şükela:  tümü | bugün
 • cemal sureya'nın ikinci eşi. memo emrah'ın annesi. elif sorgun ismiyle şiirleri de yayınlanmıştır. onüç günün mektupları zuhal tekkanat hastanedeyken onun için yazılmıştır. bayan nihayettir.
 • cemal süreya'nın "ipekböceği sesli sevgilim" dediği kadın.
 • rivayet odur ki, cemal süreya, bir arkadaşına düğmemi dikebilecek bir kadınla evlenmek istiyorum dedikten bir kaç gün sonra bir yemekte zuhal tekkanatla karşılaşır ve yaka düğmesini kopartıp zuhal tekkanat'a uzatır ve evlenme teklif eder. güzeldir ilişkileri velhasılı, zuhal tekkanat'ın cemal süreya için yazdığı kitaptan bu çıkartılabilir.
 • cemal süreya'nın ikinci ve dördüncü eşidir. yani zuhal tekkanat'la iki kez evlenmiştir. çok güzel bir kadın.
 • cemal süreya'nın kaleminden:
  "her şeyimi sana borçluyum. sana rastladığım sıralar yıkıntılıydım. sen onardın beni. tuttun elimden kaldırdın. ben de ekmek gibi öptüm alnıma koydum seni, kutsadım"
 • uzun süre düşündüm zuhal tekkanat hakkında. şanslı bir kadın mıymış, şanssız mıymış diye. böylesine sevildiği, bayan nihayet, elisürencil olduğu için şanslı mıydı yoksa sevdiği adamın ölümünden kısa süre sonra oğlunu da kötü bir kaza sonunda kaybetmesiyle şanssız mıydı. çapkın bir adamı sevmek kadersizliğini yaşamıştı bir kere? ama çok sevilmişti. yine topluyorum, çıkarıyorum ve karar veremiyorum hangi tarafta yer aldığına, böyle bir kadın.

  ayrıca ben de kendimi hayvanlara adardım herhalde, sevdiğim adamı ve canım oğlumu kaybetseydim arka arkaya. başka bir insanı daha sevemezdim, insan sevmek çok yorucu zaten. (bkz: tutkulu patiler)
 • cemal süreya'ya şiirler yazdıran hanımefendi. aralıklı varlık mülakatında cemal süreya'lı yıllarından, kendi yazı hayatından bahsediyor. meraklısına dot.
 • kırık dökük ama hiç bitmeyen bir ilişkinin kadın kahramanı. hayatının en mutlu ve en mutsuz günlerini cemal süreya'nın yanında geçirerek bir yerde "mutsuzluğa da var mısın" sorusunun cevabını vermiş, soluğundan ve yüzüğünden öpülen kadın.

  "tanışmamız, tomris'le yollarının ayrıldığı ve papirüs'ün doludizgin yayımlandığı döneme rastlar. tomris, "tam senin aradığın bir tip bu zühal" demiş. ayrılmalarına gerçekten çok üzülmüştüm... benim de ikinci evliliğim ve tek aşkım olmuştur cemal. ilk evliliğim aile isteğiyle olmuş ve mutsuz bir yedi yıl geçirmiştim. aslında ikinci kez evlenmeyi hiç düşünmüyordum. ama cemal fikrimi çelmiş, kapalı kutu beni çözmüştü. sonuçta, gerçekten bir köylü kızı gibi kaçırılmıştım... çok sevmiştik birbirimizi. aslında önceleri benimle oyalanmakmış düşüncesi; sonra bakmış ki, tam çocuğunun annesi olacak biriymişim. "yumuşak başlı uysal bir kediymişim". bazen, "sende böcek felsefesi var" derdi... işten bir vapur gecikerek gelsem, neden-niçin diye sorguya çeker, öfkelenirdi. kıskançlığı ile en çok ben yüzyüze kaldım. çok sever, çok da kızmaya haklı bulurdu kendini! benim yokluğumda ise, gizli duygularını yaşamaktan, kaçamaklardan geri durmazdı.

  1968 yılbaşı gecesi, turgut uyar-r.tomris çifti ile beraber olduk. birlikte bizde kaldılar. içildi, söyleşildi, danslar edildi. cemal'le tomris de birlikte dansa kalktılar. o an duygusallığa kapılıp, kıskandım onları.

  bir ara kıskançlık kahrediyordu beni. daha sonra kıskanmamaya gayret gösterdim. son derece özgür bıraktım cemal'i. bazen bu kadar rahat bırakmamın iyi olmayacağını söyler, anlayışıma hayran kaldığını, sevgimizin mezara dek süreceğini ve hiçbir zaman bitmeyeceğini yinelerdi. ben onu huzurlu bıraktıkça, o istediği gibi kendini yaşar ve irili ufaklı yanlışlar yapardı.

  ...

  cemal süreya'nın içtenlikle ilişki kurduğu dördüncü kadın ve ikinci eşi oluyorum. ben yirmi sekiz, o otuzbeş yaşlarımızdaydık tanıştığımızda. beynimiz, yüreğimiz olgun bir düzeydeydi... gerçekten iyi bir beraberlik içindeydik. sevgi dolu bir yuvamız vardı."*
 • "gençliği mi bu? nasıl güzelmiş baksana, zaten diyecektim bu kadın çok güzeldir gençken diye" dedi annem bütün kara parçalarında cemal süreya belgeselini izlerken.

  sayesinde ortaya çıkan elisürencil kelimesini bugün biz kâh bir beyoğlu çikolatasının parlak kağıdına, kâh bir ece ajandasının fihrist bölümüne yazıp değerini düşürdüğümüz için umarım bağışlar bizi.