şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir mobile payment, ha pardon cep telefonu üzerinden ödeme dalgametresi.

  feysbuk'ta, şurda burda oynadığınız oyunlarda çiftliklere, ludus'lara, ot boklara bişeyler almak için kredi kullanmak gerektiğinde bunlar üzerinden alınabiliyor. işi gerçekten kolaya bağlamışlar ve kredi kartı olsun olmasın herkesi (8 yaşında bi çocuğu bile olabilir) söğüşlemenin yolunu bulmuşlar çünkü sistem şu şekilde çalışıyor;

  internetten satın alma talimatını verdikten sonra ya kayıtlı telefon numarana, ya da vereceğin başka bir numaraya bu zong'dan bir sms geliyor. sen ona "evet" deyu cevap yazınca operatörünün senden kestiği 50 kuruşu takiben sahip olduğun bakiyeden satın aldığın şeyin (ki bu şey bildiğin fb kredisi felan oluyor) miktarı düşülüyor.

  eminim tonla bebe, babişkosunun cep telefonuna (hele bir de faturalı olanlarına) müthiş kazıklar geçireceklerdir bu sistem sayesinde.

  unutmadan söyleyim, çok da verimli çalıştığını söyleyemem; bazen "evet" cevabını gönderip yarım saat beklesen de onay gelip ilgili satın alma gerçekleşmeyebiliyor. ama o 50 kuruşlar tabii ki çatır çatır kesiliyor.

  nerelere gidecek bu insanlık daha, bakalım görelim efendiler!
 • 1700'ler ingilteresi'nde afrikalı köleleri taşıyan bir gemi.*