şükela:  tümü | bugün soru sor
 • zincirlikuyuda eskiden karayolları arazisinin bulunduğu yerde inşa edilen ev, otel, iş, alışveriş, eğlence merkezi bir kompleks. zamanında 800 milyon dolar'a satın alınan arazisiyle epey ses getirmişti.

  adı kendisinden daha uzun dünyadaki ikinci insan* dubai şeyhlerinden şeyh muhammed bin raşit el maktum ile zorlu holding arasında yaşanan kıyasıya çekişmeyi ahmet zorlu kazanmıştı. sonra da epey tantanası oldu ama sonunda zorlu, tesisi inşa ettirdi. neredeyse karşı karşıya bulunduğu tatlıcı kuleleri'yle böyle yine bir manhattan çakması istanbul görüntüsü yaratıyorlar. bunlara bir de hsbc'nin yıllar önce yaşadığı saldırının ardından güvensiz bulup daha güvenlikli bir yere taşınma kaygısıyla ilk binadan 500 metre ileride yaptırdığı binası eklenince zincirlikuyu'da tek katlı mekan olarak bir tek zincirlikuyu asri mezarlığı kaldı. arka kulvardan yılların maya center'ı, karşısında astoria ve meşhur zincirlikuyu benzincisinin etrafına sıralanmış garanti bankası, akbank genel müdürlük binaları silueti tamamlıyor.

  yine de tüm bu binalar arasında en eli yüzü düzgünü bu zorlu center'dır denilebilir. binadan çok yeşil alan içeriyor olması, dinlenebileceğiniz sakin noktalarının olması kendisini diğerlerinden daha sevimli kılıyor.

  meraklısına not:
  olan biten insanı değil, olacak bitecek adamıyım.
 • müteahhidi belli olmuş, inşaatı aktürk inşaat tarafından gerçekleştirilecek proje.
 • dört blok, bir avm ve kültür merkezinden oluşacak bir proje bu.

  dört bloktan 3 tanesi konut olarak kullanılacak ve bir tanesi de otel olacak. blokların altta kalan altı katında teraslı ve bahçeli evler olacak, bu evlerin ortak havuzları olacak. bu evlerin yaklaşık 700 metrekare olacağı öngörülüyor. konutlar toplamda ise 150 ile 700 metrekare arasında değişecekmiş. evlerin fiyatları ise 10.000tl/metrekare'nin üstünde olacak gibi görünüyor. toplamda 400 adet rezidans tipi konut olacak.

  alışveriş merkezi ise üstü açılıp kapanabilen bir sistemde olacak. diğer alışveriş merkezlerinden kendisini ayrıacak en önemli unsuru da bu, başka bir farkı da olacak gibi değil. elbette ince detaylarla işlenecektir ama en önemli özelliği bu işte. bir de sanıyorum hayvan gibi pahalı markalar burada tükkan açacaklar. 200 civarı mağaza olacak içeride.

  kültür merkezi olarak adlandırılan bölgede ise 2.300 kişilik bir konser salonu, 750 kişilik tiyatro salonu, toplamda 1.500 kişilik, sekiz salonlu sinema yer alacak.

  mimari açıdan pek şık durduğunu söylemek gerekiyor bu projeyle alakalı. 72.000 metrekare de yeşil alan barındıracak üstelik. ha yine de yaklaşık 40 katlı bina görmek ister miyim o bölgede, pek sanmıyorum.

  proje biti tarihi ise; avm için eylül 2011, kültür merkezi için ekim 2011, konut, otel bölümleri için ise haziran 2012 planlanmış.
 • rezidansları’nın metrekaresi net 9 bin 500 dolar ile 18 bin dolar arasında olacak ve toplam yatırım bedeli 2.5 milyar dolar civarı. proje international property awards (uluslararası gayrimenkul ödülleri) kapsamında düzenlenen, europe and africa property awards 2009 (avrupa ve afrika gayrimenkul ödülleri 2009) yarışmasında 1. seçilmişti. metro ve metrobüs'e de bağlantı olacak.
 • getirecegi trafik ve karmaşayla bunca yıldır oturduğum ve sessizliğini çok sevdiğim levazım semtinin içine edecek olan oluşum. henüz inşaat safhasında huzur bırakmazlarken alışveriş merkezi ve rezidans tamamlanınca yapı önünde konuşlanan araçlar, bekleme yapan taksiler ve amaçsız bilumum apaçiler ile net yaşanmaz hale getirecekler besbelli.
 • çektiysen kahrımı
  helal et hakkını
  zorlu center, hoşçakal
 • yapımı sırasında levazım yolunun yanında sıralanmış 35 senelik ağaçların -ki bunları levazım semtinin ilk sakinleri dikmiştir- kesilmesine yol açan proje.
 • su anki haliyle levazim mahallesi civarini toza dumana bogmus projedir. altyapi icin yollarin durdurak bilmeden kazilmasi,
  cevre trafigin kesmekese donmesi projenin satisa cikarilmasi ile beraber cogalmistir, bittiginde levent trafiginin ne hale gelecegini merak etmekteyim. zorlu'nun gultepe cikisindaki projesi ve civardaki bir kac projenin daha baslamasi ile buyukdere caddesini gunluk olarak kullananlarin hafriyat kamyonlari ile yakinlasmasi daha da artacaktir.
  bittiginde istinye park'in pabucunu dama atar mi bilinmez ama etkileyecegi kesin.
 • projeyi gezmek için bile çok ileriye randevu almanız gereken, (belki pazarlama taktiğidir bu bilemem...) 1+1 lerin milyon lira olduğu projedir.
  çoğu satılmış.
 • hemen hemen günbegün inşasını izliyorum bir epeydir. para olunca ne biçim de hıphızlı inşaat yapılabildiğinin göstergesi işte. kaba inşaatı neredeyse bitmek üzere, şimdilik bir şey söylemek için oldukça erken tabi ama konum olarak zincirlikuyu, vay be dedirtecek bir yer sonuçta, istanbul'un göbeği. hoş tat towers da yıllardır boş boş duruyor orda sebep nedir bilmem ama neo-klasik iktisatın öyle bir bölgeye paha biçmesi bana cidden zor geliyor.