şükela:  tümü | bugün
  • 16 yaşındaki kuzenimdir. bunlar olduğu sırada annemi arayıp 'teyze benim başımı örttürüyorlar, karşılığında altın bilezik alacaklarmış' demesi ciğerimi yakmıştı.
    bir sene önce bize geldiğinde aynı yaştaki kardeşime 'abimler kısa kollu giymeme izin vermiyor' demesinden bir şeyler olacağını anlamıştım, ama bu kadar çabuk olmasını beklemiyordum. zaten aile yapısı ona uygun, bıraksalar iki üç sene sonra olgunluğa erişince kapanırdı belki. küçücük kıza bunu yaşatmak zorunda mısınız? daha on yaşındayken yazlıkta mayonun üstüne şort giydirilip denize yollanıyordu. kimse bana bu kızın mutsuz olmadığını söylemesin. mutsuz çünkü büyürken hiçbir şeyi istediği gibi yaşayamadı. yaptığı şey çok mu sevap şimdi? zorla yapıyor, içinden bile gelmiyor belki. çok mu sevap?

bütün laik ailelerde kızlar memesini açıp ayin yapıyor bu arada. amına koduklarım sizi.
  • zorla cennete sokulamayacaklardir. allah, nihayetinde onlarin iclerini bilir.

e madem cennete de gitmeyecekler, neden bu dunyalari da cehennem edilir?

yani ben cennete, allah'a ve sair ha$a inanmiyorum ama sen inaniyorsun madem rahat biraksana. rahat biraksana kendi ozgur iradesiyle versin imtahanini allah'ina, tam da allah'inin istedigi gibi?!
  • ailesi tarafından pazarlandığının belli olmaması için alınan bir önlemdir.
  • bir tanesi benim üniversiteden arkadaşımdır. üniversiteden diyorum bakın, okumuş etmiş kız. zamanında zorla kapatmışlar kızı çalışmış buralara kadar gelmiş. türban üniversitede serbest olduktan sonra (başını açması için herhangi bir zorlaması yokken yani) kız kendi isteğiyle başını açtı, biraz da böyle denemek istiyorum dedi. biz biraz şaşırdık tabi şahsen ben böyle bir olayı daha önce görmemiştim ama destek verdik. sen bilirsin nasıl mutlu olacaksan öyle yap dedik.

sonra ne mi oldu? koskoca kızın babası memleketinden kalkıp gelip okulu bastı. resmen bastı, bağıra çağıra bahçede geldi, oku diye gönderdik seni diye nasıl bas bas bağırıyor. sanırsın kötü yola düştü kız. alıp götürecekmiş evine geri. koridorda tuttu kolundan kızı götürüyor manyak. hocalar geldi artık adamı sakinleştirdiler biraz gelin konuşalım falan diye. sonradan duyduk dekanın odasına götürmüşler ikna etmeye hatta bir ara rektör bile gelmiş, böyle şey olmaz oynama kızın hayatıyla diye. neyse adam rıza göstermiş sonuçta kızın kaydının kalmasına ama ertesi günü kız geldi ki yine türbanlı. yani bu "özgür irade" bir hafta falan sürdü. "kapanma özgürlüğü" ise tam gaz devam etti (!).

en sonunda, son senemize başlayacağımız yaz bu kızcağız, sevgilisi olmamasına hatta hiç böyle bir niyeti olduğunu söylememesine rağmen iki ay içinde evlenip gitti, okula da dönmedi. tahmin ediyorum ki zorla evlenmiştir. zorla tesettüre sokulmuş, zorla evlenmiş, zorla hayatı sönüp gitmiş bir başkası oldu.
  • şu şekilde çok fazla kişi var.. ne kadar isteyerek kapandılar bilemeyeceğim.. olmaması gereken durum ama böyle bir türkiye gerçeği de var.. kadın kapansa da kadın..
  • içlerinden birinin memittolarını ellediğim kızlardandır.
    baba korkusundan kapanıyodu kız, artık ben mi çok etkiledim, yoksa içinde mi vardı bilmiyorum.
    neyse ezana daha var.
  • abileri zorla madene ölmeye sokulmuştur. ait olduğu halk zorla ahlaksız bir savaşa sokulmak istenmektedir. çok uzak olmayan bir zamanda sevmediği bir adam koynuna zorla sokulacaktır. bunlara ses çıkarmasın diye zorla tesettüre sokulmuştur.
  • özünde tesettürlü kızların hepsidir. tabii genelde odunla döverek olmuyor, tesettürle kapanmamış kadının iffetsiz olduğu, erkeğine layık olmadığı vurgulanıyor. bebeklikten itibaren bir tür mobbing uygulanıyor. yoksa hangi birey saçının başının günah saçtığı yargısına kendi kendine varıp kendini dünyadan saklamak ister?
  • -alıntı-

kezban, avusturya doğumlu. ailesinin memleketi yozgat’ı sadece tatillerde görmüştü, türkçesi zayıftı, ama avusturya’da yaşamak onu batılı yapmıyordu; 11 yaşında ailesi tarafından türban takmaya zorlanmış, birkaç kez başı açık yakalandığı için dövülmüştü. hatta bir keresinde babası elini ocak ateşinde yakmıştı, "eğer bu ateşin acısına dayanırsa, cehennem ateşine de dayanabilir" gerekçesiyle. "çünkübaşı açık gezenler böyle cayır cayır yanacak"tı! işin kötüsü, evde açık dolaştı diye dayak yerken, okulda öğretmeni ve müdüründen başını açması için baskı görüyordu. daha 11- 12 yaşındayken herkes çok şey bekliyordu ondan.

-alıntı-

http://www.hurriyet.com.tr/…gid=112&srid=3432&oid=2
  • bir tanesi emine erdogan ,bir tanesi hayrunnisa gul evet ama bir de bir zamanlar olcay baykal vardi hani chp nin lideri deniz baykalin esi ...

hani esinden yasca buyuk oldugu icin deniz baykal tarafindan yaninda gezdirilmekten utanilan .....
    zorla tesetture sokulmamis tesetturlu /zorla tesetture sokulmus tesetturlu /hoc tesetture girmemis insan aslinda hic bir farki yok bu ulkede ...

bu ulkede kadin olmak zor ,kimin nasil ne giyecegine dair kadinlardan cok erkeklerin fikri var ....