*

şükela:  tümü | bugün
  • skill level denen bu $eyler oyunlarda kar$iniza birim zamanda kac tane yaratik cikacagini ve bu cikan yaratiklarin ellerinde kac tane lazer tabancasi oldugunu belirler.. ornek skill level'lar arasinda easy, medium, hard, nightmare gelmektedir..
  • oyunlarda artık yapılmaması, itina ile kaçılması gerekendir.

    oyunların zevkini piç ettiğini acaba yapımcılar ne zaman anlayacaklar. oyunlar olabilecek en zor fakat optimum seviyede olmalı ve oyuncular buna göre stratejiler geliştirebilmeliler. sadece o da değil, zorluk seviyesi tasarlamak oyunlarda pek çok detayı işlevsiz veya anlamsız bırakarak kötü tasarlanmış algısı yaratıyor. modern oyunların pek çoğunda (skyrim, fallout 4...) bu sıkıntılar yaşanıyor. zorluk seviyesi konseptini daha küçük oyuncuları çekmek için yarattıklarının farkındayım ama oyunların gerçek vermek istediği mücadele dünyasını yok etmekten başka işe yaramıyor.

    modern oyunlarda yapılması gereken zorluk seviyesi yaratarak yalancı bir başarı hissiyatı yaratmak değil, yapay zekayı olabildiğince geliştirmek olmalı. eğer bu bir gün adam gibi başarılı yaratılabilirse zorluk seviyesi konseptinin görece en başarılı olduğu civilization gibi serilerde bile buna gerek kalmayacak ve primitif oyun tasarımı zamanlarının kötü bir özelliği olarak tarihe gömülecektir.