• belki de yaş itibariyle yeterli bilgi birikimine erişmiş olmadığımızdan anlayamadığımız kitaplardır. olaylar veya kişiler arasında bağlantı kurmakta güçlük çekilebilir. hele bir de işin içinde felsefe, tarih, din, siyaset vb. varsa epey zorlar bu tarz kitaplar. fakat o yoldan geçmeden de kendi sınırlarını aşamıyorsun... bu bağlamda, yıllar önce okuduğum-okumaya çalıştığım- umberto eco'nun gülün adı romanı beni epey zorlamıştı... en kısa zamanda tekrar okumaya çalışacağım...

edit: orjinal adı (bkz: il nome della rosa)
  • yekta kopan- kediler güzel uyanır

okurken sıkıntıdan gebermiştim. adı güzel sadece işte.

yekta sen kitap yazma hacı. dublaj yap. valla.
  • kesinlikle felsefi kitaplar giriyor bu isin icine..1984 un goldstein denen abinin cumleleri..cok agir anlamak icin surekli bastan okuyordum.
  • şu yaşıma kadar başlayıp ta bitiremediğim tek kitap. yazarını gerek sanatıyla gerek kişiliği ve düşünceleri ile çok severim ama anladım ki otobiyografi bana göre değil.
    (bkz: sevdalım hayat)
  • sanırım benim için iskender pala'nın kitab-ı aşk'ıdır. çok ağır bir kitaptı. bir sayfayı en az 2-3 kez tekrarlamıştım. kullanılan kelimelerin ağırlığı altında resmen ezildiğimi hissetmiştim. azmettim, çabaladım, bırakmayacağıma dair kendime telkinlerde bulunarak mutlu sona ulaştım. ancak sonuç şudur ki şu an o kitaba dair hiçbir şey hatırlamıyorum.
  • gördüğüm en komik anketlerden biri.

bu zorluk insanların yaşlarına, aldıkları eğitime, ilgi alanlarına ve alt yapılarına göre değişir elbette ama bunları gelip burada yazmak nedir ya hu?

tamam, içimizde 90 altı yazarlar da var ama yapmayın. öyle kitaplara zor okunuyor denmiş ki gülsem mi; ağlasam mı bilemiyorum!

sonra biri gelir dalga geçer, zorunuza gider!

hadi uzaklaşın gençler bu başlıktan!
  • özellikle de sınırlı sürede okumanız gerekiyorsa;
    (bkz: ezilenlerin pedagojisi)
    (bkz: pedagogy of the oppressed)
  • (bkz: yeni hayat)
    (bkz: orhan pamuk)
  • yazılmıştır mutlaka, ama (bkz: james joyce) (bkz: ulysses)
  • (bkz: beş şehir)
    lise yillarından beri kitapligimda durur. bir cok klasigi bile cok kisa sürede severek okumus ben, su kitabi yillardir bitiremedim gitti. her yil alip bi yerden baslamayi deniyorum ama nafile. önümüzdeki birkac yilda belki...
hesabın var mı? giriş yap