şükela:  tümü | bugün
2015 entry daha
  • aşkın metafiziği / arthur schopenhauer
  • (bkz: karamazov kardeşler) dostoyevski’nin bu ünlü eserini bir türlü okuyamadım.öyle bir iki defa değil,defalarca teşebbüste bulundum.rus edebiyatı çok bayıyor beni.
  • (bkz: tüfek ,mikrop ve çelik)
    adam lise aşkına bir türlü açılamayan ergen gibi geveleyip durmuş.
    (bkz: let's begin linç)
  • balzac , vadideki zambak : çok fazla betimleme var, mesela herif bir yemek masasını anlatırken bile betimliyor.

karl marx , das kapital : iyi bir iktisat bilgisine sahip olmanız lazım. çok fazla ekonomi terimi var.

nietzsche, böyle buyurdu zerdüşt : ağır kitaptır.
  • fransız edebiyatının neredeyse tümü diyebilirim.

ulan, insan okurken ''ben ne yapıyorum, bunlar ne anlatıyor'' diyor istemsizce. balolar, ünvana sahip insanlar, fakirlik, ceviz kabuğunu doldurmayacak küçük olaylar.

eminim sizlere de olmuştur, kitap bitene kadar enteresan bir şeyler çıkacak hissine kapılmışsınızdır. lakin yok! dümdüz yazı, ordan oraya gidip gelen, sıkıcı basit diyaloglardan ilerisi yok.
  • babalar ve oğulları. nedendir bilmem bir türlü akmadı zihnimde. ya kendimi veremedim ya önyargılı yaklaştım istemeden ama bilemiyorum öylece kalakaldı.
  • swann'ların tarafı yazmaya gelmiştim, yazan yazmış. askerde tertemiz kafayla başlamıştım hem de. daha yarısına gelmeden, önceki her on sayfaya kadar bildiğim her şeyi unuttuğumu gördüm. zorlamadım. bıraktım. yok aga, ıstırap bildiğin. nal gibi kafayla dolaştım sonra bi hafta.
  • (bkz: doğu batı arasında islam)

kitabı yazan aliya izzetbegovic bosnalı biri olmasına rağmen, kitapta bol bol eski türkçe kelimeler vardı.
  • benim için huzur’dur. (ahmet hamdi tanpınar) sanırım dört kez başladım ve bitiremedim.
405 entry daha