şükela:  tümü | bugün
741 entry daha
  • bugün başarılı bir şekilde iptalini gerçekleştirdiğim emeklilik sistemi.

    işyerinizden sizi hangi emeklilik şirketine dahil ettiklerini öğreniyorsunuz ki benimki garanti emeklilikti. bu emeklilik şirketinin müşteri hizmetleri numarasını* arıyorsunuz. telefonunun açılışında sizden tc kimlik numaranızı girmenizi istiyorlar. sonrasında size seçenekleri ve bu seçenekler için tuşlayacağınız telefon tuşunu söylüyorlar. siz bes iptali için belirtilen tuşu tıklıyorsunuz. bes iptali için belirtilen tuşu tıkladığınızda size baba adınızı soruyor, baba adınızı doğru şekilde söyledikten sonra size zorunlu bireysel emeklilik sisteminden çıkmak isteyip istemediğinizi, bundan emin olup olmadığınızı soruyor. siz hiç bu kadar emin olmadığınızı belirtiyorsunuz ve iptal gerçekleşiyor.

    en geç 10 gün içinde geçmiş iki aya ait bes primi* banka hesabınıza yatırılıyor. bana iptal gerçekleştikten birkaç dakika sonra mesaj geldi ve bugün itibariyle, mesai bitimine kadar geri ödemenin gerçekleşeceğini bildirdiler. muhtemelen gün bitene kadar banka hesabımda bir yeşillenme olacaktır. çok mutluyum mk.

    edit: "vadesiz tl hesabiniza 14/09/2017 tarihinde garanti emeklilik tarafindan yapilan para transferi sonucunda 402,01 tl giris oldu. ıslem sonrasi hesap bakiyeniz: 519,41 tl"

    400 yerine 402,01 lira yatırımasının nedeni muhtemelen faiz. yani ilk 200 liranın 2 aylık ve sonraki 200 liranın 1 aylık faiz getirisi 2,01 lira. oha mk! kazığa bak. normalde bu paraların aylık faizi yaklaşık 5,5-6 lira civarında. yani yaklaşık 2,5-3 kata varan bir faiz kazığı atıyorlar katılımcılarına.
  • işsiz olduğumdan dahil olmadığım, devletin vatandaşı zikme sistemi.
5 entry daha