• aziz nesin romani ve romandan uyarlanan sinema filmi. tv'de her rastladigimda izlerim, kalkamam basindan. ozellikle pesinde adamlarin oldurmek icin kovalarken namaz kilmaya baslamasi asiri komiktir.
  • bu harika kitabin ozu $udur: it kagni golgesinde yurur de, kendi golgem sanirmi$ .
  • ascreaeus adlı gurubu solistinin nicki..
  • belki de kemal sunal'in tek oscarlik performansi. bu filme oscar vermeyen akademiyi kiniyorum $u ko$e-i tefekkurumden.(bkz: hepiniz topsunuz ulan)
  • ipraam zubukzade'nin babasinin nami kosulu efeyi vurduktan sonra almis yurumustur, yedi dagi varken iki dag daha almis ve dokuz dagin efesi olmustur.
    mesela donup bir yere bakmasi gerekirse sirf kafasini degil butun vucuduyla agir agir doner, sanirsin yavuz zirhlisi manevra yapiyor. kadinlar hamaminda kendinden gecmis bir sekilde rontgen yaparken yakalanmis ahlaksizligi bu sekilde ortaya cikmistir.
  • aslen türkçede var olmayan, aziz nesin'in yarattığı ve birçok dile de ihraç edilmiş olan kelimedir.
    almancada da kullanılır mesela.

yıllar sonra gelen edit: bu bilgi bir aziz nesin biyografisinde yer alıyordu ama ben sonradan yani teknoloji gelişince alman literatürünü araştırdım, hiç de öyle bir şey bulamadım. muhtemelen romanın etkisinde kalan bir-iki alman yazar zübük kelimesini birkaç kere cümle içinde kullanmıştır, hepsi odur.
  • yillar once ilkokuldayken kitabini okudugum, filmini yuzlerce kez izledigim, bu yasa geldigimde de yeni tatlar bulacagimdan emin oldugum icin kitabini bir kez daha okumak istedigim bir aziz nesin klasigi. supeeeer bir eser!
  • "zubuk" kelimesi "zeybek" kelimesinin deforme edilmis halidir.
    ibrahim zubukzade'nin babasi zeybekzade kara yusuf koyluye kendisini bir efe olarak tanitmistir, sonradan foyasi ortaya cikinca ahali "sen zeybekzade degil zubukzadesin" demis ve ayrica aslinda kara yusufun efe degil cingen oldugu (cingene degil, cingen) ortaya cikmistir.
  • --- spoiler ---
    -turizm ne demek? elin cıbıl hatunlarını evimize sokmak demek. turizm demek, alafranga kenef demek.
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap