şükela:  tümü | bugün soru sor
 • http://www.hurriyet.com.tr/…-model-geliyor-40368726

  linkteki haberde görüldüğü gibi bakan açıklamış, %26 oranında cayma hakkı kullanılmış.

  neymiş efendim, yüksek bi oranmış.

  hadi be oradan, sen yüksek oran görmemişsin.

  ben 5000'e yakın kadrolu personel, neredeyse onun yarısı kadar da taşeron çalıştıran bir şirketteyim.

  hem bizim hem taşeron şirketin tüm personeline yapıldı bu bes. konuştuğum en az 10 kişiden sadece 1 (yazı ile bir) kişi iptal etmeyeceğini söyledi. ki genel eğilim de bu yönde.

  bence bakana doğru bilgi verilmedi, veya kasten çarpıtılıyor.

  inanmayın lan.
 • %26 yüksek bir oran değil.

  eski bir bankacı olarak şu örneği vereyim: kredi kartı aidatlarında iade oranı ortalama %70'dir. yani kredi kartından aidat kesilenlerin %70'i arayıp, bu aidatın kendilerine geri verilmesini ister ve banka da hemencecik iadeyi yapar. zaten amaç iade istemeyecek olan %30'dur.
 • sigorta firmalarının iptal işlemini kasten yokuşa sürmelerindendir.
  ben 1 hafta oldu talep gireli ama cevap alamıyorum.

  (bkz: axa sigorta)

  edit: şimdi baktım, başvurudan 6 gün sonra iptal etmişler. buna da şükür
 • zorunlu bes'in ne olduğundan haberi olmayan insanların ne kadar büyük bir oran olduğu görülürse, gayet normal bir olaydır.

  okuma yazma bilmeyen, hesabına para yattığını görüp "buna da şükür" diye o kadar insan var ki. herkes sen ben gibi takip etse o oran %70 olur diye düşünüyorum.
 • ilk dönem için normal.

  bir de para biriktiremiyorum, mantıklı dursun madem diyip kısa süre sonra galiba beni kazıklıyorlar bunlar kafasına geçecek olanlar da eklenecek.

  asıl dikkate alınması gereken veri finans sektöründe çalışanların ilk fırsatta iptal etmiş olması.
 • ortalama bir kişiden 100 tl kesildiğini gördüğümüz açıklamadır ayrıca. yani yine asgari ücretli, neyin ne olduğunun farkında olmayan garibanın parasını gasp etmece. kalan arkadaşlarda uyanır büyük oyunu görünce. sen bu soygunculara para bağışlamak istiyorsan, işte banka, işte siyasiler. istediğin kadar paranı bu arkadaşlara bağışlayabilirsin. ama insanlara iyi anlatmak gerek. burada bir soygun var ve bu gasp edilen paralar kolay kolay insanlara geri dönmeyecek.

  gidin dolar alın. bu domuzların boğazını besleyip hükümet sever olacağına, dolar al kendin için. varsın birileri sana dolar saklayan terörist desin
 • daha ilk aydan algıya oynanan bir orandır.

  bes'e kademeli geçildiği için daha tüm çalışanlara yansımamıştır. daha ocak maaşını almayanlar var. alıp cayacaklar var vs.vs. oranları 3 ay sonra görmek daha sağlıklı olacaktır.
 • %26 nasıl olur ya?
  daha geçen "39 bin kişiden 21 bini caydı" diye haber çıktı.
  sonra %55'i buldu diye haber yaptılar.
  http://www.cnnturk.com/…a-caymalar-yuzde-50yi-buldu

  keza bu dönemde sadece 1.000 ve üstü çalışan bulunduran firmalar var.
  nisanda 250 çalışana kadar inecekler. o zaman görün siz caymayı.
  tasarrufun zorunlusu olmaz arkadaş.
 • iptal oranı %26 ise gerçekten çok iyi bence ama bu oranın ben %70 lere çıkacağını düşünüyorum. şuan zorunlu bes sistemine giren firmalar 1000 ve üzeri işçi çalıştıran firmalardır. bu firmalarda da piyasaya göre sendika daha yoğun ve personel hakları daha yüksektir.( personel hakları yüksek demiyorum ama en azından asgari ücret değil ve genelde ikramiyeleri oluyor.) eğer çıkış oranı %26 ise tek sebep budur insanlar belki bir süre birikim yapıyım deneyeyim diyebilir.
 • oran doğruysa iş yerlerimizdeki sistemde kalmayı planlayan arkadaşlara acil uyandırma konuşmaları yapmamız gerek.

  hala çıkabiliyorken çıkın, çıkartın. biriktiremiyorum diyenler uzun vadede altından iyi tasarruf sistemi yok. ytd hatta tbu dur. tavsiye babında uyarı.