şükela:  tümü | bugün
 • 1 ocak'ta uygulamaya geçmesi planlanıyor. 2 ay sonra çıkabiliyormuşsunuz, ancak eminim onun için de oldukça uğraştırıcı bir süreç oluşturacaklardır. bana göre hiç bir faydası yok. vergiler yetmedi herhalde, bir de bu çıktı.
 • liseliler bilmez, ister istemez fak fuk fon'u hatirlatan fantastik tuhaf olaylar silsilesi.
 • bireysel olan bir şeyin zorunlu olması saçmadır. genel sağlık sigortası diyorsun, zorunlu yapmaya çalışıyorsun ama emeklilik bireysel yani katılım keyfi, böyle birşeyde zorunluluk olur mu. hele senin devletinin zorunlu trafik sigortasına bile katılım düşük iken, bireysel emeklilik zorunlu olur mu?
 • almadan vermek allah'a mahsustur sistemi.
  vatandaşın yararına olduğu iddia edilen ama yine de her ihtimale karşı zorunlu hale getirilen sistem. evet 2006'dan beri sistemin içindeyim.
 • iki ay içinde cayma hakkı verilecek olan sistemdir. izinsiz sms gönderip, çıkmak istiyorsanız linke tıklayın diyen sahtekarlar gibi.
 • birçok ülkede özellikle gelişmişlik, nam-ı diğer sanayileşmişlik düzeyine göre zorunlu veya gönüllülük esasına dayalı mevcudiyet gösteren bir sistem aslına bakılırsa. özellikle zorunlu tutulan gelişmemiş ülkelerde amaç bir nevi primlerle para toplayalım, bu uzun vadeli fonları bir güzel yatıralım sonra buradan elde ettiğimiz geliri de belli şartlar altında paralarını topladığımız kişilere geri verelim. hem bu sistemde "tüm hizmetleri bol keseden standart vermiş olmaz biraz tasarruf yaparız", hem "sosyal güvenlik sistemlerimizde ortaya çıkabilecek olumsuzlukları engelleriz" hem de "kişiler bu işin riskini üstlenip aktif rol alırlar" zihniyeti vardır.

  mesela abd çok uzun zamandır bes uygular ama gönüllülük esasında. ya şirket iflas ettiğinde çalışanın maaşını güvence altında tutma amacına dayanan maaş esaslı ya da yetkisi olan kuruluşlarla sağlanan tasarruf amaçlı fon biriktirilerek açılan özel hesaplarla işleyen katkı payı esaslı sistemlerdir. ingiltere’de de devlet, işveren ve bireysel emeklilik planlan mevcuttur. “devlet bize bakmıyor, ben bireyselden voleyi vururum” diyorsa kişi bireysele yine gönüllülük esasında geçebiliyor lakin bunu yaparken bağlı bulundukları sistemden çıkmasına gerek olmuyor.yani bu özel emeklilik sistemleri sosyal sigorta sistemine "full destek tam destek" niteliğinde..

  malum krizler özellikle bizim gibi gelişmekte olan ülkelerin vazgeçilmezidir. böyle zamanlarda karşımıza çıkan özel emeklilik programları sayesinde “primlerinin azalttım, kayıt dışı piyasayı kontrol ettim ve sermaye piyasalarını büyüttüm” diyen devlet genel ekonomik krizlerin de aşılacağına inanır ve bunu zorunlu kılan sağlı sollu girişmelerle “niye tüm yükü ben çekiyorum lan” diyerek kamu, işveren ve özel emeklilik şirketlerinin el ele verdiği fon temelli çok basamaklı sistemlere geçmek ister. birçok alanda yeterli istikrar, teknik, hukuki,vb yeterlilik yoksa bu zorunlu bireysel emeklilik elde patlayabilir. belki ütopik ama umut edelim de birçok yerde 3 basamaklı işleyen bu emeklilik yöntemleri sadece tek basamağa indirilip “ne kadar ekmek o kadar köfte” prensibiyle işlemesin. yoksa “en güzel sağlık hizmetini ben alıyorum” derken, bazı amerikalıların bir tetkik yaptırmak için kırk takla attığı durumla düşülebilir.
 • yeni sistem tasarısı mecliste kabul edildi. dolayısıyla 1 ocak 2017 ile hayata geçecek. birkaç bilgi vereyim de sonra "la bizim maaşa noliy" demeyin. siz sormadan neleri sık soracaksanız cevaplıyorum:

  brüt maaşınızın %3'ü kesilecek.

  asgari ücret için şimdilik en az 50 tl, en yüksek ücret için şimdilik en az 321 tl yapıyor (asgari ücret 1 ocak'ta artacağı için bu tutarlar da artacaktır).

  45 yaş altındaysanız ve 1000'den fazla çalışanı olan bir şirkette çalışıyorsanız katılmak zorundasınız. katılım zorunluluğundaki kişi sayısı kademeli olarak düşecek. 2017 nisan ayında 250, 1 temmuz 2018'de 10 kişilik şirketlerde çalışanlar da dahil oluyor.

  katılmak için bir işlem ya da başvuru yapmıyorsunuz. işvereniniz sizin adınıza bir kurum ile anlaşıp devlet garantili bes'e sizin maaşınızdan kestiği tutarları aktarıyor.

  çıkmak isterseniz 2 ay sonra çıkabiliyorsunuz.
  2 ay kalsanız da kar olan bu sistemden çıkmayan %10 bile kalsa 40 yapar mantığı yürütülmüş. (bkz: hesaplayan adamlar)

  sisteme üye olanlara ödedikleri tutarın %25'i kadar da devlet katkı yapıyor. bu sistemde ayrıca 3 aydan sonra bir sefere mahsus 1.000 tl de ek olarak devlet katkısı var.

  halihazırda var olan bireysel emeklilik sistemi ile aynı. sadece ek 1.000 tl devlet desteği mevcut bes'lerde yok.

  zaten bes'iniz varsa artık 2 tane var demektir. zorunlu olanı 2 ay sonra iptal edersiniz ya da diğerini iptal edersiniz ama nereden bakarsanız zararlı çıkıyorsunuz.

  10 yıl prim ödeyip 56 yaşını doldurduğunuzda emekli oluyorsunuz. emekli olursanız o güne kadar ödediğiniz tutarları, fon getirilerini ve devletin yaptığı katkıların tamamını toplu olarak ya da aylık maaş şeklinde alabiliyorsunuz. aylık maaş alırsanız bu tutara %5 daha devlet katkısı oluyor.

  ara dönemlerde ayrılırsanız devlet katkısını ilk 3 yıl için hiç alamıyorsunuz, sonrası için 6 yıla kadar %15'ini, 10 yıla kadar %35'ini alıyorsunuz.
  10 yıl prim ödeyip 56 yaşını doldurmadan parayı alırsanız devlet katkılarının %60'ını alıyorsunuz.

  fon getirisi var da götürüsü olmaz mı? tabii ki olur. fon işletim gideri diye de bir kesinti var. getiriyi faiz, götürüyü işlem ücreti olarak düşünebilirsiniz. götürü oranı değişiyor. şuan yaklaşık yıllık %1,5 kesiyorlar ama değişecektir.

  özetle mevcutta bireysel olarak özgürce başlayabileceğiniz bir sisteme zorunlu olarak katılıp özgürce çıkabiliyorsunuz.

  daha önce amerika gibi birçok oturmuş sistemi olan ülkede uygulandı ve kriz dönemlerinde çöktü. bizde oturmuş bir kriz sistemi olduğu için çökebilecek fırsat bulamayıp başarılı olacaktır.

  gelen sorular üzerine edit:

  kamuda da aynı şekilde geçerli.

  kimse sormaz diye yazmamıştım ama soruldu. evet, isteyen daha fazla ödeyebiliyor (ne fakir düşünmüşüm).

  yıllık işlem gideri oranı, maaştan kesilen %3'lük oran, işverenin 50 ve üzeri çalışanı olması zorunluluğu gibi konular, yürürlüğe girmeden önce yayınlanacak genelgede kesinleşir. kesinleştiğinde tekrar editlerim.
 • niye insanlara zorla uygulatılıyor? zaten isteyen şu an girebiliyor. madem zorlayacaksın gider ve kesintileri kaldır. vereceğin desteğin süre şartlarını da azalt.
 • halihazırda bir bireysel emeklilik hesabı olanlara zorla ikinci bir hesap daha açtırmanın saçmalık olduğunu düşündüğüm olay. sanırım bu durumda olanlar iki ay sonra sistemden çıkar kesilen paraları da devlete sakal olur diye düşünüyorlar.
 • zaten insanların maaşlarından bir sürü kesinti yapıyorsun. maaş yüksek oldukça vergi diliminden de kesinti yapıyorsun. neden ekstra olarak bu tarz bir sistem ihtiyacımız var ki ?

  sgk kesintisi diyorsun, senelik olarak o verdiğimiz kesintilerin yarısı kadarını özel sağlık sigortasına versek hasta olduğumuz da birinci sınıf muamele görürüz.

  işsizlik sigortası, işsiz kaldığım zaman şimdiye kadar ki tüm kesintilerimi vermiyorsunuz. sadece on ay boyunca ödeme yapıyorsunuz.

  gelir vergisi, maaşlı çalışanların tamamen kabusu, şirket sahiplerinden daha fazla ödeme yaptığımızın kanıtıdır bu. benim yaptığım ödemeler ile köşede ki marketin ödemeleri arasında ucurum var.

  adaletli bir sistem kurun artık çalışan insanları sömürmeyin.
hesabın var mı? giriş yap