şükela:  tümü | bugün
  • ayrı bir başlığı sahiden hakediyor. karaktere can verip ruh üfleyen oyuncunun* önünde saygıyla eğilirim. şunun bedenlenmiş hali gibi.

(bkz: lilith)

--- spoiler ---

kızıyla korkutmaya çalıştıklarında hani diyor ya:

"yanlış biliyorsun inspektor. annelik içgüdüsünden daha önemlisi hayatta kalma içgüdüsüdür"

öyle bir canlandırmış ki karakteri, şu cümleyi duyduğunda kutsal annelik edebiyatı yapan biri bile kadına zerre kızamaz.*
    --- spoiler ---
  • vis a vis dizisinin vazgeçilmez karakteri, cehennemden çıkan çılgın elftir kendisi. dizinin en güçlü karakteridir. gücü, elindeki her şeyi kaybetmesinden gelir. koskoca hapishaneyi serçe parmağında oynatır.

--- spoiler ---

konu kendi özgürlüğü olunca akan sular durur, hatta “annelik içgüdüsünden daha önemlisi hayatta kalma içgüdüsüdür” repliği akıllara kazınmıştır. hücresinde bir akrep besler, bu akrep geçmişini temsil eder. zulema anlatılmaz yaşanır.
    --- spoiler ---
  • kaybedecek hiçbir şeyi kalmayan insan korkunçluğudur kendisi.
  • çok incelikle işlenmemiş olsa da vis a vis dizisini tek başına götürmüş anti-kahraman kadın. müslüman, faslı, çocuk yaşta evlendirilmeye çalışılmış, acımasız karakter. netflixe özgü tüm basmakalıpları bünyesinde barındırmasıyla bazen itici olabiliyor.
  • “hiç kimse duymadan hükümler giydin,
    yiğidim aslanım, burada yatıyor.”

spoiler geliyor;
    .
    .
    .
    ..
    .
    --- spoiler ---

oynadığı dizinin finalindeki ölümüyle beni derinden yaralayan ay tenli kadın.

--- spoiler —-
  • vis a vis : el oasis dizisinde bir karakteri nasıl harcarız diye düşünülüp senaryo yazılmış.

--- spoiler ---

spoiler
    --- spoiler ---

bir böcek gibi öldürdüler zulema’yı. bizim tanıdığımız zulema 1 günlük ömrü kalsa o 1 günü savaşarak geçirirdi. sonuna kadar yaşamak isterdi. bir hastalık yüzünden diz çöküp teslim olan zulema’yı ben tanımıyorum. gerçekten bu karakterin ve dizinin hakkettiği son bu mu? yaratıcılığınız bu kadar mı? son saniyeye kadar o tabuttan çıkmasını bekledim. yaşadığım hayal kırıklığını anlatamam.
  • saray'ın söz verdiği veda dansını yapmasıyla ölümüne inandığım ve göz yaşlarımı tutamadığım muhteşem karakter.

ayrıca (bkz: najwa nimri) 'ye saygılarımla
  • visa vis dizisini gerçekten tek başına alıp sırtlamış, unutulmayacak karakterdir. hayatta kalmak için her şeyi yapar zulema.