aynı isimde "zuhal (film)" başlığı da var
  • venüs gezegenine halk tarafından verilen isimlerden birdir.diğerleri akşam yıldızı,sabah yıldızı,zühre,çobanyıldızı.
  • arapçadan dilimize yerleşmiş bir kadın ismidir. güneşe uzaklık bakımından altıncı durumda olan gezegen, satürn de diyebiliriz.
  • (bkz: zuhal olcay)
  • (bkz: zuhal muzik)
  • bir tanecik teyzem. kuzenlerin bir tanesi venceslasin annesi. kuzenlerin en terminatoru oguzhanin da annesi ayni zamanda. vakt-i zamaninda bana cok bakmis, her turlu kahrimi (popo temizlemek, elma puresi ile bogmak ve hastaneye ciplak ayak tasimak) cekmis, deli dolu, cilgin ve her daim dunyanin bir numarali teyzesi olan kisi.

*: simdi ise istanbul'a yegeni penguenin evine geldi, sozluk okuyup agliyor.*
  • cemal süreya nın onüç günün mektuplarını yazdığı karısının ismidir.
  • zühal, aynı zamanda "geride, uzakta duran" demektir. eski kozmolojide satürn en uzak gezegen sanıldığı için bu şekilde adlandırılır olmuştur.
  • benim gördüğüm en kalabalık zaga kadrosunun teker teker şarkı söylediği kızın ismi. duygusal anlar yaşandı. anlaşıldığı kadarıyla zor günler geçiren zuhal, bu şarkılar ile daha iyi hissetmeye başladı.
  • bir kadin ismidir. ama benim icin sadece bir kadin ismi degildir. hatta bir kadin bile degildir ya, anlatmak uzun surer...

gordugum en acimasiz, gordugum en sefkatli insan zuhal... ve dahi en korkunc ve en sirin insan...

batakliginda boguldugum, bir turlu icinden cikamadigim; zorlugunda degil, bilgisizliginde bocaladigim en kritik, en caresiz animda elimden tutan insandir... bogulmak uzereyken, bogazima kadar gomuldugum o bataktan beni cikaran kisidir...

annedir zuhal... hatta abla, kardes, sevgili...

isi neymis gibi, bir asik gibi her sabah arayan, her sabah hatrimi soran, tum gun benimle ilgilenen, gece yatmadan once iyi geceler dileyen bir melek ismidir zuhal...

nedenini nicinin bilmedigim, bende ne buldugunu anlamadigim, ama beni ben yapandir...

acimasizca uzerime gelen, icimi parcalayacak fikirleri bana sunan, bunun inadina yaptiran, inadina ve inanilmaz bir sefkatle elimi kolumu baglayan bir kadindir...

zuhal donum noktasi belki de benim icin... yanildigi anda hic vakit kaybetmeden yeni secenekleri onume sunan bir melek... yanildigi cok da vaki degil ya, ozur dilerim kendisinden...

takip eden o... bazen arayip; icmen lazimmis, yazmissin sozlukte deyip beni raki sofrasina cagiran, ertesi gun raki ictigim icin agzimdan girip burnumdan cikan bir psikopattir o...

valhasil beni ben yapan, beni iyi eden, yillarca duzelmez sandigim sorunlarimi birkac ayda yok eden bir akil timsalidir...

saclarimi oksatmaktan cekinmedigim, kucaginda uyuyukalmak istedigim, sevdigim bir candir... annem diye bagrima bastigim insanlik abidesidir...

cok sey borclu oldugum, cok sey odemem gereken, bir doktor degil, bir akadas, bir anne gibi yaklasan olaganustu insandir...

psikiyatristimdir... sagol zuhal, her sey icin sagol...
  • yedinci nesil çaylak.
hesabın var mı? giriş yap