şükela:  tümü | bugün soru sor
4 entry daha
  • spencer'cı çizgiye yakın, yapısal toplumsalcı bir görüşü savunur. bu savunuyu yaparken pek çoklarının eğilimli olduğu insan uzvu ve toplum arasında özdeşlik kurma yönteminin sakıncalarına değinir ve özdeşlik yerine benzeşlik önerir. bunun dışında o dönemin tasavvurları gözetilerek algılanması gereken ve alman ırkçılığından kesin çizgilerle ayrılan, aidiyet bağları üzerine kurulu bir ırkçılığı savunur. burada özellikle belirtilmesi gereken husus, fındıkoğlu'nun ırkçılığı bir nevi harici temaslarla şekillendirilmiş bir toplum inşası olarak görmesidir. bugünün algılayışıyla kavranması güç bir şekilde, sosyolojinin hedefini kendi tanımladığı şekliyle ırkçılık olarak belirtir. hemen burada kendisinden yapılacak ufak bir alıntı durumun izahatına olanak sağlar kanısındayım:
    ' bunun içindir ki türkçülük formülüne ve sosyolojik manada anlaşılan ırkçılık maksadına dayanan neşriyatı ilmi bir sosyoloji namına takviye etmek lazımdır'
    görüldüğü üzere, fındıkoğlu ırkçılığı neşriyat yani bir tür bilgi dağıtımı üzerinden toplumu şekillendirmek şeklinde anlamaktadır. onun için bu ırkçılığın içine dahil edilecek insanların aynı aidiyet sembolleriyle yüklemek yeterli olacaktır.