• birkaç gündür kullanıyorum ve bu kısa süre içinde bende oldukça olumlu bir izlenim bıraktı. öncelikle söyleyeyim daha önce mendeleyve endnoteda kullandım. yani benzerleri hakkında yeterli düzeyde fikrim var ve bu yazıda üç programı karşılaştıracağım. eğer bu tarz bir program kullanmak istiyorum ama hangisini kullansam bilmiyorum diyorsanız okumaya devam edin. karşılaştırmaya başlamadan önce belirteyim mendeley ve zotero ücretsiz endnote ücretli. bazı üniversiteler endnote lisansı verebiliyor öğrencilerine ve akademik personele onu da belirteyim.

zotero ilk çıktığında firefox eklentisi olarak çalışıyordu fakat şu anda windows (mac ve linux yok sanırım) programı bulunuyor, diğer işletim sistemlerinde ise firefox eklentisi olarak kullanmanız gerekiyor. mendeley linux ve mac de de çalışırken, endnote windows a ek olarak mac de çalışabiliyor. zotero nun güzel özelliklerinden biri eğer firefox kullanıyorsanız makale indirmek istediğinizde direkt olarak save to zotero diye bir seçenek çıkması. ona bastığınızda makale zotero ya ekleniyor (sadece referans olarak değil pdf i de ekleniyor, internet üzerinde depolama kısmını yazının en sonunda anlatacağım sabredin biraz).

tüm programlar pdf leri import edebiliyor ama bunu içlerinde en başarılı olarak yapan benim görüşüme göre mendeley. zoteronun ise bu konuda biraz daha gelişmesi gerekiyor. eğer daha önce endnote veya mendeley kullandıysanız makale listenizi import edebiliyorsunuz, aynı şey tersi için de geçerli. mendeley de ayrıca bir klasörü takip etme seçeneği de var. o klasöre attığınız pdfler otomatik olarak kütüphanenize ekleniyor. zotero kullanırken keşke olsa dediğim özelliklerden biri.

üç programında da libre office ve word için eklentileri bulunuyor.

mendeley ve zotero da makalelere etiket koyabiliyorsunuz, hatta zotero da 6 tane etikete kadar renk belirleyebiliyorsunuz ve o etiketlerin olduğu makalelerin yanında etiketin rengi görünüyor. endnote da böyle bir özellik yok. üç programda da makalelere not ekleyebiliyorsunuz.

mendeley ve endnote da makaleleri daha önce okuyup okumadığınızı işaretleyebiliyorsunuz zotero da ise yapamıyorsunuz.

arayüz olarak içlerinde en güzeli *tartışmasız mendeley.

endnote ve mendeley in ipad uygulaması varken zotero nun bulunmuyor, android uygulaması ise hiçbirinde yok.

tüm programlarda da belli başlı atıf stilleri bulunuyor ama olur da değiştirmeniz gerekirse bunu en zahmetsiz yapabileceğiniz program endnote. zotero ve mendeley aynı sistemi kullanıyor ve stil değiştirmek veya yeni stil oluşturmak oldukça ızdıraplı.

gelelim internette depolama özelliklerine, başta çok önemli gibi görünmese de arşivinizdeki makale sayısı arttıkça eğer birden fazla bilgisayar kullanıyorsanız oldukça önemli olmaya başlıyor.

zotero da mendeley ve endnote gibi makaleleri internette depolamanıza ve makale listenizi web de görüp listenizi diğer bilgisayarlar ile senkronize etmenize izin veriyor. ücretsiz olarak sunduğu alan 300mb. mendeley ise ücretsiz üyeliklerde 1 gb alan veriyor. diğer abonelik seçenekleri ise

300 mb - free
    2 gb - $20 ($1.67/month)
    6 gb - $60 ($5.00/month)
    10 gb - $100 ($8.33/month)
    25 gb - $240 ($20.00/month)

mendeley in fiyatları;

2gb - $4.99 /month - or $55 /year
    5gb - $9.99 /month - or $110 /year
    unlimited - $14.99 /month - or $165 /year
    burada unlimited olarak bahsedilen 20gb, daha fazlası için fiyat teklifi istemeniz gerekiyor.

endnote ise satın aldığınızda 2 yıl boyunca kullanabileceğiniz 5gb alan veriyor, sonrası için fiyatları ne kadar o konu ile ilgili bir bilgim yok.

fakat burada zotero yu diğerlerinden ayıran bir özellik var ki birçok kişi için direkt tercih sebebi olmasına neden olabilir; webdav desteği. o ne diyenler için*. webdav desteği sayesinde para vermeden dosya depolama alanınızı arttırabiliyorsunuz. bu özellik mendeley de olsa hangisini kullanayım diyene mendeley derdim ama zotero webdav desteği sayesinde diğerlerinin önüne geçiyor benim gözümde.

bu özelliği kullanmak için öncekile webdav destekleyen bir depolama servisi bulmanız gerekiyor. en bilinen depolama servislerinden dropbox ve sugarsync maalesef bu özelliğe sahip değil, fakat yandex ve box*webdav desteğine sahip. ben burada yandex disk üzerinden anlatacağım;

1) öncelikle yandex mailiniz olması ve yandex disk kullanıcısı olmanız gerekiyor bu özelliği kullanmak için. üye olanlar bi sonraki adıma geçebilir olmayanlar ise şuradan üye olarak yandex in verdiği 11gb alana ek olarak 1gb ekstra alan kazanabilir ve hem bana da 500mb alan kazandırabilirler. o kadar yazmışsın okudum bilgilendim ama ben başkasına bir şey kazandırmam diyorsanız da şuradan üye olabilirsiniz.

2) yandex maili aldıktan sonra zotero da ayarlar bölümünden senronizasyon seçilip "sync attachment files in my library using" bölümün yanındaki yerden webdav seçilir. server adresi olarak webdav.yandex.com.tr kullanıcı adı ve şifre yazılır. kullanıcı adınızı yazarken @yandex.com yazmanıza gerek yok. verify server a bastığınızda herhangi bir hata almadıysanız gerekli ayarlar yapılmış demektir.

3) bu adım size kalmış kullanım şeklinize göre yapın. eğer bilgisayarınıza yandex disk kurulu ise selective sync bölümünü açıp zotero klasörünün bilgisayarınız ile senkronize olup olmayacağına karar verebilirsiniz. eğer senkronize olmasını isterseniz (default) zotero ya eklediğiniz tüm makaleler bilgisayarınızdaki yandex disk klasörüne inecektir (ki pek gerek olduğunu düşünmüyorum).

bu işlemi yaptığınızda attachment olarak zotero ya eklediğiniz tüm makaleler yandex disk inize gidecek ve başka bir bilgisayarda zotero yu açtığınızda seçtiğiniz makale otomatik olarak indirilecek. burada dikkat edilmesi gereken bir şey var; zotero 3 versiyonunda indirme işlemi otomatik olarak yapılıyor, yani tüm makaleler zotero yu açar açmaz indiriliyor. bu zotero 4*da düzeltilmiş ve sadece siz isterseniz indirme işlemi gerçekleşiyor.

özet olarak;

eğer sürekli değişik atıf stilleri kullanıyorum ve bu stiller bulması pek kolay olan stiller değil dolayısıyla sürekli stilleri düzenliyorum diyorsanız endnote,
    internet depolama özelliği benim için önemli ve 1 gb yer bana yetmez para da vermem diyorsanız zotero,
    stil filan düzenlememe gerek yok, 1 gb alan bana yeterli diyorsanız da mendeley.

bu üç program ile ilgili şimdilik söyleyebileceklerim bu kadar fakat kullandıkça yazıyı da güncellemeyi düşünüyorum.

edit 1: zotero 4 artık beta değil, ayrıca mendeley de elsevier'e satıldı ve ücretsiz olarak verdiği alanı 2gb'a çıkardı.
  • her eve lazım bir firefox eklentisi. aslında eklenti demek de az, kendi eklentileri olan ve firefox üzerinden çalışan bir bibliyografya düzenleme yazılımı (bkz: bibliographic management software) (bkz: reference management software). internet üzerinden araştırma yaptığınızda, coins metadata denen, siteye yerleştirilmiş* rdf bilgilerini kendisi otomatik olarak görüyor ve adres çubuğunda bunu gösteriyor. jstor, muse gibi veritabanlarının yanısıra amazon, google books, google scholar gibi yaygın sitelerde ve hatta çoğu üniversitenin kütüphane sayfalarında dahi (bkz: odtü) işe yarıyor. tek yapmanız gereken adres çubuğunda beliren ikonlara tıklamak. veritabanınız oluşuyor, isterseniz ilgili makalenin pdf dosyasını da indirip firefox profilinizdeki veya kendi tanımladığınız konumdaki zotero klasörüne indiriyor. openoffice (ve ms word) eklentisi sayesinde de word ile ödev, makale, vs. hazırlarken, zotero seçtiğiniz alıntılama* stiline (bkz: mla) (bkz: chicago) uygun bir şekilde alıntılarınızı yapıp otomatik olarak kaynakça veya bibliyografya hazırlamanızı sağlıyor. ayrıca bibtex, endnote gibi formatlarda da veritabanını export edip dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

faydaları anlatmakla bitmez. eğer ilgileniyorsanız sayfasını mutlaka ziyaret edin, çok nefis. su anda stable sürümü olan 1.0.7 dışında bir de 1.5 sync preview beta sürümü var. beta sürümü bibliyografya veritabanınızı (eğer bir webdav siteniz varsa** dosyalarınızı da) internete yüklemenize olanak veriyor. ayrıca plain text* yerine rtf* notlar alabiliyorsunuz.

bahsettiğim zotero eklentilerinden bazıları:
    "vertov" video annotation plugin: video dosyalarını firefox içinde açtığınızda, video bilgilerini girmenizi, üzerinde notlar alarak çalışmanızı sağlıyor (bkz: http://digitalhistory.concordia.ca/vertov/)
    "lytero" lyx-kile integration plugin: bununla da zotero'dan doğrudan lyx* veya kile'a referans gönderebiliyorsunuz. (bkz: http://groups.google.com/…-dev/msg/24ff076ccf8e41b4)

şimdi, neden bu kadar uzun yazdım. çünkü bu zotero eklentisi* uzun süredir kullanmakta olduğum ve gitgide ne kadar iyileştiğine bizzat şahit olduğum bir araç**. ikincisi, tez yazarken böyle birşeylerden haberim olsaydı*** yazdığım taslaklar mütemadiyen alıntıları, referansları abuk subuk yazdığım gerekçesiyle bana geri dönmezdi. buraya kadar tamam mı? yani ben çektim, siz çekmeyin.

hakını yemeyelim, daha başka bu tip yazılımlar da var (bkz: bibus*) (bkz: endnote*) (bkz: ve tabii ki jabref**) (bkz: vs). ama zotero internet üzerinden özellikle akademik araştırma yaparken çok kullanışlı ve güçlü bir yardımcı.

üstelik bir üniversite tarafından yapılıyor**. vee üstelik free and open source software** (bkz: free as in beer) (bkz: free as in freedom).

yaşasın özgür yazılım!
  • kullanışlı bir firefox (netscape uyumlu) eklentisi.

scrapbook benzeri net arşivi yapabilme özelliği, makale ve citation taramalarının istendiğinde endnote formatında saklanabilmesi, diskinizde yeralan e-kitapların amazon bağlantısı ile indekslenerek kütüphane oluşturulması gibi fonksiyonlarıyla çok yönlü kullanım imkanı sunuyor. ilgilenenler için başlangıç screencastleri sitesinde bulunabilir :

www.zotero.org
  • t: çok güzel eklentileri bulunan akademik referans programıdır.
    bugün işe yarar eklentilerini ele alalım

öncelikle şu linki verelim:
    https://www.zotero.org/support/plugins

https://github.com/windingwind/zotero-better-notes
    https://github.com/…indingwind/zotero-pdf-translate

bu eklenti sayesinde uygulama içerisinde şemalar oluşturabiliyor,(bkz: markdown) uzantılı not çıktısı alabiliyor, ileri bir seviyede metin editleme yapabiliyorsunuz. not çıkarma işleminiz bittikten sonra .md uzantılı obsidian veya github'da açabileceğiniz dosyalar alabiliyorsunuz .

bir diğer eklentimiz ise zotero-pdf-translate'dir.
    bu eklenti sayesinde translate sunucularını (sadece google translate değil bir çok çeviri programının api'ını seçebiliyorsunuz) kullanarak bir hayli çeviri yükünden kurtulabilir, o yükün sadece bir kısmını translate'in yapacağı ufak ama önemli hataları düzeltmek için kullanabilirsiniz.

burada özellikle akademik kullanımlarda dikkatli olunmasında fayda var.

bunlar dışında hala stabil olmasa da karanlık mod eklentileri de bulunmaktadır. yerine göre hayat kurtarabilmektedir.

https://github.com/tefkah/zotero-night

ama dediğim gibi hala bir kaç bug'ı bulunmaktadır.

edit: yakında zotero 7 çıkacak karanlık mod geliyor.
  • bir hayırsever sözlük yazarı da çıkıp şu programın işleyişini anlatmamış, çok kırgınım. bir senedir bilgisayarımda yüklü bekliyor ve bir türlü beceremedim kullanmayı. kullanımı daha pratikse diye mendeley deneyecektim ki yine zotero övülüyor diye vazgeçtim. sonunda oturup youtube videoları izleye izleye çözdüm. iyice öğrenirsem gelir detaylı anlatırım ama keşke işin ehli birileri programın kullanımını ve farklı fonksiyonlarını bir anlatıverseydi. sözelcileri yormayın.

tanım: iş yükünü azaltan bir referans programı, diyorlar.

edit: esrarin mucidi sağolsun detaylı anlattı. şimdilik yine kendisinin paylaştığı şu kaynak öğrenmek isteyenlere yardımcı olabilir: https://www.unak.org.tr/…files/files/zotero2015.pdf
  • uzun bir suredir mendeley kullaniyordum lakin elsevier'in masaustu surumunu kaldirip aptal saptal bir versiyona bizi zorlamasi uzerine zotero'ya gecmeye karar verdim. bu gecise dair izlenimlerimi ve zotero'nun 300 mb olan kus kadarcik bulut depolama alanini nasil google drive ile artirdigimi anlatacagim. bu bulut depolama isini kivirmak bayagi bir zamanimi aldi, ben yandim eller yanmasin *.

oncelikle zotero'nun arayuzu ve mendeley'in masaustu surumunun arayuzu oldukca benzer. biri digerinin muadili benim nazarimda. bu yuzden gecis sorunsuz oldu. mendeley'de bir hayli fazla makale pdf'sini yillar icinde klasorlere ve alt klasorlerine ayirmis, uzerlerinde gerek yazili, gerek tarayarak, gerekse de sadece notlar kismina yazarak notlar almistim. hem de ne notlar ne notlar. haliyle bunlarin hepsini zotero'ya aktarmak benim icin elzemdi. zotero'nun halihazirda bir mendeley iceri aktaricisi bulunuyor. her ne kadar bazi gorsel farklar olsa da iceri aktarim islemi tum klasor, pdf ve notlari da kapsayacak sekilde sorunsuz tamamlanmis gozukuyor *. word icin atif iceri aktarma isleminde de herhangi bir sorun gormedim. ama buyuk ve yogun, bol referans iceren bir belgeyi zotero kullanarak henuz hazirlamadim. bu yuzden belge uzadikca bir sorun olur mu bilmiyorum, ileride bu konuda bir tecrubem olursa burayi editlerim. ama mendeley'de bu hususta herhangi bir sorun yasamadigimi da belirtmem gerekir. sadece referans sayisi 100 civarini asinca bibliyografi duzenlemesi ve referans eklemesi zaman aliyordu ama bu da sagladigi kolaylik yaninda benim icin bir mesele degildi.

zotero'nun iceri aktarmak icin cok guzel bir eklentisi var. mesela sciencedirect'te iseniz, hem makale pdf'sini, hem de sayfanin bir ekran goruntusunu tek bir tikla kaydediyor. baska web sayfalarini da kaydedip referans olarak ekleyebiliyorsunuz ve sayfa turune gore otomatik olarak ne kaydedecegine karar veriyor. mendeley'deki benzer eklenti ise buna kiyasla cok daha kullanissiz. ama mendeley'de olan ve zotero'da aradigim bir ozellik var. eger makalenin doi numarasini mendeley kaydinda ilgili yere yazar ve yanindaki arama tusuna basarsaniz, mendeley makale bilgilerini otomatik olarak cekiyor ve haliyle tum atiflariniz dogru oluyor. ben daha bu yontemle hatali bir atif olusturdugunu gormedim. aklinizda bulunsun mendeley icin. ne yazik ki zotero'da bunu goremedim. ama scicencedirect'ten kendi tarayici eklentisi ile iceri aktarirken de sahane aktariyor, hicbir sorun gormedim, o ayri.

iceriye aktarma islemini az once de bahsettigim gibi zotero'nun kendi mendeley iceri aktaricisi ile yaptim. bu arada merak edecekler icin bahsetmeden gecmeyeyim, windows 10 ve 11 bilgisayarlarimin isletim sistemi. 2.5 gb civarinda bir kutuphanem vardi ve zotero'nun 300 mb'lik ucretsiz bulut alaninin nasil yetecegi en buyuk derdimdi ki bu yuzden yilardir medeley'de cakili kalmistim. zotero, eskiden mendeley'in de yaptigi gibi, dosyalarinizi c:\users\kullanici adiniz\zotero\storage dosya yolunda sakliyor. dosyalarin saklandigi konumu degistirebiliyorsunuz. her akil kupu gibi ben de 'e o zaman ben bunu google drive'a senkronize ederim, sorun cozulur yeaa' dedim. ancak bu konuda zotero destek sayfalarinda buyuk puntolarla asla yapmayin, daha once bircok kullanici bu yuzden tum veritabanini kaybetti seklinde uyarilar gorunce kendime geldim. o yuzden siz siz olun, bunu yapmayin, tadimiz kacmasin.

bulutta pdf saklayip birden fazla bilgisayarda sorunusuz ayni veritabanini ve pdf dosyalarini kullanma islemini soyle cozdum. pdf dosyalarinin tutuldugu storage klasorunu iceri aktarma isleminden sonra google drive'da istedigim bir konuma kopyaladim. symbolic link ile c:\users\kullanici adiniz\zotero\storage adresindeki storage klasorunu google drive'a kopyaladigim ve yine storage adini verdigim bu klasore bagladim. bunu yapmak icin windows komut istemi penceresine su komutu yazdim *:

c:\users\kullanici adiniz\zotero>mklink /d "storage" "g:\google drive dosya adresiniz\storage"

bunu yapinca zotero'nun pdf dosyalarini sakladigi veritabani google drive'a baglaniyor. ama yazilim bunu hala ayni dosya olarak okuyor. direk google drive dosyasi verdiginizde ise sanirim google drive'in dosya saklama sekli yuzunden sorun yasaniyor. acikcasi arkasinda sebebi tam bilmiyorum. bu yontemi de adini hatirlamadigim birkac siteden baka baka yaptim. yani benim dahiyane fikrim degil *. biri bu yontemin direk bulut klasoru konumunu vermeye gore avantajini anlatirsa ben de aydinlanir, burayi editlerim.

su ana kadar bir sorun yasamadan birden fazla windows bilgisayarda hesabimi pdf dosyalari ile beraber kullandim. ama siz siz olun, zotero her iki bilgisayarda ayni anda acikken bulut eslemesi yapmayin, bakarsiniz bir sekilde veritabaninizi cokertir. bir de ben de az once bahsettigim gibi kendi kendime el yordamiyla bunu yaptim, uzmani degilim. mendeley kutuphanenizi kenarda tutun, zotero'da yontemi iyice oturtun ve ondan sonra zotero'ya kompole gecin. sorumluluk almam, zotero kutuphaneniz cokerse sizdendir *. ayrica zotero destek sayfasinda farkli bulut depolamalar icin farkli cozumler de mevcut. ozellikle daha once mendeley kullanmadan sifirdan zotero kullanmaya baslayacaksaniz bunlardan bazilari sanirim daha kolay/islevsel olacaktir.

edit: birden fazla bilgisayarda ayni anda kullandim, bir sorun olmadi. direk google drive kullanmamizin sebebi de su, google drive uzerinden tum dosyalari senkronuize edersek pdf dosyalari disinda kutuphane girdilerinin de oldugu dosyalar guncellendikce google drive tarafindan guncelleniyor. eger zotero bunlari kendisi buluttan degistirmeden degismis bulursa veritabani cokebilkiyor. iste bu yuzden sadece pdf yedekliyor, veritabanimizdaki sadece referans bilgilerimizi zotero'nun buluttan duzeltmesine izin veriyoruz. yani benim hatirladigim aciklama bu.
  • bugün 2.0 sürümünün release client 1'i çıkan, yeni gelen özellikleri ile birlikte yeni bir entry girmenin farz olduğu firefox eklentisi formundaki kaynakça yönetim yazılımı, a.k.a. reference management software. yani versiyon 2.0'nin gelmesi yakın. 1.0* kararlı sürümlerini kullananlar ve sevenler, 2.0 ile gelen yenilikler ile bu mucize yazılımı daha da çok sevecekler bence.

yeni helen özelliklerin ayrıntılı bir dökümü için zotero sayfasına mutlaka bir göz atın: http://www.zotero.org/support/2.0_beta (ve hatta changelog: http://www.zotero.org/support/changelog) ama kısaca ve türkçe* olarak yeni eklenen özelliklerden bazıları şöyle:

- pdf'ten direkt referans bilgisi tanıma özelliği: zotero kütüphanesine sürükleyip bıraktığınız** veya herhangi bir şekilde eklediğiniz pdf dosyasından referans bilgilerini direkt dosyanın kendisinden alabiliyor (varsa eğer tabi)
    - rtf scan: rich text document (.rtf) formatında kaydettiğiniz bir dosyada belli formatlarda citation yaptığınızda (yakışıklı parantez {} kullanarak, örneğin {doe, 1990} veya doe {1990} gibi -başka örnekler de mevcut) bunu zotero'ya gönderip bibliyografyası düzenlenmiş, tamamlanmış bir hale getirebiliyorsunuz (tabi referansın zotero kütüphanesinde bulunması gerekiyor). yani zotero'nun, firefox'un bulunmadığı bir ortamda* bile aklınıza gelen referanslarla bir belge hazırlayıp bunu sonradan zotero'dan geçirerek referans bilgilerini tamamlayabiliyorsunuz.
    - isbn, doi, veya pmid numaralarından birini vererek tüm referans bilgisini edinebiliyorsunuz
    - gelişmiş not özelliği: notlar artık plain text değil rich text olabiliyor*
    - bir de tabi artık çöp kutusu var, sildiğiniz öğeler* önce çöpe gidiyor. çevreci.

vee en önemlisi (zotero'nun kendisine göre):
    - online kütüphaneler: artık her isteyen zotero'da kendine ait bir sayfa edinip referanslarını upload edebiliyor. (isterse ekli dosyaları da ister zotero ya da kendi sahip olduğu başka bir webdav server'ına yükleyip kullanabiliyor. zotero'nun kendisi 10 gb içi 20 usd gibi bir miktar istiyor sanirim - 100 mb'a kadar ise her ütyeye ücretsiz)
    - grup kütüphaneleri: yine, online kütüphaneler oluşturabiliyor, bunu paylaşabiliyorsunuz

zotero açık kaynak kodlu. hem özgür, hem ücretsiz. üstelik bu en son sürümü ile birlikte (an itibariyle 2.0rc1) lisansı gplv3'e yükseltildi, daha da özgür oldu yani. eğer hala kaynakça hazırlamak gereken, bir takım skolastik formatlara maruz kaldığınız** bir ortamdaysanız zotero kullanın. siz fikirlerinizi yazmakla uğraşın, bibliyografya formatlamakla değil. bu da bir özgürlük, di mi?, evet ama bence:)

bi de son not: bu tür yazılımların çoğalmasına çok seviniyorum, daha önce de kendimden geçerek bahsettiğim gibi:) bunda arşivleme manyağı olmamın da büyük etkisi var tabi. diğerlerinin yanısıra* mendeley bayaa bir yaygınlaştı, çünkü iyi. gerçekten daha da iyi oluyor gün geçtikçe - bunda zotero'nun kodlarından faydalanmalarının da büyük etkisi var tabi. bu mendeley başlığında bahsetmek gereken bir konu belki ama bilgilerinizin -bunlar kaynakça bilgileri bile olsa- online olmasının getirdiği riskleri gözardı etmemek lazım bence. zotero ve açık kaynak bu yüzden de önemli*. ve hala, daha yakışıklı görünen alternatiflerine rağmen zotero günümüz şartlarında araştırma yapanlar için en kuvvetli yazılım.

edit: 2.0 çıktı! ısrarla isteyiniz...
  • yeni versiyonu, zotero 7 (beta)'yı kullanmaya başladım. 7'de code base'de çok temel değişiklikler yaptık diyorlar. arkada ne dönüyor bilmiyorum ama tasarımını daha çok sevdim. işletim sisteminin theme'ini (dark) hemen uyguladı. bütün arayüzü, pdf dosyalarını dahil, siyah backgroundla gösteriyor. içinde bir sürü citation olan bir dosyayı libreoffice'den word'e hatasız aktardı. bu daha önce problemliydi. üstelik arayüz ekran alanını daha iyi kullanıyor.

zotero dururken ne mendeley ne de endnote kullanmamak gerektiği telkinimi yineliyorum. mendeley ve endnote'u senelerce kullandım. zotero hem açık kaynak kodlu ve beleş olması (mendeley kapalı, endnote kapalı ve paralı), hem de tasarımı ve kullanım kolaylığı ile ikisinden de çok ötede.

edit: yeni yeni şeyler keşfediyorum. çok güzel bir özellik eklemişler; word'de citation ekleme tuşuna basınca, zotero'da yakın zamanda açtığınız dökümanları en üstte gösteriyor. basit ama çok işe yarayan bir özellik. bir de, eskiden var mıydı hatırlamıyorum ama, makeleye sağ klikleyip find pdf deyince gidip o pdfi indiriyor. ara yüzüne de hastayım. kullanın bunu çok güzel.
  • keşke birisi çıksa da bana şunu bilal'e anlatır gibi anlatsa dediğim program.

yukarıda sevgili suserler yazmışlar ama gel gör ki acayip anlamıyorum... şu anki panik halimin bu anlamama durumunda etkili olduğuna inanmak isteyerek, hayırsever bir yazarın mesaj yeşilimi yakmasını ümid ederek göz yaşlarımı içime akıtıyorum.
  • kullanımı oldukça pratik olan, özellikle eklenti ve masaüstü uygulama arasındaki etkileşim sayesinde atık yönetimi ve kütüphane içeriği hızlı bir şekilde düzenlenebilen araştırma ve kaynak yönetimi uygulaması.

isbn, doi, pmid, arxiv ile hızlıca ekleme yapabilme imkanı can kurtarıcıdır. mendeley ui olarak daha başarılı olsa da kullanım anlamında zotero'nun eline pek su dökemez gibi.

olumsuz olarak belirtebileceğim -o da laf olsun diye, yoksa böyle de gayet sorunsuz kullanılabiliyor- özellikler sanırım şunlar olabilir;
    1. mendeley pdf reader olarak kullanılabilmekte ve pdf üzerinde notlandırmalara imkan verebilmekte. zotero'da da bu tür bir özellik tamamlayıcı olacaktır.
    2. kitap bölümü ve kitap seçimlerinin ilişkilendirilememesi olabilir. not olarak sayfalardan notlar derleyebilirsiniz ancak yönetimi zorlaşacaktır. kitap bölümü olarak kütüphaneye ekleme yaptığınızda sayfa belirtebilirsiniz ancak kitap bilgilerini yine derlemeniz gerekir. kitap eklemesinde de aynı bilgileri girmek gerekmektedir.
hesabın var mı? giriş yap