• kanımca bilmediğiniz bir bölgede yemek yemek için bir yer arıyorsanız fousquare'den çok daha kullanışlı bir uyguluma. zira yorumlarda "bayılıosssss yha" ve fotoğraflarda insanların selfielerini görmektense, moderasyondan geçmiş, mekanın menüsü, servisi, fiyatları hakkında fikir sunan yorumlar ve alakalı fotoğraflar görüyorsunuz, her daim çok doğru olmasa da "iki kişi için ortalama fiyat" özelliği de sürprizlere karşı sizi koruyor.

check-in için tercih etmiyorum tabi ama bulunduğum restoranlar hakkında içerik sağlayarak aynı amaçla kullanan diğer insanlara faydalı olmaya çalışıyorum.
  • her mekanın menüsünü ekleyerek çok güzel bir amme hizmeti gütmekte.
  • ilk izlenim olarak mekanist'e göre daha kaliteli ve düzenli bir içeriği bulunuyor. zaten uygulama yapısı insanları daha kaliteli içerik üretmeye yönlendiriyor. ayrıca ulan burası çok pahalı gitmeyelim dediğiniz restoranların menüsünü görüp karar değiştirebiliyorsunuz.
  • 650 çalışana rağmen halen startup olduklarını söyleyen mütevazı site.
    başarılı olurlar bence.
  • mekanların menüsünü inceleyerek kötü sürprizlerle karşılaşmayacağınız yararlı site. mekanist'te gezginken buraya transfer olduk. ancak yorum sayım ve puanım hayli düşmüş çünkü zomato'da istanbul dışındaki mekanlar bulunmuyor. o yüzden galiba ben bir ısınamadım bu siteye. girip bakıyorum ama yorum yazmıyorum pek. geçenlerde bir mekandan 20 tl hediye çeki göndermişler, onun hatırına karalarım bişeyler.

bi de fodieliğin ruhuna aykırı biliyorum ama yemek fotosu çekmekten nefret ediyorum. utanıyorum, ayıp geliyor. fotosuz yorumlar da pek tutulmuyor.
  • agalar, beyler. şöyle basit bir tabirle:
    paylaştığınız her gerçek yorum ki bu restoranın ambiyans ya da yemeklerinden, servisinden vs. bahsetmeli ve restoranda çektiğiniz her foto için puan alıyorsunuz.
    daha önce yapılmış yorum ve paylaşılmış fotolar, internetten indirme fotolar vs. siliniyor, sallama yorum da fark ediliyorsa siliniyor. bir restoranı sırf kötülemek için girip yazdınız çıktınız ama ne bileyim ambians, servis, özen ihtimamdan bahsetme vs. yok o zaman da siliniyor. vs. vs.
    sorunca söylüyorlar zaten ne silindi neden silindi.
    heh işte neyse, diyelim ki oturdunuz yazdınız yorumu, iki üç de yemek ve restoran dekorasyonu falan eklediniz fotoğraf olarak:
    yorum: 25 puan
    her foto: 2 puan mesela
    bu puan hesabı üzerinden level atlayıp aktif kullanıcı listesine giriyorsunuz.
    puan güncellemeleri de swarmdaki sıra gibi sürekli haftada ayda bir falan yenileniyor. bir ay yazmazsanız hoop gerileyebilirsiniz vs.
    neyse.
    iste bu harekete göre de bereket oluyor işte.
    sizi tanımak istiyorlar, etkinliklere davet ediliyorsunuz, yeni restoranlar keşfetmeniz için size hediyeler falan filan.
    sürekli karın doyuracağınız bir durum da oluşmuyor tabi, hemen umutlanmayın. ayda yılda bir şık bir yere davet ediyorlar, bi de mevsimlik partileri var aktif kullanıcılar davet ediliyor vs.
    eh tabi bir de iletişim bilgilerinizi doğru ve tam girmiş olmanız gerekiyor size ulaşabilmeleri için.
    bunları neden yazıyorum? şimdi öncelikle her insan gibi bizler de nerde beleş orda yerleşe eğilimliyiz. gel gelelim durum öyle değil. ondan sonra ben aktif bir zomato kullanıcısıyım da yok efenim bana neden davet gelmiyor da felan diye ağlaşıyor millet.
    benim arkadaşlarım falan da ağlaşıyor, birkaç kez check-in olmuş ki ona puan da verilmiyor, yorum falan yok, sadece restoran aramak için kullanıyor uygulamayı... sonra ben neden davet edilmedim diye ağlaşıyor, şikayetler, uygulamayı kötülemeler falan. cıks cıks..
    onlara ancak reklama tıkla canım sen, bari uygulamaya para kazandır tembel seni.. diyebiliyorum.
    bundan sorna da entari linkini atıcam işte, öyle yani.
  • aktif kullanıcılarına küçük sürprizler yapan bir uygulama.
    istanbul ofisindeki çalışanlar çok sevimli, çok içten.

uygulama sürekli bildirim göndererek sizi rahatsız etmiyor.
    restoranları puan, lokasyon, menü, iki kişi ortalama hesap, fotoğraflar, daha önce giden kişilerin yorumları ya da içerik bazında: "bekarlara özel" ya da "kahvaltı", "boğazda kahvaltı" v.b. gibi kıstaslara göre inceleyebiliyorsunuz.
    örneğin, arkadaşlarla gidebileceğimiz rahat ve farklı bir yer arıyorduk.
    lokasyon olarak taksim, şişhane, asmalı gibi yerlere gitmeyi düşünüyorduk. lokasyonu ayarlayıp puana göre sonuçları süzdük önce.
    sonra içerik olarak türk ve italyan mutfağı dışındakilere baktık.
    karşımıza çıkan sonuçları eleyip 3 seçeneğe düşürdük.
    3 seçeneğin de yorumlarını okuyup fotoğraflarına baktık ve nereye gideceğimize karar verdik.

gittiğimizde bizi ne yiyeceğiz ya da siparişimiz neye benzeyecek gibi sorular yormadı, ne yiyeceğimizi ve ne ödeyeceğimizi bilerek gitmiştik uygulama sayesinde.

gittikten sonra da çektiğimiz fotoğrafları ve yorumlarımızı paylaştık, mekana puan verdik.
    böyle birkaç noktaya gittikten sonra da zomato istanbul ekibinden bize ufak bir sürpriz göndermek için adresimizi soran bir mail aldık.

sürpriz, keşfedilmeyi bekleyen restoranların indirim kuponlarıydı. beni gayet mutlu eden mekanların kuponlarını göndermişler.

uygulama dışında ayrıca siteden de göz atılabilir: https://www.zomato.com/tr
  • mekanist ve benzerlerinden kat kat iyi olan servistir. sadece mekan güzellemesi yerine mekan hakkında gerçekten işe yarar yorumlar ve en önemlisi fiyatları bulabileceğiniz bir platform. şu an için sadece istanbul' daki mekanlar bulunuyor. umarız kısa zamanda diğer şehirlerdeki mekanlar için de bir çalışma başlatırlar.

edit: imla
  • bir çok yeme içme, restoran yorum vb içerikli site arasında kalitesini belli ederek farklı bir profil çizen oluşumdur. kim ne yazarsa yazsın da site dolsun mantalitesinden uzak, kaliteli içerik üreten üyeleri çekiyorlar. benzer siteler (isim vermeyelim o kendini biliyor) abuk sabuk ne kadar yorum varsa barındırıyor, ve herhangi bir moderasyonda geçirmiyorlar. ancak zomatoda yorumlar kaliteli, moderasyon ilgili, talepleriniz hemen işleme alınıyor ve alınan aksiyon hakkında bilgi sahibi oluyorsunuz.

türkiyede daha çok yeni olmalarına rağmen bu denli ilgi görmeleri sevindirici bir haber aslında. bir de, sırf mekanların menülerini güncel tutma amaçlı sokakta vızır vızır gezen bir ekipleri olduğunu duymuştum.
  • restaurant menü fiyatları, yorumları vs. hizmet veren site. ne zamandır aklımdaydı böyle proje, yapmışlar. helal olsun.
hesabın var mı? giriş yap