şükela:  tümü | bugün
  • geçtiğimiz hafta fragmanlarda rastladığım ve büyük heyecanla beklediğim disney filmidir. zootopia mart 2016'da vizyona girecekmiş. tembel hayvanlı tüm çizgi filmleri komik buluyorum, bu hayvan başlı başına bir film karakteri zaten.. [https://youtu.be/y_by9mgjoli?t=64 https://youtu.be/y_by9mgjoli?t=64]
  • çılgınlar gibi beklediğim film. iyi bir dinozor'un başlamasını beklerken fragmanlarda rastladım. türkçe dublajı da oldukça başarılı ama orijinali tabii ki efsane. vizyona girse de hemen gitsek!!

https://www.youtube.com/watch?v=vcdqry1od30
  • (bkz: zootopia)
  • (bkz: şimşek yavrum sen ne yaptın?)

repliği ile sözlükte fenomen olabilecek bir bakınız verme fırsatı sunan film.

--- spoiler ---

malum sahne filmin sonunda patlıyor. filmin baş kahramanı tavşan ve dostu-yeni polis olmuş- tilki, daha önce kısa bir macera yaşadıkları ''şimşek'' lakaplı tembel hayvanı ilk görevleri olan şehrin bir caddesinde aşırı hız yapan arabayı yakalamakla görevlendirilir.

hız yapan aracı yakaladıklarında açılan camdan görükleri, tembel hayvan karşında verdikleri tepki budur.

şimşek; yavrum sen ne yaptın?

--- spoiler ---

6 yaş üstü çocuğunuz var ise mutlaka gitmeniz gereken film. 3d ile çok başarılı.
  • 3d filmine dün kızımla gittik, esasen çocuklardan ziyade yetişkinlere yönelik espriler, sorunlar ve kavramlar var.

cem yılmaz ın tilkiyi seslendirmesi fena olmamış, ne çok iddialı ne çok sönük, kendi rolü içinde başkasından rol çalmadan seslendirmiş

tavşan karakterinin kız olması, adaleti kendince sağlayan ultra mega süper güçlere sahip bir kahraman olmasından ziyade polis olmak isteyen bir kız tavşan olarak ele almaları yerinde olmuş.

günümüzde kimi animasyonlar erkek egemenliğine, erkek gücüne ve ataerkil toplum yapısına özendirici olmasından dolayı iyi bir seçenek olarak kız çocuklarına kendine güven ve hedef verebilir.

teknik açıdan animasyonun arka planı, detaylar, senaryoya temel oluşturan unsurları iyi düşünmüş ve planlamışlar.

--- spoiler ---
    tilkinin vali yardımcının kafası ve saçları ile olan münasebeti
    kurtların toplu olarak uluması
    tavşan kızın şehirden ayrılırken ki kasaba nüfus tabelası
    cep telefonu uygulaması aracılığıyla klip üzerinde değişiklik
    tilkinin tavşana ince ince giydirmesi
    natürel hayat dünya görüşünde takılan hayvanlar
    --- spoiler ---
  • 6 yaş altı iki çocukla birlikte izledim.
    ilk tespitim filmin hikayesinin o yaş grubuna asla hitap etmediği yönünde oluştu.hatta

--- spoiler ---

birden fırlayan delirmiş hayvan karakterlerde ürkütücü idi
    --- spoiler ---

filmin konusu bence politik idi. bir an yırtıcılar ve amerikadaki müslümanlar arasında vurgu varmış gibi geldi. tabi bu algıyı gözümüze sokarak değil ana mesajlar olan ;ön yargılı olmayın, politikacılara güvenmeyin ve hayallerinizin peşinden gidin, sizden farklı olanı keşfedin'lerin arasına sıkıştırmışlardı.
    genelde animasyonlarda gülme, üzülme, düşünme gibi duygular bir denge halinde verilir. bu yüzden animasyon seyrederken güleceğim bir iki sahne olur beklentim vardı. ne ben ne de birlikte filmi seyrettiğimiz çocuklarda bu gülme olmadı.

filmde insanların kullandığı mekanları hayvanların kullanmasını yadırgadım,ancak hayvan karakterlerin meslek seçimleri, mekan düzenlemeleri gayet güzel olmuştu diyebilirim.

ve amerikan animasyonlarının hayvanlara ilişkin olanları hakkındaki genel kanım, bu filmde de değişmedi.yani senarist bir insan hikayesi yazıyor, insan karakter ve tiplemeleri hayvanlara çeviriyor. insan isteklerini, hayal ve çabalarını anlatıp duruyor.
  • animasyon olmasına rağmen daha da önce söylenildiği gibi çocuklara hitap etmeyen filmdir. kurgu-senaryo bakımından da oldukça başarılı geldi bana. herhangi bir tutarsızlık yok. ve ayrıca politik göndermeler de mevcut. yani izlenilesi bir filmdir. dublajlar da gayet başarılı.

--- spoiler ---

bence plaka sorgulatılan yerde tembel hayvanların çalışması gayet güzel bir göndermeydi. demek ki sadece türkiyede durum böyle değilmiş
    --- spoiler ---
  • sadece tembel hayvanlı sahne için bile izlenebilir.
    ama tabi fragmandan değil, sinema versiyonundan.

4.5 yaşında oğlumla gittim, 6 yaşındakilere hitap etmiyor diyenlere anlam veremiyorum. tamam ikinci perdenin başında çocuklar için ürkütücü olabilecek bir kaç sahne var ancak genel itibariyle beğendik biz.
  • koskoca filmde koala sadece 1 adet figüran olarak var.