şükela:  tümü | bugün
 • zerre hazzetmediğim insan. bu insandan rahatsız olan tek kişi olamam.

  manevi tavsiyeyi geçtim, adam şarkı link'i gönderiyor durup dururken mesela. bir de o şarkıyı dinleyip yorum yapmanı bekliyor. ama ben dinlemek istemiyorum? hiç yoktan yük bindiriyorsun üstüme arkadaş.

  film, dizi, kitap vs. olarak çoğaltılabilir bu zorla tavsiye verilen kategoriler. zevklerimiz uyuşsa bari. senin bana gönderdiğin o şey, benim için eziyet. neden zorluyorsun ki?

  siz siz olun, sizden özel olarak istenmediği sürece kimseye tavsiye vermeyin.
 • zorla tavsiye olmayacağı için olmayan insandır.
  kişi "bunu dinle, bana yorum yap." tarzı bir şeyler bekliyorsa tavsiye değil, ödev falandır o. yorumu merak da edebilir insan, bunu ısrarla istemedikçe normaldir. yemek ısmarlayınca memnun kalıp kalmadığını anlamak ister gibi bir şey.

  tavsiye verene dikkat edin. tavsiye verirken bir heyecanı, paylaştığı için mutluluğu varsa güzel şeyler hissediyor demektir sizin için. siz hissetmiyor olabilirsiniz, normal, ama anlayabilirsiniz.

  bir benzetme yapmıştım bu konuda, elinde sıcak ekmeği olan biri, sizi görünce sevinip "hadi tereyağı bulalım." diyorsa, sizinle o anı paylaşmak istiyorsa, ona "ben istediğim zaman paylaş." demek pek mantıklı olmasa gerek.