şükela:  tümü | bugün
 • diaspor kristallerinden oluşan mücevherin ticari adı. muğla'da ve güneydoğu anadolu'da çıkarılmaktaymış. en değerlisi ise sultanın kalkanı adıyla anılan yaklaşık 1 milyon dolar değerinde bir mücevhermiş.
 • farklı ışık kaynakları altında renk değiştiren bir taş. öyle ki, güneş ışığı altında mor-açık kahverengi gibi bir renge sahip olurken iç mekanda kırmızı renkte göründüğüne şahit oldum. 2005 yılından itibaren ticari olarak ve dünya üzerinde yalnız muğla milas'ta çıkartılıyormuş.
 • mücevher düşkünü olan kızına annemin hediyesi olan kolyemin taşı. kavuşmaya bir gün kaldı.
 • ruhumu kirleten tas. gozumu acip kapiyorum zultanit goruyorum bir aydir. laboratuvar yapimi istemem. saf olsun markiz kesim olsun. ay lutfen bi olsun ya....
 • güneş ışığında yeşil ve tonları , mum ışığı ve akkor lamba ışığında pembeden kahverengiye kadar değişen renk tonlarına bürünen boxit madeni yan ürünü olarak sadece türkiye'de muğla'nın milas ilçesinde muhtelif madenlerde çıkan kristalin adı. turkish diaspore olarak da anılmaktadır.

  zultanit diye satılan piyasada renk değişimine uğrayan "doğal olmayan" taşlar çokca bulunmaktadır. bunları bir çok çeşidi olmasına karşın sentetik olan renk değiştiren taşlar güneş ışığında mor veya kırmızı renk almaktadır.

  doğal zultanit içinde eğer hiç bir karakteristik adı verilen çatlak, damar vs yoksa çok değerlidir. ayrıca değeri renk değiştirme kabiliyetine göre de belirlenebilmektedir.

  bir önceki arkadaşın yazdığı nevşehirdeki taşlar genelde sentetik zultanit olup insanlara doğal taş diye satılmaktadır. aslında göz ardı edilecek kadar değersizdir.
 • az evel bir adet (hediye edilme yoluyla) edindiğim değerli taş.
  kutuyu açmadan evel yeşil bir kolye diye bahsedildi.
  kutuyu açtım (gün ışığında) pembeydi.
  dükkana girmemle bir kaç dakika içinde yeşil oldu.
  kesinlikle buna uygun olarak günlük kıyafet seçmemeniz gereken mücevherdir.
 • nevşehir dışında makul fiyatlara edinilebilen taş. orijinal olduğunu düşündüren ise gerçekten içeride sarı-yeşil renklerden gün ışığında şeffaf-pembe bir renge bürünmesidir.
 • has halinin karat fiyatının piyasada satılanların çok çok üstünde olduğu taş. piyasada bunun hasını satmıyorlar arkadaşlar. piyasada satılanları laboratuvar ortamında içine çok az miktarda gerçek taş karıştırarak üretiyorlar. bunu belirten yerler var bir de başka firmaları has ürün satmamakla itham etmelerine rağmen laboratuvar ürünlerini fahiş fiyatlara satan yerler var. örneğin avanos'ta yer alan (bkz: sayan onyx taş atölyesi). facebook hesaplarına bakarsanız sahibinin ne derece terbiye sahibi olduğunu görebilirsiniz sayan onyx.
 • eşimin annesinin kapadokya'dan bana hediye olarak aldığı ve yeşil, sarı, mor olan taşlı kolyeyi görünce şaşırdım. ışığa göre renk değiştiriyor. zarif bir taş.
 • bi erkek olarak takıdır tokadır sevmem. altın gümüş tamamını sikko madenler olarak görürüm.

  ama bu taşı sevdim. renk değiştiriyor falan. baya güzelmiş. trdekiler sahte demiş arkadaşlar. üzüldüm. kendi ülkemizden çıkan taşa ulaşamıyoruz yani.

  oysa almak isterdim, en azından sevdiklerime hediye olarak.