şükela:  tümü | bugün
 • bircok gelismis ve/veya gelismislige aday ulkede, ulkenin yeterli derecede guvende oldugu konusunda fikir birligine varilmasi neticesinde cikarilan karardir. ornegin 01/01/05 tarihinden itibaren italya'da yururluge girecek, italyan gencler zorunlu olarak silah altina alinmayacaktir.
 • bikaç yıl içinde ülkemizde de gündeme gelmesinin gençlerimizi çok mutlu edecek olmasına rağmen türk kültür yapısına uymayacak olması sebebiyle pek mümkün olmadığını düşündüğüm avrupa birliği insan hakları gizli destekçisi.. yine de darısı başımıza...
 • 3. dunya sava$i'nin ba$lamasi olasiligi olan bolgelerin geometrik koordinatlarinin aritmetik ortalamasinda hacim kaplayan bir ulkede, pek de gercekle$mesi mumkun olmayan olay. 2 dirhem du$unen herkes bulabilir bunu sanirim.
 • belki de bu ülkede kalma sebebi olacaktır.

  ne sevgilimi ne kardeşimi ne potansiyel oğlumu askere göndermeyeceğim, e askere gidilmeyecekse bu ülkeden gidilecek bi süre deniyor. gideriz madem ne yapalım.

  ama annemi, babamı, sevdiklerimi, ece ile ayşegül'ü, çınarko'yu, gün'ü, kuru fasulye pilavı, garipçe'yi, bergama zeytinyağını, mardin'in suriye'ye uzanan düzlüğünü, kordon'da midye dolma keyfini, tophane'de nargileyi bana bıraktıran bu devlete de aşkolsun. ehh..
 • ulkenin bircok degerinin kolayca geri donmesine sebep olacaktir.

  profesyonel ordu'nun zorunlu askerlik yerine gelmesini bir yerlerinden anlayip sadece profesyonel orduyu getiren, zinhar zorunlu askerliğin kalkması konusuna girmeyen ordumuz ve hukumetimiz icin bu durum bir kirmizi cizgidir.

  vatanindan surgun edilenleri geri getirecek, yeni surgunlerin ya$anmasini onleyecektir.
 • uzman çavuşları nöbet ağacı, assubayları yazıcı, revirci, koğuşçu, yemekhaneci haline dönüştürmesi muhtemel olaydır, diğer taraftan türkiye'nin en az 50 yıl ileri gitmesine de faydası olacağı gerçeği yadsınamaz ışık koşaner'in söylediğinin aksine eğitimli iş gücü tsk'ya dışarda daha faydalı olur keza askerde hiç bir kısa dönem veya asteğmenin içinde bulunduğu kurumun ilerlemesi sikinde değildir.
 • bahsi açılmaması gerekir türkiye'de. ne zaman bedelli muhabbeti çıksa kısa dönem kalkıyor, askerlik kalksın dersek 3 yıl kışladayız valla.

  x. bedelli askerlik çıkmalı!
  g.k. başkanı. kısa dönem askerlik kalkıyor.

  x. askerlik kalkmalı!
  g.k. başkanı. askerlik 3 sene olacak.

  .
  .
  .

  x. askerlik 5 sene olsun!
  g.k. başkanı. bedelli askerlik çıkmıştır, hayırlı olsun.

  x. oleeeeeyyyyyyyyy!!!
 • bende derim bu konuda birşeyler tabi ;

  artik teknoloji çağında askeri birlikler genelde teknolojik ve logistik yönden öne çıkmaya başlamış eski zamanlardaki gibi piyade birliklerinden zirhli ve mekanize birliklere kaymaktadir. malum ülkemizin kaynaklarıda kısıtlı bu konuda ne kadar büyük harcamalar yapılsada bence ülkemiz askeri açıdan bir hayli geride kalmış durumda özellikle gelişmiş ülkelere karşı simdi sen zorunlu askerligi kaldirip yapmak istemeyenlerden hatri sayilir bir ücret alıp bunu orduda gönüllü hizmet yapan veya ordunu güçlendirmeye harcarsan hem korumakta olduğun ülkeye daha az yük olmuş hemde bir nevi döner sermaye ile modernizasyonunu hizlandirmiş olmaz mısın?

  bu ülkede çok degil 5000 tl'e bile gönüllü askerlik yapabilcek bir dünya insan var hem bu adamların bir gideride olmadigi için vatan borçlarını mali olarak bir kaygiya düşmeden yapıcaklar öte yandan askere gitmemek icin hali hazirda en az 15000 tl verebilcek bir kitlede bulunmakta bu ikisi arasinda denge kurulursa esitlik ilkeside bir nevi gönüllülüge gider kimse param yok diye askerlik yapiyorum diyemez çünkü askerlik içinde bir miktar kazançı olur.

  simdi ben bunlari niye mi söyledim;

  ülkemiz ilerdeki dünyada bir hammadde,su,yakıt vs. bir ihityaçta taraflı tarafsiz çok stratejik bir konumda bulunmakta ister istemez türkiye bu yüzden askeri yönüne çok dikkat etmekte ama çoğu yönden maalesef tek başına yeterlilik kazanmamakta.

  iste yukarda anlattığım olay ile 3 tarafi denizle çevrili ülkemizin donanlması geliştirilip, amerikaya bagimli halden çıkarılmış bir rus ortaklı ikinci bir hava kuvvetleri oluşturulup mevcut kuvvetli kara ordusu en son modern saldırı veya savunma teknolojilerinden yararlansa fena mi olur ?
 • şu sıralar ciddi, ciddi düşünülen olaydır. umarım kalkarda milyonlarca genç kölelikden kurtulur.
 • egemen bağış'ın açıklamasına göre olası olan durum.