şükela:  tümü | bugün soru sor
 • universal'in doğal testosteron salımını arttırmak için piyasaya sürdüğü bir supplement.
  aslında testo seviyesine bir ekleme yapmaz, vücudun doğal olarak ürettiği testo için gerekli kaynağı sağlar. yani ilaç* değildir.
  içeriği çinko, b6 vitamini ve magnezyumdan ibarettir.
  lakin, eczaneden alınacak zinco, apikobal ve magnezyum tabletleri ile dörtte bir fiyatına kendiniz üretebilirsiniz.
 • çinko, magnezyum, b6 vitamini, aspartat(aspartam tatlandırıcısı değil) içeren besin takviyesidir. önemi nedir diye soracak olursanız eğer günlük olarak ismi verilen besinlerden eksik aldığınızı düşünüyorsanız o açığı tamamlamaya yarar. fazlası işe yaramaz, günlük ihtiyicanız neyse o kadar kullanılır aynı c vitaminin günlük alınması ve fazlasının tuvalet yoluyla atılması gibi düşünebilirsiniz.
  testosterona yardımcı olur ama zma tek başına testosteronu arttırmaz, testosteron için doğal yağlar, d vitamini gibi şeylere de ihtiyaç duyar.
  o zaman ne işe yarar bu zma derseniz, zma uykunun kalitesini arttırır, bu konuyu biraz açayım. zma uykunun kalitesini arttırır derken papatya çayı falan gibi insanın uykusunu getirmek için değil uyuduğunuz sürenin verimli olmasını sağlar yani gün içerisinde ağırlık çalışarak vücudunuzu yıprattınız diyelim, peki bu kaslar ne zaman onarılır? uyurken tabi. ha ekstra bir kas onarımı olmaz, olması gerektiği hale çeker.
  başka bir yararı ise atıyorum 7-8 saat uyuyup zımba gibi kalkmanız gerekirken 9-10 saat uyuyup hala yorgun kalkıyorsanız bunuda düzenlemeye yardımcı olur.
  bazı insanlar rüya görmüyorum neden acaba derken zma dan sonra çok gerçekçi rüya görmeye başladıklarını söylemektedirler.
  tekrar etmek istiyorum, zma ekstra bir şey eklemez, olması gereken seviyeye çeker. günlük yiyeceklerden karşılıyorsanız zaten zma ya tonlarca para vermenin bir mantığı yoktur.
 • son bir aydir kullandigim takviye. haftanin dort gunu spor salonunda calisiyorum. her gun sabah aksam yuruyus yapiyorum. (bkz: kopekle yasamak).
  sonuc olarak aksam eve geldigimde pestilim cikmis oluyordu. sabahlari da uyandigimda bitkin bir sekilde uyaniyordum. (saat 5 de kalkip 1 saat yuruyus)
  bunu kullanmaya basladigimdan beri ne bitkinlik kaldi ne de aksamlari eve geldigimdeki yorgunluk.
  zma nin etkisidir diye dusunuyorum cunku gunluk rutunimde degisiklik olmadi hatta antreman yogunluguda artti.

  hala kullandigim desteklerde sunlar:

  (bkz: kreatin)
  (bkz: bcaa)
  (bkz: whey)

  edit : ben bunu bırakalı uzun süre oldu ama buraya yazmayı unutmuşum. ne zaman kullansam uykumun bölünmesine neden oldu. gece iki üç kere uyanmama yol açtı. bıraktım düzeldi.
 • çinko,magnezyum ve b6 vitamininden oluşan sporcu destek ürünü.
  bulabildiğiniz en ucuz markayı almakta yarar var çünkü içerik tamamen aynı ve tüm markaların porsiyonları günlük ihtiyacı %100 karşılamakta yani gidip en pahalısını almak alenen enayiliktir.
 • çok(süre olarak) ve düzensiz uykudan muzdarip olduğum için hardline markalı olanından bir tane aldığım gıda.

  sanırım beşinci günümdeyim, şimdiye kadar gördüğüm etkileri uykunun derinleşmesi(zaten çok derin uyurum, bunu da alınca baygın gibiyim) ve fazla * görülen rüyalar. (sonradan: yanlış alarm, rüyaların sebebi bu supplement değil.)

  henüz beklediğim etkilerini göstermedi, bırakınca 12-13 saat uyuyorum.

  kalsiyumla alınmaması gerekiyormuş, o yüzden her gece yatmadan önce süt içme alışkanlığıma ara verdim. aslında uykudan 1 saat önce bunu alıp, yatmadan hemen önce de süt içilirse oluşacak sıkıntılar engellenebilir ama o kadar düzenli değilim maalesef.

  nihai edit: uyku sorunumun kaynağının bambaşka olduğunu çözdüm, uyku düzenimi normale (eh tabi hala zımba gibi kalkamıyorum.) sonra bu supplementi biraz daha denedim, bakalım nolacak diye. son yorumumu yapıyorum.

  çinko, magnezyum ve b6 vitamininizde eksiklik varsa alabilirsiniz. düzenli besleniyorsanız ihtiyacınız falan olmayacaktır. düzenli beslenmiyorsanız da spesifik olarak neden buna ihtiyacınız olsun onu da bilemedim.

  para vermeyin.
 • hardline markasına ait olanından aldığım ve 1 haftadır kullandığım takviye. ama hiç bir hayrını göremedim şu ana kadar. uyku aynı uyku, rüya falan bile görmüyorum. işe yaradığını söyleyen insanlar varken, işe yaramaz denmez ama ben de sanırım yaramadı.
 • uyumadan hemen önce alınması gerekiyor. yoksa b6 vitamininden midir nedir uykunuz kaçabilir.

  ayrıca rüya gördürttüğü de kesin.

  sabah daha dinç ve dinlenmiş olarak uyanıyorsunuz.
 • (bkz: #59389159)

  aradığımı bulamadığım supplement.

  bugün çok yoğun bir gün geçirdim. aklıma geldi. içeyim dedim 1 tane. bakalım.
 • sabahları yataktan sürünerek kalktığımdan dolayı, bir çare olarak başvurduğum ve bugün itibarı ile kullanmaya başlayacağım supplement.

  ancak şöyle bir durum var, genelde akşamları kendi üretimim kefir içiyorum. bununla birlikte alınca zararlı olur mu? yada etkisinde bir azalma durumu yaşanır mı merakı içindeyim? tabi ki, yardımsever suser'ları mesaj kutumda bekliyor olacağım.

  (bkz: supplement): ek, ilave, tamamlayıcı anlamında.