şükela:  tümü | bugün
  • http://www.zuhanden.de/ adresinde konuşlanmış bir mobil uygulama.
  • heidegger felsefesinde, insan için kullanım değeri olan varlıkların ontolojik statüsü.

(bkz: martin heidegger)
  • tam olarak zuhandensein'dir. el-altında olan varlık/oluş demektir.
    ne demek şimdi bu?
    şimdi bu entryi yazarken önümde monitör var, klavye var ve bunlar bir masanın üstünde, masa bir binanın içinde vs. monitörü, klavyeyi, masayı, binayı kullanıyorum ve onları zaten niçin kullandığımı biliyorum. yani monitörün, masanın vs. monitör ve masa olduğunu düşünmeden, onların ne işe yaradığını, neden burada olduğunu, biçimlerini vs. aklıma getirmeden öylece bu entryi yazıyorum. dünya ile ilişkimde onların şu andaki varlıklarına ilgimi, dikkatimi, odağımı yönlendirmiyorum.

bu el-altında olan/oluş'u hiç bir zaman gözlemleyemem, gözlemlediğim zaman-yani odağımı, ilgimi bu varlıklara yönelttiğim zaman -monitörün arızalanması, masanın ayağının kırılması gibi nedenlerden dolayı- onlarla ilişkimdeki akış hali sekteye uğradığında, bütün bu varlıklar vorhandensein yani mevcut varlık/oluş haline geliyor.

entryi bitiriyorum, masanın üstündeki sigaraya uzanıyorum. sigarayı bulamıyorum. önce masaya odaklanıyorum, masa mevcut varlık haline geliyor, sonra sigarayı buluyorum, sigaraya odaklanıyorum masa zuhandensein, sigara vorhandensein haline geliyor.