*

• alçalma,zillet.
  • çoğunlukla zul (z-u-ince l) olarak okunan ve yazılan, doğrusu zül olan eski türkçe sözcük.

(bkz: zillet)
  • (bkz: züleyha)
  • zulu kabilesine ait olan kisi anlamindaki isim.

(bkz: zululu olmak)
  • (bkz: zuljin)
  • ayıplanacak şey.
  • (bkz: zulüm)
  • "bana zülsün zulüm değil" diye geçiyor feridun düzağaç'ın bir şarkısında. anlamı tdk' nda; alçaltıcı, ayıplanacak şey, küçük düşürücü davranış olarak açıklanmış. bu şarkıyı dinlerken çok küçük çaplı da olsa kendi epifanimi yaşadım diyebilirim ya da şarkıda geçen bu zül kelimesi ile. şarkı sözlerini de yazmak istiyorum bakın şöyle:

gönül, aldanır aşka
    aldatır aşkı,
    kirletir, incitir.
    gönül, susuverir bazen
    bi yalnızlık yazar sessiz harflerden
    bana zulsün, zulüm değil
    gönül bi gülsün (ama)
    bazen benim gülüm değil
    gel gidelim uzaklara
    sen düşünü düşüme,
    başını göğsüme yasla
    gel gidelim uzaklara
    sen düşünü düşüme
    başını göğsüme yasla
    gönül, hep aradı durdu
    sonunda imkansızın kıyılarına vurdu
    gönül, hiç usanmadı
    hiç uslanmadı
    hep acıtana kondu
    aradığın ne kaldıysa
    inan buna gönlüm
    dünden ve burdan uzakta
    gel gidelim uzaklara
    sen düşünü düşüme
    başını göğsüme yasla
    gel gidelim uzaklara
    sen düşünü düşüme
    başını göğsüme yasla
    göğsüme yasla

çok daha içli olduğunu düşündüğüm şarkılar var (bknz; ferdi özbeğen/piyanist..) ama bu şarkı çaresizliği ve yalnızlığı anlatıyor bence hemde çok derin derin anlatıyor. bir kişi çıkmış kendi kendine gönlünü teselli ediyor. sevmiş birini sevdiğine zülüm diyemiyor hala. nasıl zulüm olsun ki sevilen nasıl kahır olsun ama zül olmuş işte utanç verici olmuş. okuduğumuz romanlarda aşklar ne kadar güzel tasvir ediliyor oysa mesela jane austen romanlarında emma ile mr knightleyt'in aşkı gurur ve önyargıda mr darcy ya da charles dickens'e ait iki şehrin hikayesi isimli romandaki avukat karakter ne kadar vakur onurlu bir şekilde tasvir edilmiş aşıklarda maşuklarda hangisi utanç verici olabilir ki? hangi aşık aşkından utanır ki? ama gönül işte öyle olmayacak kişiyi seçerki birine anlatmak şöyle dursun kendiniz bile içinize destek olup yatıştıramazsınız. kalkar uzun yolculuklara çıkarsınız ama ne gönül susar ne de gerçekten kaçılabilir. her neyse anam babam bende amma dram yaptım ha! derdim yok dert üretiyorum kendime açalım sezenden anlasana adlı parçasını hayal kuralım judith mcnaught okuyup içimizdeki ergenlik tohumlarını yeniden ortaya çıkaralım belki yenileniriz.
  • ankara'nın batı ilçelerinde sıkça kullanılan kelime.
hesabın var mı? giriş yap