şükela:  tümü | bugün soru sor
  • yüksek rakımlarda yetişen akdeniz iklimi görülen yerlerde sık rastlanan bir ağaç türü. sorkun olarak da bilinir.
  • muhtemelen türkiye'nin en büyük yaylası. yazın nüfusu siz deyin 50000 ben diyeyim 100000'i bulur. kışın ise tam tersi bekçiler, teroristler (eskidendi), ve askerler dışında kimse bulunmaz, kaz yüzünden arabayla çıkılmaz zaten. serindir, ağaçlıktır, gayet hoştur. ancak kalabalıklığı tadını biraz kaçırmaya başlamıştır. rakımı 1650 civarındadır. osmaniye iline bağlıdır. vs. vs. (bkz: bir sonraki entry)
  • 2 katlı tahta evlerin olduğu, birkaç sene öncesine kadar televizyonu, interneti bırakın, elektrik olmadığından kandille aydınlatılan yemyeşil serin güzel bir mekandı. 5-6 sene evvel elektrikle tanışmış,ardından 2 sene evvel gittiğimdeyse 5 ayrı internet cafe gördüğümde dumurlara uğradığım yerdir. gerçekten de nüfusta gözle görülür bir artış olmuştur son zamanlarda. hatta eskiden kötü koktuğu için "boklu dere" denilen yer için şimdi osmaniyeliler kibarlaşmış ve "afedersin deresi" olmuştur. uzun bir çarşısı, bir sürü camii, kur'an kursu, kursa giden küçük kızları hala vardır ama eski huzuru nüfusun artmasıyla kaçmıştır. aynı nesilden olan 13 - 14 genç olarak eskiden saklambaç oynadığımız alanı askerler dikenli telle çevirip karargah yapınca ise beni ayrı bir hüzün kaplamıştır.
  • (bkz: zork)
  • yazları zorkuna'a çıkanlar için mevsimler kış, ilkbahar, sonbahar, sonbahar şeklinde devam eder.genellikle soğuktur, yazın ortasında yorgan, battaniye vs. ile yatılır , daha önce zorkuna hiç gelmeyenleri inandıramazsınız buna.
  • ekonomideki durgunlundak nasibini almış türkiyenin sayılı yaylalarındandır. elektrik, su, telefon hizmetleri eskisi kadar iyi çalışmamakta. 2008 yazı itibariyle müthiş bir yola sahip olmuştur. rakımı 1500 üzerinde olan bu yerleşim birime giden yol yeniden yapıldı. ulaşım sorunu artık kalmamıştır ancak özellikle su büyük bir sordundur.

terör olayları eskisi kadar olmasa da maddi imkansızlıktan dolayı bir çok aile yazın buraya gelmemektedir. evlerin yarısından çoğu boştur.

zorkun yaylasına gelmeden önce erzinlilerin yaylası olarak bilinen karıncalı yaylası artık daha populer bir hal almıştır.
  • uzun bir aradan sonra kisa sureligine geldigim yer. su an soba yakiyoruz. battaniyeler falan. ozlenmis.
  • zorkun yaylası çok güzel bir yer oray'ı güzel yapan osmaniye'dir çünkü yazın ortası osmaniye'de klimasız bir adım atamazken 30 km ötede zorkun yaylasına çıkınca hava 24 derec çok serin ve güzel insanın çay içesi geliyor bizde hemen bir kahveye girdik bahçesine baktık yer yok içerde oturalım dedik içeriye ayağımız atar atmaz 25-30 kişilik bir grup direk yüzümüze baktı biz ne olduğunu anlamadık meğerse kumar oynuyorlarmış hemen çaycı abi size dışarda yer yapayım dedi dışarda oturduk anladım bu ülke sürekli tarlada kazandığını bunun gibi farklı yollarda harcıyacak üzüldüm ve bir daha analımki biz üretken bir millet değiliz aç kalınca üretiyoruz biraz çoğalınca nasıl tüketeceğimizi düşünüyoruz
  • sozluge gelmis hos gelmis badim, bira, sarap guzel yemek meraklısı bir gezgin sahsiyet, en mutlu oldugu yer yollar, iyiligin baskenti
  • (bkz: tabu)'da kart olsaydı yasak kelimeler şöyle olurdu;

-tekirdağ lokantası
    -nakliye
    -denizyolu
    -alkol
    -galata

(bkz: zorkun)
    (bkz: ilphenomeno)