şükela:  tümü | bugün
  • dün akşam izmir devlet opera ve balesi tarafından bornova aşık veysel rekreasyon alanı'nda bulunan açıkhava tiyatrosunda sergilenen, temsil sonunda seyircinin bitmek tükenmez tezahürat ve alkışları nedeniyle selamlama faslının yirmi dakika kadar sürdüğü bale gösterisidir.
  • bir takım kitapları okumazsanız eksik kalırsınız. bu da o tür kitaplardan. insanı büyütenlerden...
  • izmir devlet opera ve balesi tarafından sahnelenen orkestra şefliğini ibrahim yazıcı'nın yaptığı ve açıkhava tiyatrosunda izlemenin ayrı bir keyif olduğu muhteşem eser. kendilerine hayran bıraktılar.
  • ankara devlet opera ve balesi tarafından sergilenen halini uluslararası bursa festivali'nde izleme fırsatı buldum. konunun kitapla pek alakası yoktu. zorba ve bubulina'nın aşkına çok az değinilmişti, john(?) ve öbür dulun aşkı daha ön plandaydı.
    2 saat boyunca gözümüzü kırpmadan izledik, çok akıcı bir temsil olmuş, müzikler de şahaneydi. bir bale gösterisinde izleyicilerin tempo tutmalarını garip bulsam da, kapanışı 20 dakikada ve defalarca bis'le yapmaları hoşuma gitti- ki sonradan okuduğumuza göre bu kapanış standartmış.

zorba'nın* jestleri, mimikleri çok başarılıydı, tam zihnimde canlandırdığım zorba'ya uymuş. john(?)'u da bu kadar naif beklemiyordum. cankat özer'in* çok sevimli bir ifadesi var, insanın kanı ısınıyor hemen. bubulina* kitapta tarif edilenden daha güzel ve saftı.

sırf beleş davetiye var diye gelen gün teyzelerinin dedem yaşındaki* zorba'yı tarif edişlerini yazayım da tam olsun:
    "köylü çocuk, yelekli olan"
  • kurban'ın şarkısında ilk nakarata girmeden önceki geçiş kısmı inanılmaz güzeldir. 3-5 saniye sürüyor, kaç kere geri sarıp tekrar dinlediğimi sayamadım.
  • bizlere çok ama güzel öğütte bulunan bir kitap:
    "dünyayı bugünkü durumuna getiren nedir, bilir misin? yarım işler, yarım konuşmalar, yarım günahlar, yarım iyiliklerdir. sonuna kadar git be insan, avara et ve korkma! tanrı baş şeytandan çok, yarım şeytandan iğrenir."
    can yayınları 12. baskı sayfa: 261
  • 10. bodrum uluslararasi bale festivalinde bu aksam izmir devlet balesi sanatcilari tarafindan sergilenen ve 20 dakika ayakta alkislanan oyun.
  • eski dönemlerde yeniçeri kabadayılarına verilen isimlerden birisidir.

(bkz: kabadayı/@songulyabani)
    (bkz: yeniçeriler/@songulyabani)
    (bkz: bıçak altından geçirme/@songulyabani)
    (bkz: balta asma/@songulyabani)
  • nikos kazancakis'in bir çırpıda okunan kitabı. olabildiğince erken yaşlarda okumak lazım zira bazı şeyler için çok geç olabilir.
    filmi de yapılmıştır. yönetmeni mihalis kakoyannis 'tir. filmin meşhur müziği de mikis theodorakis'e aittir. (bkz: sirtaki)

zorba umut verir, sonra geri alır, sonra tekrar verir.

'....özgür değilsin, senin bağlı bulunduğun ip, öbür insanlarınkinden daha uzun, hepsi bu kadar. senin patron, uzun ipin var, gidip geliyor, kendini özgür sanıyorsun...'

'tanrı da tıpkı benim gibi eğleniyor, öldürüyor, haksızlık yapıyor, seviyor, çalışıyor, tutulması olanaksız kuşları kovalıyor.'
  • cehennem gibi bir izmir yazında okunması daha da bir makbuldür.
hesabın var mı? giriş yap