şükela:  tümü | bugün
 • cemalettin aykın ın çok hacimli konusu batı trakyada geçen ,titizlikle araştırılmış ve belgelerle desteklenmiş romanı.

  "cemalettin aykın, batı trakya bölgesinde yaşanan zor zamanlar'ı yazmıştır romanında. rusların işgal ettiği, çetelerin birbirini kırdığı bir kasabadaki yaşamı buluyoruz romanda. insanların öldürülmesi, çiftlik sahibi bektaş ağa, bayram ağa, zeynel ağa, ömer bey gibi kişiler de birbirleriyle çatışmada ve çevrelerinde yaşayan yardımcıları da zaman zaman ölüme gitmektedir. ağalar, yakın bildikleri çetelere de haber salarak çatışmaları körüklemektedir. çevrede yaşayan herkes zor durumdadır. bunların yanında kimi kişiler de zaman zaman eğlenti toplantıları yaparlar. bektaş ağa'nın oğlu hurşit, bir köyde ailesi öldürülen maria'yı zorla alıp evine götürür ve ona meryem adını takarlar. meryem bu zor günlerde ruhsal sıkıntılar içindedir; bir çocuğu doğar, ölür, sonra bir yenisi rüstem doğar ve onunla avunur. rus işgal kuvvetinin halkı nasıl sömürdüğü, çiftliklerdeki hayvanların nasıl yok edildiği de romanda dile getirilmiştir. romanda, kişiler çok güzel ve kendi tiplemeleri ile ortaya konulmuştur. olayların birçoğu ağaların buyruğu ile oluşur. ağalar, ağaların oğulları da romanda çok güzel anlatılmış ve her yönleriyle okura sunulmuştur. ölümler, evlenmeler, doğumlar da bu arada bir bir olağan olgu olarak anlatılmıştır.
  cemalettin aykın, bu oylumlu romanda bir zaman bölüğünün öyküsünü kişilerin ve olayların odağında ortaya koşmuştur. uzun bir çalışmanın ürünü olan roman, kişilerle olayları yakından bilen birinin anlatımıyla oluşmuştur. kişilere ve olaylara gerçek olarak yaklaşıldığını görüyoruz."
 • (bkz: hard times)
 • akrep ve yelkovanın kılıç kuşanıp, kadranı savaş meydanı addetmeleridir. akrep yürümez, yelkovan koşmaz. zaman 'zor!' geçer.

  "memlekette ağaçlar ceviz tutmuş. çeşme'nin soğuk suyu, taze yoğurt.. buz gibi ayran, sıcak kavurma. hasret zor.

  beyaz ışık aydınlık, menekşe kokusu, şerbet tadı, hoş bir tebessüm. daha var herhal. henüz kara görünmedi ya olsun; rotayı çevirmeye niyet yok.

  göz ile başlamadım. akıl ile mukavele imzalamadım. ahval ve şeraite münhasır hareketler içinde bulunmadım. çok şükür.. sevgide ziyan yok.

  sargı bezi yetiştirmekte zorlanır oldum o kadar. her yandan damla damla kan gidiyor. lakin telaşa düşmeyesin. düşmeye meylim yok. düşmüş olduğumu duyarsan da, rızam ile olmadığını bilesin. zor zamanlar diyor üstatlar. saygıda kusur yok."
 • yapılması gerekenlerin asla yapılamadığı zamanlar.

  babil kulesinin yıkılması.
  vebanın insanlığı kırması.
  bir bombanın patlaması.
  şırınganın mikroplu olması.
  yıldırımın tepene düşmesi.
  sevgiliyle kavga edilmesi.
  toprağın ayağının altından kayması.
  çocuğun ölü doğması...

  şeylerin bir kullanma kılavuzu vardır ama kullanma kılavuzları böyle zamanlarda hiç işe yaramaz, üstüne çökmekte olan bir şeye karşı ne yapabileceği, insanın,yazmaz.
 • dost filtrasyon mekanizmasi. kimin ne oldugu boyle zamanlarda ortaya cikar.
 • herkesin hayatına zaman zaman uğramakla beraber kimisinin hayatına kök salan, yapışan, çıkmayan meymeletsiz zaman dilimi..
  böyle zamanların en büyük tesellisi benzer durumda olanların varlığıdır. cunku insan kendini yalnız hissettiği sürece bu zor zamanlara katlanamaz..
 • (bkz: zor günler)
 • zamanın normalden ağır aktığı zamanlardır.
 • aynı anda çok kimsenin sınandığı zamanlardır. quantum fiziğinin pek işe yaramadığı anlar yani. insan ya vardır ya da yoktur. insanın zor zamanları ne paraya ne pula sadece bir insana ihtiyacı olduğu zamanlardır. o zamanlarda kim varsa hayatında o vardır, gerisi hep teferruattır.