şükela:  tümü | bugün
  • ubuntu'nun distrosu. yaa daha neler göreceğiz sevgili okuyucu ! ubuntu'nun bile distrosu çıktı. şu anda 4. dağıtımı yani 'zorin os 4' release edilmiş durumda.

şahsi tecrübelerim:

bu zorin os fena değil diyebilirim. ubuntu kadar sağlıklı* biçimde donanımınızı tanıyor. içinde default olarak bulunan 'look changer' isimli bir program ile grafik arabiriminizin tasarımını basitçe değiştirebiliyorsunuz. örneğin; windows 7, windows xp, linux(gnome) gibi seçenekler mevcut. hatta ücretli sürümünde mac os görünümü bile mevcut. windows 7 görünümüyle birlikte aynı zamanda wine desktop default olarak geliyor. hatta iddiaya göre windows uygulamaları bu işletim sisteminden windowstan hızlı çalışıyormuş. bilemiyorum ama wine tam olarak bir emülator olmadığı için doğrudan mantıksız diyemem. paket yöneticisi olarak 'software center' ismini verdikleri bir yönetici veya ubuntudan miras olarak gelen synaptic paket yöneticisi kullanılabiliyor.(software center temel düzeydeki kullanıcılara öneriliyor.)

çok söze gerek yok ! eğer linux kernel kullanan bir sistem kullanmakta iseniz bunu da bir deneyin. yüksek ihtimalle beğeneceksiniz. çünkü hakikaten düzenli bir sistem. adı pek duyulmamış olsa da desteği de anlaşıldığı üzere sağlam bir sistem.

'zorin os' anasayfası için

edit: entry'nin ilk halinde üstte verdiğim linkteki adresten taşınmışlar. adres düzeltildi, haşlandı.
  • tam anne-babaya kurmalık linux gibi görünüyor.
  • laptop ile kullanımı konusunda bazı güzellikler sunan şeker mi şeker linux tabanlı işletim sistemi.

laptobumum touchpad driverlarını windows'ta kurmama rağmen özelliklerinden faydalanamıyordum fakat zorin'de hiçbir şey yapmadan tüm özelliklerini kullanabiliyor. ilginç tarafı, ubuntu tabanlı olmasına rağmen ubuntu'da wireless network driver sıkıntısı çekerken, bunda çekmedim, geldiği gibi tanıdı. ubuntu'da karşılaştığım 'cursor blinking' problemi ile karşılaşmadım.

yıllardır windows kullanan bir .net developer olarak windows ile benzerliği aslında kendisini tam bir linux'a ara geçiş formu yapıyor. öte yandan ubuntu tabanlı olduğu için, ubuntu için hazırlanmış hemen her türlü dökümanı olduğu gibi inceleyebilir ve uygulayabilirsiniz (özellikle yazılım geliştirme konularında aradığım her şeyi buldum).

basit, hızlı ve sorunsuz (allahım nazar değmesin, onlarca maceradan sonra ilk kez favori dağıtımımı buldum sanırım) tavsiye edilir. resmi sitesinden gerekli bilgileri edinebilirsiniz.
  • 10 numaralı sürümü yayınlanmış linux tabanlı işletim sistemi.

indirmek için; http://zorin-os.com/download10.html
  • unity, amazon derken kasan ubuntulu bilgisayarıma hayat vermiş işletim sistemi. daha özelleştirilebilir olup daha hızlı olması da ubuntu'ya tercih etme sebeplerimden.
  • ubuntu'dan daha fazla konfigure edilebilir olmasına rağmen daha hızlı bulduğum linux distrosu.
  • bu kadar linux sever arasında neden bu kadar değer verilmediğini anlamadığım işletim sistemi. tam bir sene olan linux dağıtımı maceramda (bkz: ubuntu/@cut it short), atom işlemcili eski netbook için en sade ve hızlı işletim sistemi arayışımda son halkadır. linux mint ve ardında lubuntu ile (aslında epey de memnun olduğum) (bkz: lubuntu/@cut it short) yol alırken tesadüfen zorin ile karşılaştım. en son zorin os 11 çıkmış olsa da, sitesinde 9'un daha kararlı ve uzun destekli olduğunu görünce hemen 32 bit-lite sürümünü indirdim ve gayet de memnun olduğumu söylemek isterim. en önemlisi ubuntu distrosu olduğundan, ubuntu yazılım merkezini de kullanıyor. kullanıcı dostu, son kullanıcıya hitap eden ama en önemlisi, lubuntu'dan dahi çok daha hızlı. 720p videoları oynatırken sorun çıkartmadığı gibi, internet üzerinden videolarda da hiç bir sıkıntı yok.

benimki gibi 7-8 senelik bir pc sahibiyseniz ve muadilleri çoktan hakkın rahmetine kavuşmuşken, millet pc'nizi gördüğünde "oha lan bu hala çalışıyor mu" dedirtmek istiyorsanız, lubuntu'dan sonra zorin os da öneririm.
  • sanılanın aksine linux severler arasında değer verilen distrolardandır. distrowatch.com'da şu an 8. sıradadır...
  • (bkz: merinos)
  • ultimate sürümü 15 dolara satılan end-user distro.