şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: ssk primi)
 • (bkz: hoooaaaydaaa)
 • otomatik katılım yaptırılıp isteyen sonra çıkacakmış. çoğu insan bireysel emekli olduğunun bile farkına varamayacak. "iyi uygulanırsa girenler çıkmaz" demişler kendileri, girdiğim gibi çıkacağım.
  malum yıllardır genç nüfusumuzla övünürüz. bugün emekli olanların maaşlarını şu an çalışanlar veriyor, ben 60 yaşımda emekli olduğumda nasipse 2046'da bugün övündüğümüz genç nüfusun alayı da emekli olacak. biz 40 yaşında erkenden emekli olanların maaşlarını ödedik lakin o zamanki gençler bizim maaşlarımızı ödeyebilecek kadar katma değer üretecek mi, o kadar çalışacaklar mı? devlete zorunlu ödenen kesintilerin geleceği meçhulken bir de birikimlerimi mi emanet edeceğim? hep bi komikler, hep bi şakalar ilahi maliye güldürdün.
 • çok zam gelince tasarrufa gidiyorlar ee onlar da haklııı
 • (bkz: zorunlu alışveriş)

  kapitalizmin geldiği son aşama olsa gerek bu. kapitalizmin girdiği krizlerden sıradan çalışanları düdükleyerek çıkmaya çalışmasına alışkınız aslında. her seferinde bir tür vergi uydurulur. verginin vergisi alınır vs. ama böylesini cidden ilk kez duyuyorum. zorunlu alışveriş nedir anasını satıyım. bireysel emeklilik dediğin şey bir özel şirketten satın aldığın bir ürün.

  bunu almak zorundasın diyorsun şimdi bana öyle mi!!!!!

  bunu mahallenin bakkalı yapmaya kalksa toplanıp taşa tutarız lan dükkanını. ama şimdi yapmıyoruz çünkü üçüncü köprü.
 • bi kulağımızın arkası kalmıştı...
  şu öve öve bitirilemeyen sistemi tanıtmaya çalışan kaç tane süslü bağyan sigortacı arkadaşa (onlar da ne yapsın işte kendilerine ezberletilen üç beş replikle komisyonlarını çıkaracak enayi peşinde ), yıllar önce sisteme girenlerin, şimdiye kadar sistemden elde ettikleri kar/zarar miktarını somut verilerle aciklamalarini istediysem, aldığım cevaplar hep "birikimleriniz, sizin tercihleriniz doğrultusunda uzman yatırım danismanlarimizca en iyi şekilde degerlenmektedir." türü afaki cevaplardı. ama az çok yatırım araçlarını ve haberlerini takip eden bir kişi, bu paraları kontrol eden yatırım fonlarinin aslında reel olarak pek bir şey kazanamadiklarini kolaylıkla öğrenebilir (%25 devlet desteği olduğu halde). o destek olamasa külliyen zarar yani. hal böyleyken ben ailemin rızkından kestiğim parayı neden beceriksiz fon yöneticilerine emanet ediyorum, çok şükür az çok finansal okur yazarligim var, iyi kötü analitik düşünme kapasitem de olduğuna göre kendi paramı kendim yönetirim ve her hâlükarda, %25 devlet desteği olmamasına rağmen, bu beceriksizlerden daha çok kazanırım diye borsaya sıfır bilgiyle başladım ve çok şükür öyle de oldu.
  ama karşı taraf çakal işte. adamlar baktılar zarardalar alttan girip üstten çıkarak bunu kanunen zorunlu yapıyorlar. işin üzücü yanıysa devletimizin bu çakallarin oyunlarına alet olup sonu dipsiz kuyu misali tamamen belirsiz bu sisteme alet olması ve vatandaşının parasını kanun zoruyla bunlara verdirmesi. sistemin çok güzel olduğunu anlatmaya çalışan sokak röportajlarında "iki emekli maaşı iyi olur tabii ki" diye sevinen saf ve masum yurdum insani bakalım yıllar sonra, karı geçtim, yatırdığı ana parayı bile eksiksiz geri alabilecek mi?
 • sandığa giden halkın bes demesi gerekirken; bu kadar sessizliğe şimşek/hükümet o zaman bes dedi. vallahi de billahi de bu kadarına bes. ulan bahsettiğiniz kitle, eline günlük ekstra 5.-tl geçince emekli maaşı kazanmış kadar seviniyor. kimse ses çıkarmayınca nereye dalacaklarını şaşırdılar iyice.
 • isterseniz 100tl farkla bi büyük boy kazık alabilirsiniz.
 • aklıma geldikçe sinirlerimi hoplatan " zorunlu " bireysel emeklilik sistemi. neden ben 2 emeklilik sistemine birden dahil olmak zorundayım kardeşim? zaten sigortam ödeniyor, emeklilik yaşı uçmuş gitmiş, emekli olmadan önce ölmeyeceğimiz bile kesin değilken kalkmış bir kesinti daha yapma peşinde. üstelik o sistemde en az 3 yıl kalmak zorundasın, daha erken çıkarsan geride bıraktığın paraya da el koyuyor! böyle rezillik olmaz! vatandaşını bu kadar zor durumda bırakmaya kalkışan bir devlet olmaz! nerede akp şakşakçıları ben merak ediyorum.

  (bkz: akitlerin kaçtığı başlıklar)