şükela:  tümü | bugün
  • isminı zucchini ve noodle birleşiminden alan sakız kabağından yapılan makarna. düşük kalori, düşük karbonhidrat ve glutensiz olmasından dolayı son dönemin revaçta sağlıklı makarna alternatifi/vejetaryan güldürgeci/rejim destekçisi.

kabağı makarna gibi şeritler haline getirdikten sonra kaynar suya atıp, üç - beş dakika pişirmek yeterli. makarna süzgecinden geçrip, istediğiniz sosla karıştırabilirsiniz. alternatif olarak az yağ ile tavada da pişirilebilir. sonuç aynı derecede lezzetli oluyor. biraz peynir, ceviz ve dereotu ile benim diyen erişte ile kapışır. çocuklara sebze yedirmek için de eğlenceli bir alternatif olur bence. yani ben çocuk olsam kabak kalye yerine zoodle yemeyi tercih ederdim en azından.

kabağı makarna haline getirmek için piyasada çeşitli spiral rendeler* bulunuyor(muş). pazarda bile satıldığını iddia edenler oldu. en kötü ihtimalle internetten bulunabilir. yok ben bir yemek için ayrı alet edevat almam, aramakla uğraşmam, bulsam da para vermem derseniz her evde bulunan patates soyacağı ile kabak sıyırma yapar gibi kabakları gerekli incelikte uzun dilimler haline getirip spaghetti yerine fettucine yapabilirsiniz, o da olumlu.

duyduğuna değil de gördüğüne inanlar için görseller içeren link.