. hazırlık sınıfının kaldırılmış olması ise ayrı bir dramdır. yatakhane dönemine denk gelememiş olmakta benim için ayrı bir üzüntü kaynağıdır. denize çıktığınızda ortaköy denizcilik mezunuyum dendiğinde prestijiniz artar.
  böyle değişik bir okuldur ancak okuduğum için mutluyum. buradan güverte hocalarından ümran ve yaşar hocaya büyük sevgi ve selamlar. şuan ki gmdss konusunda bu denli iyi olmamı sağladığı içinde tayyip hocaya bol bol teşekkürlerimi iletirim.