• askerde safagi azalanin safagini soyleyip kimsenin zoruna gitmesin cumlesinin ardindan sarf ettigi bir nispet cumlesi. orn : safak 10 bak sadece iki elimle gosterebiliyorum. kimsenin zoruna gitmesin, zoruna gidenin borusuna gitsin.
  • buradaki borunun anlaminin formulize hali tam olarak "soyleyenin safagi - cumlenin muhatabinin safagi"dir. "benim sana 90 gun borum var" seklinde de kullanilabildigi gibi sozlu edebi gelenegimizde koklu bir yer tuttugu soylenemez zira plastik boru teknolojisinin pek de oyle yuz yillardir suregelen bir alt yapisi yoktur

kaynak: nasil delirdim, 28. baski s.28
  • gercek anlami konusunda kimsenin kesin fikir belirtemedigi sozcuk grubu. tezkere tarihi yaklasan her er ve erbasin mottosu.
  • tezkere almak üzere olan kısa döneme: "ben senin yaptığın askerliğin iki katını yaptım!" diyen uzun dönem askerin alması muhtemel cevaptır. benimle mi bot bağladının antitezidir.

bir siğer susturucu olarak (bkz: ses kes şafak dinle)
  • torun torun, ötmez borun, öterse borun, götüne korum. şeklinde farklı özdeğişlerde bulunmaktadır.
  • sadece askerde duyulan cümlelerden biri.

şafak ne kadar az kaldıysa o kadar sık kullanılır. terhisi yaklaşmış er kişisi önce “ses kes şafak dinle” diyerek açılışı yapar, ardından bunu yapıştırır.

bana ne amk senin şafağından, hepimiz bitirip gideceğiz işte.

askerden döneli 20 yıl olmuş, nereden aklıma geldiyse artık...
  • mesela birisine hatasını söyledim ama hatasıyla yüzleşmek zoruna gitti diyelim. şap yapıştırırım bu sözü.
  • açacağınız başlığın anasını sikeyim. artık üstü kapalı filan sövmüyorum. sözlüğün anasını siktiniz. ben de sizin açtığınız başlığın anasını sikeyim.

ey sevgili sözlük yönetimi; böyle sikimsonik başlıkları yazanları siktir edecek misin?
    barındırdığın kaliteli kitle gidiyor. farkında mısın? yok eğer farkında değilsen yönettiğin sözlüğün de amına koyayım!
hesabın var mı? giriş yap