• neyse o zorunda olduğum, yapmamamı sağlayandır zorunda olmak. hobi olarak yaptığım şeylerden para alıp yapmak zorunda olunca soğumuştum mesela o işlereen. iş hayatının kendisi öyle zaten. işe gitme zorunluluğu varken kalkıp iş gitmek zor gelir, öyle ki sadece toplantıya uğranır, öncesinde sonrasında evde veya dışarıda çalışınır. ama pazar sabahı kimse istemediği halde kalkıp işe gidip akşama kadar çalışmak zor gelmez, üstelik daha da verimli geçer. keşke hiçbişi yapmak zorunda olmasam, o zaman neler yapardım tahmin edemiyorum. esnek çalışma saatleri, iyi ki varsın. okurken de hangi dersin sınavı varsa diğer derse çalışırdım manyak gibi.
  • isp. deber fiilidir.
  • mecburiyet.hiç karşılaşmak istemediğiniz insanlara katlanmak.
  • lisede okurken bir öğretmenimiz "tecavüz kaçınılmazsa zevk almasını bileceksiniz." demişti. çocuk kafası işte ne demek istediğini anlayamamıştık mal mal kadının suratına bakmıştık. çok berbat bir cümleydi. hala beni yıllar geçmesine rağmen şimdi bile irite ediyor aklıma geldikçe ama bu "zorunda olmak" olayı tam da bu cümle için geçerli bir durum.

insanın elinden hiç bir şeyin gelmeyeceği durumlarla sınanması kadar hayatını berbat edebilecek daha ne olabilir ki?
  • uzun süredir bir kitle var, 2023 seçimlerinde muhalefetin adayı belli olduğu andan itibaren artık kenetlenmeli ve laf söylememeliyiz diyor. zorundasınız diyor yani kazanmak için.

“zorunda olmak”tan da sizden de tiksiniyorum, ülke çok kötü durumdaymış da mecburmuşuz.

sizin anlamakta güçlük çektiğiniz şey şu iki sorunun farklı sorular olması:
    1.soru: “x kişisinin cumhurbaşkanı olmasını ister misin?”

1.cevap: evet, isterim, yani benim istememle tak diye olacaksa evet uygun bir cb olur kendisi.

2.soru: “x kişisinin cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmasını ister misin?”

2.cevap: hayır, istemem. mantıklı değil çünkü. kazanma şansı daha yüksek adaylar varken şansı düşük olan birisinin aday olmasını istemem çünkü kazanamaz. karakter olarak cumhurbaşkanlığına daha uygun olması da önemli değil çünkü seçilemeyecek.

yani, halk x kişisi aday olmasın diyor, daha yüksek kazanma şansı olanlar var diyor. x kişisi buna rağmen aday oluyorsa geçmiş olsun, artık benim umrumda bile değil, ister kazanır ister kazanmaz, ben yurtdışına gidişimi ayarladım, geride kalanlara bol şans.
  • nefret ettiğim his... zorunda olduğum ya da hissettiği hiçbir şeyi yapmak istemiyorum. zaten zorunda olmadan yapıyorsan, akıyordur. o şey her ne ise, seviyorsundur ve istiyorsundur.
  • hayatta aslında olmayan kavramdır zorunda olmak. katlanılması gereken sonuçların olması hiçbir şeyin yapılmak zorunda olduğunu göstermez. insan her zaman, her konuda, her şartta yapmama lüksüne sahiptir, tabii ki sonuçlarına katlanmayı kabul etmek kaydıyla. zamanın harcandığı zaman tekrar kazanılamayan tek şey olduğu şu dünyada sadece "zorunda olunduğu" ve ya öyle hissedildiği için bir şeyler yapmak kayıptır.
hesabın var mı? giriş yap