şükela:  tümü | bugün soru sor
 • zonguldak'ı anlamak için mutlaka gezilmesi gereken müze. son derece nostaljik ama aynı seviyede teknoloji ile harmanlanmış, türkiye'de uğranması gereken müzelerden.

  konum olarak, arka planda kalmış zonguldak için bile arka planda kalmış bir yerde. zonguldak'a pek kimsenin yolu düşmez ama düşerse, mutlaka ziyaret edin.

  şu da linki: http://www.zonguldakkulturturizm.gov.tr/…uzesi.html
 • bugün şili deki maden anıtı hakkındaki başlığı görünce aklıma geldi.

  sürekli maden sektöründeki kurumlarla çalışan biri olarak gördüğüm en başarılı işlerden biridir. hayatının kötü olduğunu düşünen insanlar muhakkak gidip görsün, hayata bakış açınızı değiştirebilecek sayılı müzelerdendir.

  bu müzenin hemen yanında aynı alan içinde zonguldak havzası maden şehitleri anıtı bulunur. o kadar çok isim var ki üzerinde inanamazsınız.

  ayda bir defa ortalamayla ülkenin farklı bölgelerinde madene inerim. geçen hafta yine yer altına kömür madenine indim. sürekli aklıma gelir bu müze ve yanındaki anıt aşağıdayken.

  yine yer yüzüne çıktığımda her yerim simsiyah olmuştu. saçlarımı yıkarken akan simsiyah sular işin görünen kısmı, ciğerlerime işleyen kömür tozunu hayal bile edemedim.

  tanım: kazandıkları her kuruşu hak eden insanların yaşadıkları inanılmaz hayatların, biz ölümlülere ibret olsun diye aktarıldığı müzedir.