şükela:  tümü | bugün
  • hastanede yapılanlara hasta ziyareti de denir
  • türbe, hacı, hoca gibi dini bakımdan kutsal sayılan yerlere verilen genel isim.
  • (bkz: vizite)
  • kasabalı hülya avşarın annesini taşlayarak öldürünce intikam uğrunda gözü dönmüş bi kadını canlandırdığı film. o uyuz müziğiyle insanın içine fanalıklar getirir.
  • bu film bazi yanlis anlasilmalara sebep olacak kadar karmashik olmadigi halde olmustur sebep. aslinda hulya avsar selcuk ozer'i taslatmayi amaclamamistir. cok belli olmasa bile kotuluge iyilikle yanit vermek degil miydi efendim istegi. ote yandan halkin dort cani (ki annesinin olumune sebep olan haysiyetsizler de aynilari idi) adamin doldurusuna yeniden gelecegini tahmin edememistir. tarih oysa ki tekerrur etmistir. (hatta burada bile kendisi intikam atesiyle dolup tastigi konusunda projection mekanizmasina kurban gidip yanlis anlasilmis, bi nevi tasa tutulmus. *)
  • oyuncuları arasında şevval sam, ayla algan, kenan bal ve tayanç ayaydın ın bulundugu kısa film.
  • garip bi film, yonetmeni de elestiri yaptiginiz zaman, alisik oldugunu soylese de belli bir noktadan sonra bundan hoslanmayan bir insan kanimizca. cok kaliteli cekim teknikleri kullanilmis akbank yarismasi icin bir sozumuz yoktu ama ogrenci filmleri arasinda goze batiyor o kadar fazlasi. bu ne iyi ne de kotu bir elestiri ama anlatamadik kendisine. filmde bazi dekorlar caligariyi bazi sahneler bergmani cagristirmaktaydi. neyse hem olmus hem de olmamis bir film.
  • mansiyon ödülü aldığı organizasyonun *, resmi websitesinde bile "ülkemizde sınırlı koşullarda gelişmekte olan kısa film yapımını özendirmek, ülke sinemasına katkıda bulunacak yeni sinemacıları desteklemek amacı gözetilmektedir" gibi açık ve net bir ibare ile yalnızca öğrencileri değil desteğe ihtiyacı olan bütün sinemacıları kendine muhatap belirlemiş olduğunu belirtmesine rağmen hakkında ipe sapa gelmeyen kısa geçiştirmelerle atılıp tutulan, memleketteki (kısa) film 'otoriteler'i tozu dumana katmış, uykularımızı kaçırmaktayken hayata, gerçeğe, düşe, düşüşe, dibe vurmaya, hastalığa dair samimi içeriğiyle çiçeği burnunda özel ya da ecnebi eğitim kurumlarının sinema mezunlarının tepeden inme, içselleştirilememiş, yapısikimci pomo zırvalarından haklı bir "yemişim böyle maddi desteğe ihtiyacı olan öğrenciyi.." edasıyla ayrılan, didem erayda'nın bin bir güçlük içinde çekmiş olduğu halde yakaladığı şu başarıyı fazlasıyla hak etmiş olduğu kurmaca kısa filmi.
  • baykana giderken solda kalan küçücük bir kasabadır. veysel karani burada yatmaktadır.