şükela:  tümü | bugün
  • isp. deber fiilidir.
  • neyse o zorunda olduğum, yapmamamı sağlayandır zorunda olmak. hobi olarak yaptığım şeylerden para alıp yapmak zorunda olunca soğumuştum mesela o işlereen. iş hayatının kendisi öyle zaten. işe gitme zorunluluğu varken kalkıp iş gitmek zor gelir, öyle ki sadece toplantıya uğranır, öncesinde sonrasında evde veya dışarıda çalışınır. ama pazar sabahı kimse istemediği halde kalkıp işe gidip akşama kadar çalışmak zor gelmez, üstelik daha da verimli geçer. keşke hiçbişi yapmak zorunda olmasam, o zaman neler yapardım tahmin edemiyorum. esnek çalışma saatleri, iyi ki varsın. okurken de hangi dersin sınavı varsa diğer derse çalışırdım manyak gibi.
  • mecburiyet.hiç karşılaşmak istemediğiniz insanlara katlanmak.
  • hayatta en nefret ettiğim şeydir. sabah 8de işim var ve zorundaysam nefret ederim, o güne söverim. dersleri zorunluluktan, sınavı geçmek için çalışmak istemem. ama o dersi sen bana anlat zorunda olmadığımı bileyim her anını hatırlarım.

sevgililerim beni şuraya bırakır mısın dese seve seve bırakırım ama zorunda olduğumu bileyim, yapmazsam trip atacağını bileyim yüzüm anında ekşir.

çok heves kıran bir durum sonuç olarak.