• küçük şehirlerin temel geçim kaynağıdır. genelde yollar sizi bir şekilde ztl'nin göbeğine çıkarır; göre göre yersiniz cezayı.

üç yıl önce veneto bölgesinde iki kere yedim kiralık arabayla; tr adresime postayla geldi. teknik nedenlerden ötürü ödeyemedim. neyse ki ayağıma dolanmadı. geçen yıl yine araba kiralarken ortaya çıkar diye korktum, ama hiç gündeme gelmedi.

bu arada ztl uyarısı yapan app'ler var. çok kullanışlı olmasalar bile denemeye değer.
  • zona a traffico limitato ya da kısaca ztl, özellikle italya'da birçok şehirde yaygın olan ve araçların belirli saatlerde girilmesine izin verilmeyen bölgelerdir. günümüzde yaklaşık 350 italyan kentinde ztl bölgeleri bulunmaktadır.

genellikle şehirlerin tarihi ve merkezi bölgelerini kapsayan bu bölgelerin sınırları kameralar ile devamlı izlenmekte ve bu bölgeye kayıtlı olmayan araçların bölgeye girdiği tespit edildiğinde bu plakalara cezalar yazılmaktadır.

milano için bkz:

görselde milano için "area c" olarak da geçen ve duomo meydanı gibi tarihi yerleri kapsayan bu bölgeye izniniz olmadan araçla girmeniz yasaktır. ancak bu sınırlı bölgede ikamet ediyorsanız plakanızı yetkili kuruluşlara tanımlattıktan sonra bu bölgeye girebilirsiniz. bir diğer seçenek ise tabacchi dükkanlarında 5 euro'ya satılan (2023 eylül itibariyle 7.5 euro olarak güncellendi) günlük izin kağıtlarından almanızdır.

yani çok acil bir işiniz çıktı ve bu bölgeye araçla girmeniz mi gerekiyor? geçmiş olsun, cezayı yediniz.
    araç kiraladınız ve navigasyon size bu bölgeden geçecek şekilde mi rota kurdu? tekrar geçmiş olsun.
    ztl hakkında hiçbir fikriniz yok ve sadece haritadan bakarak bu bölgedeki bir otoparka mı girdiniz? tekrar çok geçmiş olsun.

şehirden şehire aracın boyutuna ve tipine göre giriş saatleri değişebilmektedir. milano için 7 gün 24 saat bu kurallar geçerli iken bazı şehirlerde 08.00-20.00 saatleri dışında giriş özgürlüğü bulunmaktadır.

ztl tabelalarda bu şekilde gözükmektedir:

ztl'ye benzer bir diğer uygulama ise "düşük salınım" bölgeleridir. bu bölgelere de aracınızın karbon salınımı sınıfına bağlı olarak belirli gün ve saatlerde girişiniz yasak olabilmekte ve girildiği taktirde yine ceza yazılmaktadır.

tekrar milano'dan örnek:

yine milano nezdinde bu bölgenin sınırları da kameralarla izlenip eğer yüksek karbon salınımına sahip bir araçla bölgeye girdiğiniz tespit edilirse plakanıza ceza yazılmaktadır.

1 ekim 2022 itibariyle dizel araçlarda euro 4 ve euro 5 karbon salınımlı araçlar ve benzinli araçlarda da euro 2 standardına sahip araçların pazartesi-cuma 07.30-19.30 saatleri arasında bu bölgeye girişleri yasaklanmıştır.

yani araç kiraladınız ve size görece eski bir araç mı verildi? düşük salınımlı bölgelere girdiğinizi fark etmezseniz ve aracınız da şehrin salınım standardına uygun değilse geçmiş olsun, cezayı yediniz.

bu bahsettiklerim tabi plaka üzerinden aracın kayıtlarına ulaşabildikleri için zannederim sadece italyan plakalı araçları kapsıyor. özellikle euro standartları araç plakasının kayıt tarihine bakılarak tespit edildiği için yabancı plakalara yaptırımları nasıl olur pek bir fikrim yok. o yüzden türkiye'ye kayıtlı bir araç ile italya'ya girdiğinizde plakanızı tanımayacakları için ceza yazabileceklerini zannetmiyorum. veyahut italya sınırlarından çıkış yaparken cezalar direkt geliyor da olabilir. bu sebeple siz siz olun, italyan trafik denetimlerini iyice araştırın.
  • yedik kardeşim o cezanın da en kralını yedik.

yalnız avis benim adımı adresimi polise vermek için 48eur administration fee kesmiş, ona ayrıca sıkıldım. bi mail attın yani ne yaptın 48eur tuttu..

ceza da gelecek bakalım, göreceğiz.
hesabın var mı? giriş yap