• yemekten sonra soylenen cumle...
    masaya bereket getirmesi icin soylenir...
  • bir de misafirliklerde kahve icildikten sonra soylenir. optimum soylenme zamani son firt cekilen kahvenin fincanini uzanip sehpanin uzerine koyarken yapilanidir.
  • ince belli bardakta tavşan kanı çay içtikten sonra çay kaşığını bardağın üstüne koyup ohh ziyade olsun da diyenler vardır
  • halk arasında (bkz: ziyade ossun) *
  • yemekten sonra söylenen sözlerdendir. yemeğiniz artsın, fazlalaşsın, (bereketli olsun)anlamına gelir. kahveden sonra söylenen ise; "ziyade olsun, bereketli olsun" dan ziyade; "ferah kahveleri olsun" dur. eskiler, kahveler gelince sorarlardı: "ehli keyfin keyfini ne tazeler?" cevap:" taze elden taze pişmiş, taze kahve tazeler." misafirlikte veya kendi evimizde bir şeyler yiyip, içtikten sonra söylenen sözler arasında, "elinize sağlık, çok güzel olmuş", "elleriniz dert görmesin" "allah bereket versin" "bereketli olsun" da sayılabilir, bu arada ruslar "elin altın olsun" diyorlar. hepsinin cevabı ise "afiyet olsun"dur.
  • bunu sadece yemekten sonra değil, ikram teklifini reddederken de kullanılır diye biliyordum. tdk sözlükte de aynı anlam çıkıyor. "yemekte bulunanlara veya yemeğe buyurun diyenlere "artsın, çoğalsın" anlamında söylenen bir nezaket sözü". belki şundan da ye derlerse ziyade olsun deyip reddedilebilir ama anlamı bana ikramı geri çevirmek gibi geliyor. ikramla ilgili her şeyde kullanılmasında bir mahzur yok elbette.
  • yaşlıların koca bir yemekten sonra sıklıkla söyledikleri cümle. cümleye geğirmeyle giriş yapılır genellikle.
  • ikrama karşılık olarak söylenen teşekkür ifadesi, t

rahmetli pederimden duydum, gördüm, öğrendim, hayatım boyunca her zaman kullandım/kullanırım.

duruma göre, allah ziyade etsin varyantıyla daha da güzel olabilir.
hesabın var mı? giriş yap