şükela:  tümü | bugün
 • ordunun emir/komuta kademesindeki subay ve astsubaylarinin dahil olmadigi, mecburi, vatandaslik gorev suresi.

  kanimca, anayasadaki esitlik ilkesi uyarinca bu meslek gurubuna dahil olanlarin da bu vatani hizmeti bi sekilde ihya etmeleri gerelidir. ha, "adamlar zaten askerlik yapiyorlar adam be sen de..." denebilir, o vakit, "ucretsiz mesaiye buyursunlar efendim", derim.

  ayni paralelde bir baska meslek icin:
  (bkz: bir meslek olarak imamlik)
 • (bkz: #16233102)
 • er ver erbaşlar için 1111 sayılı kanunun 5. maddesi ile, yedek subaylar içinse 1076 sayılı kanunun 3. maddesinin (f) bendi ile belirlenen süredir. aşağıya eklediğim madde metinlerinden de görülebileceği üzere zorunlu askerlik er-erbaşlar için de yedek subaylar için de 18 aydır. ancak bakanlar kurulu, kanunun kendisine verdiği yetkiye dayanarak er-erbaşlar için 15 aya, yedek subaylar için 12 aya indirmiştir bu süreyi. "aslında askerlik 12 ay da, 3 ay fazladan gönüllü yaptırtılıyor" şeklinde ortalıkta dolaşan laflar şehir efsanesinden ibarettir. bu efsaneye inanıp da, kanun metninde ne yazıyormuş bi bakayım demeyen, bu efsaneyi orda burda kulaktan kulağa yayan da pespayedir, hemzemindir, hıncaldır...

  not: en az 4 yıllık yüksekokul mezunu olup da yedek subay olamayanların zorunlu askerlik süresi de cari yedeksubay askerlik süresinin yarısı kadardır.

  1111 sayılı kanun madde 5 – (değişik: 25/1/1984 -2973/1 md.)

  (değişik: 21/7/1999 - 4414/2 md.) erbaş ve erler için muvazzaflık hizmeti süresi; kara, deniz, hava kuvvetleri ile jandarma genel komutanlığında on sekiz aydır. bu sürenin, barışta, önce on beş aya ve bilahare on iki aya kadar indirilmesine, silahlı kuvvetlerin de ihtiyacı dikkate alınarak, bakanlar kurulunca karar verilebilir.

  (ek: 21/7/1999 - 4414/2 md.) 1076 sayılı kanun hükmüne tabi yükümlülerden; bu yükümlülüklerini istekleriyle veya seçim sonucu yedek subay adayı olmadıkları için erbaş veya er olarak yerine getireceklerin hizmet süresi aynı celbe tabi olup, yedek subay adayı olarak ayrılanların hizmet süresinin yarısı kadardır.

  bu hizmetler askerlik şubesinden sevk tarihinden başlar. belirtilen sürelerden fazla askerlik yapanların fazla hizmetleri, askerlik çağının sonundan iki kat olarak düşülür.

  bu kanunun tespit ettiği esaslar dışında veya muvazzaflık hizmetini yapmadıkça hiç bir fert askerlik çağından çıkarılamaz.

  1076 sayılı kanun madde 3-

  ...

  f) yedek subayların hizmet süreleri onsekiz aydır. bu sürenin altı ayı yedek subay yetiştirilmekle oniki ayı da subay olarak atandıkları kıt'a ve kurumlarda geçer. yedek subay yetiştirme süresi genelkurmay başkanlığının göstereceği lüzum üzerine bakanlar kurulunca uzatılabilir ve kısaltılabilir.

  yedek subayların hizmet süreleri genelkurmay başkanının göstereceği lüzum üzerine bakanlar kurulu kararı ile lüzumu kadar uzatılabilir. bu uzatılan süreler yaş haddinin sonundan iki kat düşülür.

  yedek subayların hizmet süreleri barışta genelkurmay başkanının teklifi ve bakanlar kurulu kararı ile oniki aya kadar indirilebilir.
 • -- ben tabloda en çok bu detaya takıldım --
  10 yıl zorunlu askerlik!
  tablo kuzey kore'yi resimliyor.
  25 milyon nüfusu olan ülkenin 18 milyon 400 bini elektriksiz imiş.
  zorunlu askerlik erkeklere 10 yıl, kadınlara 7 yıl deniyor.
  kişi başına düşen milli gelir 1700 dolar.
  dış ticaretin yüzde 75'ini çin ile yapıyorlar. neredeyse çin'den başka dış partnerleri yok.
  https://www.statista.com/…rth-korea-by-the-numbers/