şükela:  tümü | bugün
 • oğlu atılgan bayar'ın yazmış olduğu "iki şehrin ve bazı kadınların tuhaf hikayeleri" isimli harikulade ilginç kitaba review yazmak gibi bir şerefe nail olmuş soy ismi kadar isminden de muzdarip edebiyat kişisi...
 • türk ve dünya tarihinde bilimkurgunun ortaya çıkışı (her olan bir kavramın sonunda terminolojiye kavuşturulması demek daha doğru olur sanırım) ve gelişmesini anlatan ve örneklerle destekleyen bilimkurgu ve gerçeklik isimli bir kitap da yazmıştır kendileri...
 • olmayan bir çağlayan kuşağı diye tutturmuş, zamanında teneke roket uçurması polis tarafından engellenmiş, hiç de hoş sohbet olmayan, burnu havada, takdir edilecek tek noktası bu yaşında saçlarını uzatmakta gösterdiği azim olan, son zamanlarda ciddi sağlık sorunları yaşayan, kendisini her fırsatta "araştırmacı-gazeteci-yazar" olarak tanıtan kimse.
 • cuma ve cumartesi aksamlari, istiklal caddesi uzerindeki veli cafe barda rastlayabileceginiz, hos sohbet insan. kafasindaki beresi, ve apollo 13 armali montuyla kolayca farkedilir. eserlerinin kalitesi tartisilir fakat ne olursa olsun onemli turk bilimkurgucularindandir. bilimkurgu ve gerceklik kitabinin dunyada turunun ilk ornegi oldugunu iddia etmistir, tahminimce cevresindeki yalaka toplulugunun etkisinde kalarak hala yazmaya devam etmektedir.
  "turk parasinin degerini arttirmak istiyorlarsa, ustune nazimin resmini bassinlar" onerisi dikkate degerdir.
 • geyşa android şirketi isimli de bir öykü kitabı vardır.
 • `sahte uygarlık` adında bir romanı da vardır.
 • dün, şahsi kütüphanesinden çıkmış bir bilimkurgu romanı sattığım rahmetli yazardır.

  kitapları için zamanında özel bir kaşe yaptırmış ve aldığı kitapları tek tek kayıt etmiş.
 • 26 mart 2011'de ölmüş olan bilim kurgu ve ütopya yazarı. kitapları şunlardır: eğitim sorunlarımız (inceleme, 1964), nazım hikmet üzerine (inceleme, 1967), yazdık nâzım nâzım diye (derleme, 1974), yazıları (derleme, 1976), zaman aynası (şiir, 1980), filler mezarlığı (roman, 1991), nâzım hikmet’in oyun yazarlığı (inceleme, 1995) geyşa android şirketi (öykü), sahte uygarlık (roman, 1999), ve bilimkurgu ve gerçeklik (inceleme, 2001).
  1991'de stüdyo imge yayınlarından çıkmış olan filler mezarlığı adlı hippy-kurgu tarzındaki romanında beat felsefesi çerçevesinde, 1960'lı yılların sultanahmet'inin hippy ortamlarını, esrarlı-lsd'li partilerini, güzel turist kızlarını anlatarak vermiştir. söz konusu romanı çok akıcı, kendisini okutan bir üsluba sahiptir.
  gazetecilik, radyo programcılığı ve sahaflıktan önce, gençlik yıllarında akvaryumculuk da yapmış.
  şimdi hayatta olsa oğlu atılgan bayarın düşütüğü durum için ne derdi çok merak ediyorum.
 • fabisad onur üyesi.