şükela:  tümü | bugün
 • saffet murat tura'nın metis yayıncılıktan 9 şubatta çıkacak olan yeni kitabı. heyecanlı bekleyiş başlasın o zaman.

  içerik hakkında bilgiyi de şuraya bırakayım. (kitap arkası yazı);

  "yirmi yıl kadar önce avustralyalı filozof david chalmers zor problemi şöyle dile getirmişti: "niçin ve nasıl bilincim var?" günlük yaşamda pek farkında değiliz ama her sabah uyandığımızda kafatasımızın içinde inanılmaz bir doğa olayı meydana gelir ve beynimizin nöral faaliyetleriyle birlikte dünya ve ben yaşantımız yeniden kurulur. peki ama beynin nöral faaliyetleriyle birlikte ortaya çıkan bu fenomen dünyası nedir? gizemli ya da edebi bir soru olarak değil, sahiden nedir bilinç?
  bilim açısından bilinç tam bir sürprizdir. çünkü bilinçli olmamızı gerektiren hiçbir doğa yasası bilmiyoruz. bir bakıma bilinçsiz biyolojik robotlar, “zombi”ler olmamız daha makul, daha açıklanabilir bir durumdur.
  "zor problem" insan aklının çözemeyeceği kadar zor bir problem mi? "nesnel" inceleme yöntemlerine dayanan bilim "öznel" bilinç sorununu asla çözemeyecek mi? belki. ama konunun çok çekici olduğu da açık. dünyanın değişik yerlerinde pek çok filozof ve biliminsanı bilinç sorunuyla uğraşıyor yıllardır. ben de beynin gölgeleri adlı kitabımda sorunu çözmek bakımından önemsediğim bir tez yakalamıştım. ancak bu tez kitabın yapısı itibarıyla biraz geri planda kalmıştı. zor problem: bilinç’te bu tezi açığa çıkardım, geliştirip netleştirdim. okurları da bu tartışmaya katılmaya davet ediyorum."
 • evrendeki belki de en büyük gizem olan bilince dair yeni bir şeyler öğrenme arzusuyla heyecanla alıp bir çırpıda okuduğum kitap.
  yazarı saffet murat tura ile üniversitedeki ilk yılımda kendisinin imago dergisinde yayımladığı uzun, (benim için) ufuk açan, değerli makalesiyle tanışmış, yazısına sinen bilgelikten, meseleyi ele alışındaki yetkinliğinden etkilenmiştim. dolayısıyla, posta kutuma düşen metis bülteninden yine bu konuda yeni bir kitap çıkardığını öğrenince derhal alıp iştahla tükettim.
  bir önceki kitabı beynin gölgelerinde bilincin zor sorusuna ilişkin yakaladığı "gömülü" tezi açığa çıkardığı bu kitapta, ontolojik özdeşlik ile ilgili sunduğu açıklamalar kanımca can alıcı noktayı oluşturmaktadır.
  ayrıca, kitapla ilgili kendisiyle yapılan söyleşi için.