• bir kurtlar vadisi süperkahramanı olan abdülhey'in orjinal adıdır.

  abdülhey'le aralarındaki fark; zülfü yüksel'in saçları hayatı boyunca makas görmemiştir. tam bir dağ kaçkını olmakla beraber pislikten derisi de zenci olmuştur. halbuki bakıyoruz abdülheye; mis gibi saç sakal traşı, cillop gibi kesilmiş ayak tırnaklar.. tam bir metroseksüel..

  sonuç olarak zülfü yüksel daha kaliteliydi..
 • polat alemdar nasıl ki ali candan iken gizli göreve alınmış, öldü süsü verilerek estetik operasyonla yüzü değiştirilmiş ve devlet görevlisi olarak mafyanın içine sızdırılmış bir ajan ise, zülfü yüksel de aynen bu şekilde yetimhaneden alınarak dağlarda yetiştirilmiş, kuzey ırak'ta operasyonlara katılmış, ondan sonra ise operasyonda şehit süsü verilerek yüzü müzü değiştirilmeden (ha belki de değiştirilmiştir, zira iskender daha önce tanıyıp "aa bu zülfü yüksel lan" falan dememiştir) abdülhey çoban ismiyle yeniden piyasaya sürülmüş bir ajandır.

  abdülhey'in operasyonda şehit süsü verilip piyasaya sürülmeden önceki orijinal adıdır kısaca. an itibariyle abdülhey beynine yediği ilaçların etkisiyle o günlere gitmiştir.

  edit: iskender daha önceki bölümlerde abdülhey'i tanıyıp "aaa bu zülfü yüksel" demiş meğersem. gözümden kaçmış. demek ki yüzünü değiştirmemişler. hatırlatan herkese teşekkür ederim.
 • vakti zamanında pala ve ekibi daha ölmeden onlarla da operasyonlara katılmışlığı vardır. hatta pala' nın yakalanıp ekibinin dağıtıldığı bölümlerde; pala' nın mekanına gittiğinde pala kendisine ''biz seni öldü biliyorduk babayiğit'' demiştir.
 • kod adı sürmeli olan babayiğit.
 • asıl kod adı sürmeli değil akrep olan babayiğittir:
  https://eksisozluk.com/img/l7ljredg

  sürmeli kod adını ahmet adıyla kullanmaktaydı. pala kendisini o şekilde bilirdi.

  kendisine zülfü yüksel ismiyle hitap eden karakterler ise iskender büyük, ersoy ulubey, hamit ve anasıdır.
 • kgt'nin iki numaralı adamıdır. zamanında suriye'de görevde iken aslan akbey tarafından mafya babası olarak bildiği polat alemdar'ı koruması için istanbul'a çağrılmıştır.
 • kgt'nin en önemli adamlarından biridir, hangi dağda peşmerge hangi mağarada terörist bulunduğunu bilir, her türlü silahta uzmandır ve sayısız operasyon tecrübesi vardır. hatta bir flashback sahnesi kullanılarak pala ile katıldığı önemli bir operasyon sahnesi canlandırılmıştır. tahminimce ismi de göz önüne alındığında kendisi kürt-alevidir. dili kürtçe, zazaca, arapça ve kırmençi dillerine yatkındır ve nerden baksan 5-6 dil bilmektedir.

  şimdi benim kafama bir türlü yatmayan bi durum var. dağda sayısız çatışmadan başarı ile çıkmış eğitimli ve yüksek donanımlı gizli servisin 2 numaralı adamı dizide nasıl polatın ceketini tutan, kapısını açan, peçetesini tutan adam olarak işlenmiş.
  polat yürü abdülhey cerrahpaşaya gidiyoruz diyor, normalde oraya gidip, tek başına bi ordu gibi çatışması gereken, canlı bomba gibi gözü kara olması gereken adam, abi aman tadımız kaçmasın bizi orda ne yaparlar abi diyor, polat diyor ki yürü amk abdülhey sonunu düşünen kahraman olamaz, bu diyor ki abi emin misin?

  doğu bey gibi bir karakterin dahi bizzat bana lazım dediği; önemi ve derinliği bu denli yüksek olan bir karakterin bu kadar yavan işlenmesi tadımı kaçırıyor. pusuya yeni başlayacağım umarım senarist yanlıştan dönmüştür ama bu karakterden ümidi kesmiş durumdayım.
 • kurtlar vadisi dizisindeki abdülhey çoban kod adlı kişinin gerçek ismidir.
  kurtlar vadisi'nde 59. bölümde doğu eşrefoğlu'na verilen kgt elemanlarının olduğu listede ali candan isminden sonra 2. sırada gelmektedir.
  kod adı: akrep

  görsel
  görsel
 • (bkz: omar aşireti)
 • ee babayiğit anlat. biz seni öldü biliyoduk.
hesabın var mı? giriş yap