şükela:  tümü | bugün
 • yapılması mutlaka gerekli olan
  (bkz: zorunluluk)
 • insan zihnine allerjik etkisi olan kelime
 • zorunlu önerme, apodiktik (başlık taşınmış ki yanlış olmuş)

  bu önermeler, başka türlü olması olanaklı olmayan, kesin önermelerdir. yüklemde bulunan özelliğin doğruluğu zorunlu olarak bilinir. dolayısıyla bu önermeler, her zaman ve her koşulda doğru önermelerdir. formel bilimlere ait önermeler, bu tip önermelerden oluşur.

  "havaya atılan taş, yere düşer." önermesi ya da "dört kere dört, on altı eder." önermesi, yüklemin zorunlu olarak doğru olduğu önermelerdir.

  örneğin, "üçgen, üç köşelidir." önermesinde, yüklemin belirttiği özellik olan üç köşelilik, zorunlu olarak üçgende bulunmaktadır.
 • altı dakika, on altı saniye.
 • yaşamak zor, zorla yaşamak zorunlu değil.

  yalnızlık özellikle ilişkiler için, belki insanlık için de baraj ders. ilişkiye başlama yeterliği için bir eğitim ve diploma olsa onun zorunlu baraj dersi olurdu. neyse ki zorunlu değil, not yükseltme* aracı da, bu derse bakmayanlar ilişkilerde rahat rahat gönüllerince rezil oluyorlar. insan kardeşlerimiz, yatıyor, kalkıyor, üzülüyor*, üzüyor*, kötülük yapıyor, çile çekiyor, çile nedenini bilmiyor, nedeni kavrar gibi olduğunda ömür uçmuş oluyor, bereketli olsun diyorlar. onlar da sağolsunlar.

  yaşamın anlamı verili, hazır sayılmak için saçma. ama aramak, bulmak, üretmek, yaratmak için handiyse zorunlu. başka işimiz yok, alt tarafı, temeli, yaşamak nefes almaktır.

  (ilk giri tarihi: 2.10.2016)

  (bkz: mecburi)
  (bkz: bimecburi)
  (bkz: bilmecburiye)
  (bkz: mecburen)
  (bkz: mecburiyetten)
  (bkz: mücbir)